Infografika, choć to akurat nieco umierająca forma, świetnie sprawdzają się jako sposób na przekazanie najważniejszych informacji w jak najprostszy, a przy okazji miły dla oka sposób. Podobną drogą poszedł Słupsk, który przedstawił obywatelom, w jaki sposób zostaną spożytkowane pieniądze pochodzące z budżetu.
Mówi się, że infografiki się "kończą", ja natomiast jestem zdania, że ogólnie nie ma lepszego sposobu na bardzo proste, aczkolwiek efektywne przedstawienie najważniejszych danych dotyczących naprawdę przeróżnych rzeczy. Zamiast obszernych raportów z badań wolę przejrzeć infografikę, która w bardzo szybki sposób pokaże mi najważniejsze fakty wyciągnięte na temat uwarunkowań demograficznych. Infografiki są jednak na tyle elastyczne, że dzięki nim można przekazać właściwie wszystko. O ile jest ona dobrze skonstruowana, to naprawdę przydaje się, kiedy człowiek chce mieć przynajmniej ogólny ogląd na sytuację.
Robert Biedroń jako prezydent Słupska okazał się być innowatorem, zarządzane przez niego miasto w opinii jego mieszkańców odżyło i - co cieszy - pomija się jego życie prywatne osądzając go jako po prostu dobrego i solidnego włodarza. Polityk bardzo dobrze wie, że obywatele muszą wiedzieć, na co przeznaczane są pieniądze w budżecie miasta. W końcu są to pieniądze podatników - zatem warto poinformować ich o tym, co zostanie zrobione dzięki tym funduszom.
Infografiki przedstawiają wszystkie inwestycje oraz koszty, które będą eksploatować uchwalony budżet. Informacje podane są w przystępny sposób - co jest tym bardziej ważne, jeśli chodzi o dobre poinformowanie mieszkańców o tym, na co przeznaczone zostaną ich pieniądze. Wielokrotnie czytałem budżety uchwalane przez gminy, miasta i zawsze przeszkadzało mi to, że dane są przekazywane obywatelom w nieprzystępny sposób. Długie i nudne teksty z urzędniczą nomenklaturą to mało atrakcyjne sposoby na poinformowanie ludzi o tym, co stanie się z budżetowymi pieniędzmi. Dobrze poinformowany obywatel to zadowolony obywatel. Zaangażowanie mieszkańców w to, co dzieje się w mieście służy temu, by w ich oczach działania włodarzy były zwyczajnie dobre. A to z kolei przekłada się na lepsze postrzeganie samych włodarzy. I wilk syty i owca cała.
Słupsk staje się powoli prekursorem dla innych miast, gmin, czy powiatów jeżeli chodzi o tzw. "dobre praktyki" względem obywateli. W Polsce brakuje nam zaangażowanych i dobrze poinformowanych mieszkańców. Powszechne jest również przekonanie, że ludzki głos, opinia mało znaczy. To nieprawda, a Słupsk pokazuje wszystkim jak aktywizować mieszkańców opierając się na bardzo prostych pomysłach. Stworzenie infografiki nie jest ani kosztowne, ani nie wymaga ogromnych nakładów pracy. A efekt jest naprawdę dobry. Tak powinna wyglądać każda informacja na temat budżetu w Polsce. Brawo, Słupsk!
Grafika: 1
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu