Po testach przenośnego, bezprzewodowego routera LTE przyszedł czas na przetestowanie stacjonarnego urządzenia, przystosowanego do rozsyłania dostępu do sieci w coraz bardziej popularnym w naszym kraju standardzie LTE. Do testów otrzymaliśmy wersję TL-MR3420 (dostępną w polskich sklepach w cenach od 119 do 149 zł). Możliwość przetestowania tego urządzenia ucieszyła mnie ze względu na problem, z którym […]

Po testach przenośnego, bezprzewodowego routera LTE przyszedł czas na przetestowanie stacjonarnego urządzenia, przystosowanego do rozsyłania dostępu do sieci w coraz bardziej popularnym w naszym kraju standardzie LTE.

Do testów otrzymaliśmy wersję TL-MR3420 (dostępną w polskich sklepach w cenach od 119 do 149 zł). Możliwość przetestowania tego urządzenia ucieszyła mnie ze względu na problem, z którym borykam się od listopada zeszłego roku z moim routerem, który dostałem od Cyfrowego Polsatu przy podpisywaniu umowy na internet mobilny LTE. Dzięki temu mogłem sprawdzić, czy problem mam z routerem, z modemem czy w ogóle to problemy po stronie operatora.

IMG_4166

Codziennie, praktycznie od samego początku jego użytkowania, restartował się przynajmniej raz dziennie, powrót do sieci trwał zwykle kilka minut. Do tego stopnia stało się to uciążliwe, że wpadło mi w nawyk jego ręczne restartowanie po przyjściu do domu z biura, dzięki czemu już zwykle bez przeszkód mogłem jeszcze popracować do wieczora. W komentarzach w poprzednim wpisie Longin Fikcyjny wskazał pośrednio wytłumaczenie mojego problemu:

Problemem pewnie było zbyt słabe zasilanie. Modemy LTE i część 3G przy słabym zasięgu potrzebują dużo większego prądu niż przewiduje standard usb 2.0 (850/500mA)- brak odpowiedniego zasilania powoduje restart routera. Drugi problem z tymi pseudo-routerami 3G/4G jest mała ilość pamięci ram. Przy 32 a tym bardziej przy 16 nie da się uzyskać sensownych prędkości.

IMG_4169

Wydaje mi się, że to może być właśnie ten problem, gdyż w mojej lokalizacji zwykle mam dwie, trzy „kreski” zasięgu LTE i dlatego router się restartował. Jak było w przypadku routera od TP-LINK? Testowałem go od połowy lipca i ani razu nie zaliczył samoczynnego restartu.

IMG_4172

Konfiguracja, podobnie jak w przypadku przenośnego routera sprowadza się do podpięcie urządzenia przez kabel RJ-45 do komputera, uruchomienie strony konfiguracji pod adresem 192.168.1.1, zmiana hasła, nazwy sieci i router był gotowy do użytku.

IMG_4168

Wykonanie może nie jest już tak efektowne jak wcześniejsze opisywane przeze mnie urządzenia od TP-LINK, ale to wynika ze specyfiki i przeznaczenia tego sprzętu. Nie ma tu zbyt wiele miejsca na popisy, ma być możliwie jak najbardziej estetycznie wykonany, by nie straszyć wyglądem na półce w pokoju.

IMG_4175

Różnicy w prędkości natomiast nie stwierdziłem. Cały czas oscylowała w granicach 12-15 Mb/s, czyli tak jak mój router. Nie będę więc już wrzucał ponownie zrzutów z pomiarów prędkości, ale udostępnię zrzuty z prędkości przesyłu danych w sieci lokalnej. W poprzednich wpisach zarzucaliście mi brak takich danych, a akurat w czasie testów dostałem „zlecenie” backupu danych od znajomej.

hjjj

Backup robiłem systemowym narzędziem, więc mogą tu być jakieś narzucone ograniczenia prędkości, niemniej w przypadku pobierania danych (Windows XP—>Windows 7) prędkości, ta nie schodziła poniżej 7,45 MB/s. W przeciwnym kierunku (Windows 7–>Windows 7) było już troszkę lepiej, a mianowicie 9,50-10 MB/s.

hgjghjgj

Trudno mi oceniać te prędkości, nigdy jakoś nie miałem potrzeby na przesyłanie po sieci takiej ilości danych. Niemniej obydwa transfery przebiegły pomyślnie w ciągu około godziny. Jak wspominałem już wcześniej w czasie testów (ponad miesiąc) nie stwierdziłem żadnych problemów z dostępem do sieci, połączenie było stabilne bez widocznych oznak spadku prędkości.

Z czystym sumieniem mogę ten model polecić wszystkim tym z Was, którzy od swojego operatora dostali w pakiecie zwykły router i podobnie jak ja zmagaliście się z takimi problemami jak samoczynne restarty. Cena też nie jest zbyt wygórowana, a pozwoli Wam na długotrwałe i bezstresowe korzystanie ze stabilnego dostępu do sieci w domu.

Galeria

IMG_4161

IMG_4162

IMG_4164

IMG_4166

IMG_4171

IMG_4176

IMG_4177

IMG_4179

IMG_4189

IMG_4190

IMG_4191

IMG_4196


Powyższy tekst to test komercyjny. Tekst ten przedstawia niezależną opinię redakcji. Klient nie miał wpływu na kształt i wnioski przedstawione w tym tekście.