Kryptowaluty

Kryptowaluty nie wzbudzają waszego zaufania? Patrząc na akcję z Bitfinex — wcale się nie dziwię

Kamil Świtalski
Kryptowaluty nie wzbudzają waszego zaufania? Patrząc na akcję z Bitfinex — wcale się nie dziwię
12

Kryptowaluty istnieją już od 2009 roku, ale głośniej zrobiło się o nich dopiero po tym, jak Bitcoin zaczął przybierać na sile, a jego wartość zaczęła się drastycznie zmieniać... właściwie z każdą godziną. Po świecie rozsiane są giełdy operujące najpopularniejszą z kryptowalut — Bitcoinem. A czy wiedzieliście że największa z nich, Bitfinex, miałaby trzymać pieniądze w... niewielkim banku w Skierniewicach?

Tym z was którzy śledzą rynek kryptowalut z pewnością nie trzeba specjalnie przedstawiać giełdy Bitfinex, której właścicielami i operatorami jest iFinex Inc. To jedno z największych tego typu przedsięwzięć, które już od kilku lat odpowiada za sporą część transakcji — w przypadku pary walutowej BTC/USD jest to około 20%. Mówimy tutaj o dobowym obrocie przekraczającym miliard dolarów. Jesienią zeszłego roku Bitfinex wprowadził nową parę walutową: BTC/EUR. I prawdopodobnie nie byłoby w tym nic rewelacyjnego, gdyby nie fakt, że w jej przypadku miałaby korzystać z... Banku Spółdzielczego w Skierniewicach. Do tego naprawdę małego. Ale to nie jest jedyny element tej historii, który wydaje się tutaj "nie grać".

Kolejna podejrzana akcja z Bitfinex w roli głównej?

Nie trzeba specjalnie głęboko drążyć, by poczytać o wpadkach Bitfinex, podczas których w niewyjaśnionych okolicznościach znikają Bitcoiny warte kilkadziesiąt milionów dolarów. Wpadka goni wpadkę, a co gorsza — właściciele giełdy dość oszczędnie podchodzą do kwestii jakichkolwiek wyjaśnień, cały czas tłumacząc się... koniecznością sprawdzenia wszystkich tropów. I potencjalnymi niebezpieczeństwami,  kiedy przed zakończeniem śledztwa zdradziliby szczegóły. Od jakiegoś czasu nie ustają też spekulacje na temat tego, czy Bitfinex nie jest tylko miejscem, w którym pompować miałoby się wartość kryptowaluty. Te same osoby miałyby odpowiadać też za firmę Tether, która oskarżana jest o sztuczne podbijanie ceny Bitcoinów. Sprawy nie poprawia też fakt, iż, jak czytamy na Kantor Bitcoin, do rozliczeń w Euro wykorzystywać mają Bank Spółdzielczy w Skierniewicach, którego roczny zysk pokrywać miałby się z... godzinnym obrotem, jakim może poszczycić się Bifinex.

To jeszcze nie koniec.Kantor Bitcoin bliżej przyjrzał się Spółkce Crypto Sp. z o.o. która miałaby przyjmować wszystkie depozyty Bitfinex — i nie wygląda ona najlepiej też nie wygląda najciekawiej. To działalność zarejestrowana w Michałowicach, której prezesem jest Ivan Manuel Molina Lee. Jej kapitał zakładowy wynosi... 5 000 PLN. Dodajmy do tego fakt, iż 99% udziałów należy do Crypto Capital Corp., firmy z... Panamy. Sprawa zaczyna wyglądać jeszcze gorzej, kiedy przyjrzymy się innym firmom, których właścicielem jest Molina Lee — jest ich kilkanaście i wszystkie zarejestrowane właśnie w Panamie. Nieprawdopodobnie niski kapitał zakładowy jak na taką działalność, firmy które wyglądają dość podejrzanie... sprawy nie ułatwiają też afery z Bitfinexem w tle, a sprawa z inną giełdą — upadłą w 2014 roku Mt.Gox która korzystała z rodzimego banku też nie poprawia poczucia bezpieczeństwa.

Kryptowaluty w Polsce czują się bardzo dobrze, ale warto zachować ostrożność

Nie da się ukryć, że cała ta sprawa wygląda dość podejrzanie. Z drugiej strony warto mieć na uwadze, że kryptowaluty w Polsce czują się naprawdę dobrze — wystarczy wspomnieć giełdę CEX.io, która korzysta z polskiego banku. Skąd ten wybór? Jak czytamy na Money.pl  — rodzima bankowość jest bardzo rozwinięta pod względem technologicznym, a poza tym wciąż pozostajemy krajem, który stawia jakieś ograniczenia w kwestii kryptowalut — choć KNF i NBP kilka tygodni temu przed nimi ostrzegali.

Warto jednak zaznaczyć, że zarówno w przypadku Tether jak i Bitfinex wszystko to... spekulacje. Owszem, sprawy wyglądają  podejrzanie i kolejni zainteresowani nieustannie drążą temat, bo spółki obracające milionami dolarów o kapitale wynoszącym 5 000 PLN nie budzą specjalnego zaufania, a kontrowersje wokół nich nie cichną. Nie doczekaliśmy się też żadnych wyjaśnień związanych z atakami hakerskimi, no ale może i na nie przyjdzie jeszcze czas.

Źrodło: Kantor Bitcoin, Innpoland, Money.pl

Grafika, Grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu