Moje przemyślenia

Będziecie krzyczeć do Google przez telefon?

Grzegorz Marczak
21

Pytam dlatego bo Google poinformowało dziś o wprowadzeniu wyszukiwania głosowego w Polsce. Funkcja ta jest podobno od dziś dostępna dla posiadaczy telefonów z systemem Adroid oraz dla właścicieli Iphonów. Google jednak przekonuje iż najlepiej będzie działać na Adroidach ponieważ funkcja sterowania g...

Pytam dlatego bo Google poinformowało dziś o wprowadzeniu wyszukiwania głosowego w Polsce. Funkcja ta jest podobno od dziś dostępna dla posiadaczy telefonów z systemem Adroid oraz dla właścicieli Iphonów. Google jednak przekonuje iż najlepiej będzie działać na Adroidach ponieważ funkcja sterowania głosem jest bardziej zintegrowana z systemem.

Pytanie więc czy będziecie korzystać z tego dobrodziejstwa i krzyczeć na własny telefon? Zalety są oczywiste i teoretycznie można wyobrazić sobie wiele przykładów użycia wyszukiwania za pomocą głosu.

Moim zdaniem w praktyce będzie to jednak klasyczny gadżet, który wykorzystam kilka razy i kompletnie o nim zapomnimy. Owszem mogą znaleźć się fascynaci tej funkcjonalności choć nie wydaje mi się aby była ona wymieniana jako przebój systemy Android a przecież voice search jest dostępny w innych krajach już od jakiegoś czasu.


Przykład działania Voice Search na telefonie z Adroidem.


Sposób instalacji / wykorzystania nowej funkcjonalności jest zależny od posiadanego telefonu czy też wersji systemu operacyjnego Android, cytuję za informacją prasową:

Sposób aktywacji Wyszukiwania głosowego Google różni się w zależności od posiadanego modelu telefonu. W przypadku urządzeń z zainstalowanym systemem operacyjnym Android 2.1 lub nowszym z zainstalowaną aplikacją Quick Search Box w celu uruchomienia funkcji wyszukiwania głosowego wystarczy nacisnąć ikonę mikrofonu. Użytkownicy telefonów iPhone na których zainstalowano już Google Mobile App, mogą natomiast włączyć funkcję, wybierając nowy język z panelu ustawień aplikacji.

W przypadku urządzeń z systemem Android 1.6 lub 2.1, na których zainstalowano już aplikację Voice Search jeszcze dziś aktywowane zostanie wyszukiwanie głosowe w języku polskim. Warunkiem działania funkcji jest wybór języka w ustawieniach „Język i klawiatura” telefonu. Użytkownicy, którzy nie posiadają aplikacji Voice Search w menu na swoim telefonie Android mogą zainstalować ją za pomocą sklepu z aplikacjami Android Market, wyszukując pozycję „voice search”.

W celu pobrania Google Mobile App dla urządzeń iPhone należy wyszukać „Google Mobile App” w App Store

Przetestowałem jak działa Polski Voice Search na iPhonie i nie widzę specjalnej wygody w korzystaniu z tej funkcji. W iphonie trzeba bowiem zainstalować Google Mobile App i dopiero w tej aplikacji wybrać wyszukiwarkę a następnie symbol mikrofonu. Dużo łatwiej korzysta się z Voice Search na telefonach z Adroidem gdzie mamy wyszukiwarkę jak gadżet na głównym ekranie. Musze natomiast przyznać, że krzyczeć do telefonu nie trzeba - przynajmniej jeśli chodzi o iPhona.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google