Felietony

[Aktualizacja] Axel Springer kupuje portal o2 za 120 milionów?! Plotka okazała się nie prawdziwa

Grzegorz Marczak
[Aktualizacja] Axel Springer kupuje portal o2 za 120 milionów?! Plotka okazała się nie prawdziwa
23

Aktualizacja: Michał Brański (jeden z 3 założycieli portalu o2.pl) odpowiedział na moje pytanie wysłane przez Facebooka (wcześniej zaprzeczając również na gazeta.pl). Powyższa plotka okazała się w całości nieprawdziwa (przez co rozumiem, że taka transakcja nie miała miejsca). Z dwóch niezależnych...

Aktualizacja: Michał Brański (jeden z 3 założycieli portalu o2.pl) odpowiedział na moje pytanie wysłane przez Facebooka (wcześniej zaprzeczając również na gazeta.pl). Powyższa plotka okazała się w całości nieprawdziwa (przez co rozumiem, że taka transakcja nie miała miejsca).

Z dwóch niezależnych źródeł dowiedziałem się dzisiaj, że portal o2 został kupiony przez wydawcę Axel Springer za kwotę ok 120 milionów złotych. Oczywiście jest to informacja nie potwierdzona (i może okazać się nie prawdziwa), aczkolwiek warto przypomnieć że o tym iż o2 szykuje się na sprzedaż było słychać już jakiś czas temu kiedy to portal "wyprowadził się na Cypr" a jego właścicielami zostały trzy spółki Bridge20 Enterprises Limited, Jadhave Holdings Limited oraz Borgosia Investments Limited.

Trzeba przyznać, że Axel Springer dobrze pasuje do profilu o2 (i na odwrót). I jeśli faktycznie doszło (czy też dojdzie) do takiej transakcji to jest wiele potencjalnych miejsc na synergię. o2 zarabia na treściach, a Axel jest ich producentem. Można więc dzięki synergii postarać się o obniżenie kosztów funkcjonownaia portalu

Jeśli chodzi o wycenę na poziomie 120 milionów złotych (przypomnę, że to informacja nie potwierdzona) to jest to kwota realistyczna jak na te czasy. W 2009 roku o2 osiągała około 8-9 milionów zysku. Zakładając, że taki jest obecnie poziom zyskowności portalu to przy kwocie 120 milionów mamy przelicznik na poziomie 13 do 15 razy zysk.

Jest to więc dość rozsądna wycena choć warto przypomnieć, że podobnej wielkości podmioty jak Interia czy GG były sprzedawane jeszcze nie tak dawno za o wiele większe kwoty na poziome 300 - 400 milionów złotych. No ale tamte czasy już nie wrócą.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

o2portale