Android

Bezpieczeństwo i wygoda mogą iść w parze - dowodem Android 5.0 Lollipop

Konrad Kozłowski
Bezpieczeństwo i wygoda mogą iść w parze - dowodem Android 5.0 Lollipop
57

Jako posiadacz Moto G nadal oczekuję na oficjalną datę udostępnienia najnowszej wersji systemu Android, a z każdym dniem dowiaduję się o kolejnych zmianach i nowościach, których pojawienia się na moim telefonie nie mogę się doczekać. W poprzednim tekście opisywałem jak Android wykorzystuje przedn...

Jako posiadacz Moto G nadal oczekuję na oficjalną datę udostępnienia najnowszej wersji systemu Android, a z każdym dniem dowiaduję się o kolejnych zmianach i nowościach, których pojawienia się na moim telefonie nie mogę się doczekać.

W poprzednim tekście opisywałem jak Android wykorzystuje przednią kamerkę w smartfonie, byśmy mogli szybciej odblokować nasz telefon. W ramach krótkiego przypomnienia - wcześniej funkcja Face Unlock wymagała od nas kilku chwil cierpliwości zanim nasza tożsamość zostanie potwierdzona. W tym czasie nie mogliśmy nic zrobić, pozostawało jedynie oczekiwanie.

Teraz, po aktalizacji, wszystko odbywać się będzie w tle - Android Lollipop oferuje powiadomienia na ekranie blokady, więc w czasie, gdy my będziemy je przeglądać, smartfon może "sprawdzić" kto wpatruje się w ekran i potwierdzić, że to właśnie właściciel telefonu. Gdy zechcemy odblokować telefon, w przypadku zakończenia pwoodzeniem procesu weryfikacji pominięty zostanie krok podawania kodu lub wzoru. Proste, łatwe i przyjemne. Dla posiadaczy urządzeń z Android Wear też mam dobrą wiadomość, bo jak wiemy pobyt takiego gadżetu w pobliżu telefonu również pozwala na pominięcie potrzeby podawania wzoru czy kodu.

Google nie zatrzymało się tylko na takich usprawnieniach i postanowiło pójść o kolejny krok naprzód - do skrócenia czasu na odblokowywanie urządzenia może zostać wykorzystana nasza aktualna lokalizacja, a dokładniej samego telefonu. Użytkownik może określić kilka konkretnych miejsc, w których telefon nie będzie wymagał żadnych potwierdzeń w postaci na przykład kilkucyfrowego kodu. Posiadacze najnowszej wersji Androida 5.0 Lollipop powinni już mieć dostępni tę funkcję, jeżeli tak nie jest to możliwe jest zainstalowanie najnowszej wersji Google Play Services wykorzystując serwis APKMirror.

Będąc wieloletnim użytkownikiem użytkownikiem iPhone'a jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak skutecznie Google potrafi odpowiedzieć na potrzeby użytkowników - do tego stopnia, że Moto G zajęła miejsce iPhone'a 5 w mojej codzienności.

Źródło: AndroidPolice via The Verge. Zdjęcie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu