Artykuł sponsorowany

Biznes-klasa od Microsoft, czyli sprawdzamy najnowszy Surface Pro 7+ (dla firm)

Kamil Pieczonka
Biznes-klasa od Microsoft, czyli sprawdzamy najnowszy Surface Pro 7+ (dla firm)
Reklama

Microsoft ze swoimi komputerami z rodziny Surface coraz śmielej spogląda w stronę firm i trudno się temu dziwić, bo jak pokazał ostatni rok, jest ogromne zapotrzebowanie na urządzenia do pracy zdalnej. Lekki, poręczny ale też wydajny tablet, który można w łatwy sposób zamienić w pełnoprawny komputer z myszką i klawiaturą to bardzo ciekawa propozycja. Tym bardziej, gdy do wyboru mamy kilka konfiguracji z czterordzeniowym procesorem (i jedną konfigurację z procesorem dwurdzeniowym), modem LTE (w wybranych konfiguracjach), świetny dotykowy ekran oraz zabezpieczenia klasy korporacyjnej. Taki właśnie jest Surface Pro 7+ dla firm.


Reklama

Opakowanie jest ważne, ale nie z wyglądu

Biznesowe rozwiązania rządzą się swoimi prawami i nie inaczej jest w przypadku Surface Pro 7+ dla firm. Zamiast kolorowego opakowania z dużymi zdjęciami zachęcającymi do zakupu, mamy szary karton. Podobnie jak wszystkie wytłoczki w środku, które w większości wykonane są z materiałów poddanych recyklingowi. W czasach gdy firmy liczą się ze swoim wpływem na środowisko, to bardzo dobry pomysł, bo na opakowaniu i tak nikomu nie zależy. Co więcej celem Microsoftu jest aby do 2030 roku wszystkie komputery Surface były produkowane z materiałów, które w 100% będzie można później przetworzyć i odzyskać.

Biznes, czyli wszechstronność i mobilność

Czasami przy recenzjach konsumenckich rozwiązań narzekamy na pewne braki sprzętowe, jak choćby brak portu USB typu A w małych komputerach czy portów wideo. W biznesowej wersji Surface Pro 7+ mamy pełnowymiarowy port USB-A i USB typu C. Ten drugi może służyć do ładowania urządzenia, albo - co akurat w przypadku pracy biurowej bardziej powszechne - podłączenia docka i pracy na pełnowymiarowym monitorze czy dwóch. Zastosowanie najnowszej generacji procesorów Intela 11 generacji produkowanych w litografii 10 nm pozwala na obsługę wielu ekranów. Niby niewiele, ale jeśli korzystacie z aplikacji Microsoft 365 - Teamsów, OneDrive, arkuszy dokumentowych - ich optymalizacja na kilku urządzeniach peryferyjnych jest dopracowana do perfekcji. To w końcu hardware i software od jednego producenta. To spora zaleta na tle standardowych urządzeń z procesorami ARM i wygoda dla osób korzystających w pracy z ekosystemu M365. W wybranych konfiguracjach biznesowego Surface Pro 7+ mamy też wbudowany modem LTE (do bezpiecznego korzystania z sieci z każdego miejsca) i wymienny dysk SSD, który można łatwo wyjąć (np. oddając sprzęt do konserwacji) lub zamienić na nowy – w przypadku gdy np. firmowy laptop zmienia właściciela. Z perspektywy biznesu to bardzo przydatna funkcjonalność.


Mobilność? To akurat od zawsze było znakiem firmowym linii Surface Pro od Microsoft. Podobnie jak w poprzednich modelach, mamy do czynienia z niespełna kilogramowym urządzeniem, które z klawiaturą Type Cover ma grubość większego magazynu czy cienkiej książki, a w dłoni trzyma się po prostu pewnie. Spokojnie możemy nosić go pod pachą, a w podróży nie stanowi żadnego problemu - zmieści się do każdej torebki lub plecaka, nawet z dedykowaną ładowarką. Właśnie - bateria. Przy typowej pracy biurowej, bateria w połączeniu z architekturą najnowszego Intela 11 gen. pozwala na 13,5 godz. (modele z LTE) lub nawet 15 godz. (konfiguracje Wi-Fi) ciągłej pracy. Pro 7+ dla firm obsługuje szybkie ładowanie - akumulator od 5% do 80% naładuje się w ciągu 60 minut, to bardzo dobry wynik. Mamy też funkcję Instant On, czyli tryb energooszczędnego czuwania po zamknięciu klawiatury, która wpływa na żywotność baterii przy typowym użytkowaniu.

Biznes, czyli wydajność i wysoka jakość

Obudowa ze stopu magnezu w biznesowym Surface Pro 7+ jest zintegrowana z systemem chłodzenia procesora, podobnie jak to miało miejsce u poprzedników. Dzięki temu do dyspozycji mamy nawet układ Core i7-1167G7 z czterema rdzeniami i wydajnym układem graficznym Intel Xe. Specjalne komory chłodzenia pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury urządzenia. W przypadku modeli z procesorami i3 oraz i5 mamy do czynienia z pasywnym systemem chłodzenia, z kolei w modelach z i7 zastosowano jeden miniaturowy wentylator dla utrzymania wydajności przy większych obciążeniach procesora. Jednak niezależnie od wersji, jak na tak miniaturową konstrukcję biznesowego Surface Pro 7+ kultura pracy i wydajność jest naprawdę na najwyższym poziomie.

Dostępne konfiguracje? Do dyspozycji mamy wersje od 8GB do 32GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności do 1TB.


Reklama

Jednak moim skromnym zdaniem największą zaletą komputerów Surface Pro jest ich wyświetlacz. Ekran o przekątnej 12,3 cala i rozdzielczości 2736x1834 pikseli jest dzięki swoim proporcjom (3:2) idealny do pracy. Dzięki technologii PixelSense i obsłudze multi-dotyku doskonale sprawdza się również jako tablet, szczególnie w połączeniu z piórem Surface Pen. W dodatku jest już fabrycznie bardzo dobrze skalibrowany, oferując wysoki kontrast i dobre odwzorowanie kolorów, a to wcale nie jest regułą.

W czasach pracy zdalnej równie istotne są również podzespoły pozwalające na komunikację w ramach telekonferencji. W tym przypadku Surface Pro 7+ dla firm rozstawia po kątach wszystkie notebooki jakie miałem okazję do tej pory testować. Kamera o rozdzielczości 5 Mpix potrafi rejestrować obraz w rozdzielczości 1080p, dzięki czemu oferuje bardzo wysoką jakość obrazu. Gdy dodamy do tego jeszcze dwa studyjne mikrofony o dużym zasięgu oraz głośniki stereo, to naprawdę trudno znaleźć urządzenie, które mogłoby rywalizować pod tym względem z Surface Pro. Ten tablet został wręcz stworzony do pracy zdalnej i doskonale się z tego zadania wywiązuje.

Reklama

Przednia kamera w połączeniu z kamerą i sensorem podczerwieni pozwala też na logowanie się do systemu przy pomocy skanu twarzy. To technologia Windows Hello - najbezpieczniejsza technologia biometrycznej weryfikacji. Do pozyskania matrycy, która stanowi wzór do porównań dla systemu (i jest zapisywana w chronionym obszarze na komputerze), Hello potrzebuje 72 niepowtarzalnych punktów naszej twarzy zebranych z minimum dwóch niezależnych kamer. Słowem - nasza twarz z jej unikatowymi elementami staje się hasłem do naszego laptopa. I to hasłem nie do podrobienia.

Biznes, czyli rozszerzona gwarancja

Nie można też zapomnieć o typowo biznesowych rozwiązaniach, które z punktu widzenia firmy mają duże znaczenie dla utrzymania ciągłości pracy. W standardzie oferty biznesowej Surface dla firm, Microsoft zapewnia usługę Advanced Exchange, czyli wymianę sprzętu na nowy w ciągu od 3 do 5 dni roboczych. Z kolei w najwyższym planie gwarancyjnym dostępna jest m.in. usługa Next Business Day, czyli wymiana uszkodzonego sprzętu na nowy w następnym dniu roboczym.


Podsumowując

Niewątpliwie praca zdalna zmieniła nasz styl pracy i sprawiła, że z komputerów przenośnych korzystamy inaczej. Działanie na styku home/office wymusiło potrzebę jeszcze większej mobilności i bezpieczeństwa od przenośnych komputerów, oczekując od nich jednocześnie tej samej wydajności i optymalizacji pod środowiska zdalnej pracy i komunikacji. I wydaje się, że biznesowego Surface Pro 7+ pomyślano właśnie w ten sposób - jako połączenie wysokiej wydajności podzespołów (na czele z procesorem Intel Core 11 gen.), niewielką wagą i smukłą obudową oraz topową w swojej klasie integracją z chmurowym ekosystemem M365. Do tego świetny ekran, wysokiej rozdzielczości kamera 1080p, doskonałe mikrofony i głośniki do wideorozmów, a do tego opcjonalny moduł LTE oraz długi czas pracy na baterii. To niewątpliwie jeden z najciekawszych zestawów dla użytkowników biznesowych dostępny obecnie na rynku.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Microsoft.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama