Recenzja

ASUS Zenbook Duo UX482 - dwa ekrany ze świetnym chłodzeniem, w małej obudowie

Kamil Pieczonka
ASUS Zenbook Duo UX482 - dwa ekrany ze świetnym chłodzeniem, w małej obudowie
3

ASUS jest bez wątpienia jednym z największym innowatorów na rynku notebooków i co roku pokazuje nam nietypowe rozwiązania. Część z nich się przyjmuje, jak choćby dodatkowy ekran ScreenPad+ umieszczony na miejscu klawiatury. W Zenbooku Duo UX482 jeszcze to rozwiązanie dopracowano, a co zmieniło się poza tym?

ASUS Zenbook Duo UX482 - specyfikacja

ASUS Zenbook Duo UX482 to niewielki notebook stworzony z myślą głównie o osobach, które korzystają z komputera do pracy. Dodatkowy ekran znacząco zwiększa powierzchnie roboczą, a dzięki zmyślnemu systemowi chłodzenia, udało się też do cieniutkiej obudowy zamontować wydajny procesor Core i7-1165G7, 32 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 1 TB. To wszystko przy matrycy o przekątnej 14 cali i rozmiarach nieco większych niż kartka formatu A4. Do dyspozycji mamy też  kartę WiFi w standardzie 6, 2 porty USB typu C z możliwością ładowania, jeden port USB typu A, wyjście HDMI oraz baterię o pojemności 70 Wh. Jak na nieco ponad 1,5 kg to całkiem niezłe osiągnięcie. Jedynym mankamentem na pierwszy rzut oka jest cena, przedstawiona konfiguracja kosztuje nieco ponad 8000 PLN, całkiem sporo. Czy warto tyle wydać?

ASUS Zenbook Duo UX482
CPU Intel Core i7-1165G7, 4 rdzenie z HT, max. 4,7 GHz
RAM 32 GB LPDDR4x
GPU Intel Iris Xe
SSD 1TB SSD NVMe
HDD Brak
Ekran 14 cali, 1920x1080 pikseli, IPS
12,65 cala, 1920x515 pikseli, IPS
WLAN 802.11ax (WiFi 6) + BT 5.1
System operacyjny Windows 10 Pro 64bit
Bateria 70 Wh
Porty 1x USB 3.2 Gen1 Type A
2x USB Type C (Thunderbolt, DP1.4a, PowerDelivery)
HDMI 1.4
Czytnik kart microSD
1x port audio combo jack
Waga 1,57 kg
Wymiary 324 x 222 x 170 mm
Cena ~8200 PLN (luty 2021)

ASUS Zenbook Duo UX482 - zdjęcia

Na pierwszy rzut oka Zenbook Duo nie różni się niczym od innych notebooków z tej serii. Aluminiowa obudowa z dużym logo na górnej pokrywie umieszczonym w centrum rozchodzących się okręgów jest już niemal znakiem rozpoznawczym tej serii. Niestety obudowa nadal zbiera bardzo łatwo odciski palców i trzeba ją co jakiś czas wyczyścić.

Podobnie jest od spodu, choć pewnie niektórych zdziwi fakt, że brakuje otworów systemu wentylacji podzespołów. To jednak zamierzony zabieg, bo układ chłodzenia został zaprojektowany w nieco inny sposób. Było to możliwe dzięki temu, że zamiast klawiatury mamy dodatkowy ekran.

Tak to właśnie wygląda po rozłożeniu notebooka do pozycji roboczej. Aby usprawnić system chłodzenia specjalnie skonstruowany zawias nie tylko podnosi dolną część obudowy do góry o około 1 cm, ale też odchyla ekran Screenpad+, pod którym znajdują się otwory wentylatorów. Dzięki temu do radiatora dociera chłodniejsze powietrze i łatwiej utrzymać temperatury procesora w ryzach nawet pod dużym obciążeniem

Miejmy tylko nadzieje, że ta dosyć skomplikowania konstrukcja zawiasów będzie też wytrzymała, bo jak widać sporo elementów musi tu zadziałać jednocześnie. Trzeba też uważać, aby niczego nie przytrzasnąć w szczelinach między ekranem, a właściwą obudową.

Montaż dodatkowego ekranu sprawił, że klawiatura została przesunięta na samą krawędź obudowy, a po prawej musiało się jeszcze znaleźć miejsce na gładzik. Początkowo taki układ nie wydaje się specjalnie wygodny, ale szczerze powiedziawszy pod 2-3 dniach można się do tego spokojnie przyzwyczaić. Na tyle, że po przesiadce na normalnego notebooka zacząłem szukać touchpada po prawej stronie, podobnie jak myszki. Sama klawiatura jest całkiem wygodna, klawisze są odpowiedniej wielkości i podświetlane, a dodatkowo w zestawie mamy materiałową podpórkę pod nadgarstki, która znacząco poprawia wygodę. Dobrym pomysłem było też dodanie przycisku pozwalającego na dezaktywację gładzika aby zapobiegać przypadkowym wciśnięciom.

Tak jak wspominałem już na samym początku, zestaw portów jest całkiem bogaty, po lewej mamy HDMI i dwa porty USB typu C z funkcją PowerDelivery, które pozwalają na ładowanie baterii nawet z mocą 100 W, choć dostarczona w zestawie ładowarka ma tylko 65 W. Po prawej stronie mamy natomiast port USB typu A, gniazdo audio oraz czytnik kart microSD.

Jako, że mamy tutaj tylko procesor z zintegrowanym układem graficznym to radiator systemu chłodzenia znajduje się po jednej stronie, razem z dwoma wentylatorami, ale w razie potrzeby z powodzeniem można by było tutaj dorzucić jeszcze dedukowany układ GPU. Opcjonalnie może pojawić się właśnie taka opcja z GeForce MX450, ale póki co nie jest jeszcze dostępna w sprzedaży.

Niby detal, ale tak gęste upakowanie wszystkich elementów sprawiło, że naklejka z logo Intela musiała znaleźć się w miejscu gdzie przykrywa kawałek ekranu Screenpad+.

Warto też docenić fakt, że pomimo kompaktowych rozmiarów ASUS nie tylko zamontował tutaj kamerę do wideo rozmów (720p), ale również czujnik podczerwieni kompatybilny z systemem Windows Hello, który pozwala na biometryczne logowanie się do systemu bo konieczności użycia rąk i wpisywania hasła.

W zestawie dostajemy też kompaktowy zasilacz o mocy 65 W, który wpinamy bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Urządzenie zakończone jest wtykiem USB typu C, więc można je wykorzystać nie tylko do ładowania notebooka, ale również telefonów czy tabletów.

ASUS Zenbook Duo UX482 - Screenpad+

Screenpad+ poza tym, że daje dodatkową przestrzeń roboczą, którą można wykorzystać w niektórych aplikacjach np. do umieszczenia dodatkowych narzędzi czy osi czasu w programach do obróbki wideo, ma też dedykowane menu ze specjalnie przygotowanymi narzędziami. Całość można w dużym zakresie dostosować pod nasze indywidualne potrzeby, tym bardziej, że ekran posiada też warstwę dotykową.

ASUS Zenbook Duo UX482 - ekran

Oba ekrany zamontowane w Zenbooku UX482 to panele IPS o całkiem niezłych parametrach. Główny zaskakuje nieco małą jasnością, według specyfikacji powinno to być 400 nitów, ale mój instrument (i1 Display Pro) wskazał maksymalnie 335 nitów. Warto jednak podkreślić, że podświetlenie jest bardzo równomierne, odwzorowanie kolorów po kalibracji stoi na wysokim poziomie, a kontrast sięga niemal 1300:1. Podobnie jest w przypadku dodatkowego ekranu, który jest jednak nieco jaśniejszy, osiąga nieco ponad 400 nitów, ale za to ma nieco gorszej odwzorowanie kolorów i pokrycie palety barw.

Główny ekran

Screenpad+

ASUS Zenbook Duo UX482 - wydajność

Intel Core i7-1165G7 to jeszcze nie topowy ale mimo tego bardzo wydajny układ wyposażony w 4 rdzenie oraz taktowanie sięgające nawet 4,7 GHz. W moim testach udało mi się odnotować maksymalnie 4,6 GHz przy obciążeniu jednego rdzenia oraz 2,9 GHz przy obciążeniu wszystkich czterech. To całkiem sensowne wartości, tym bardziej, że dzięki wydajnemu chłodzeniu nie spadają one wraz z upływem czasu.

To wszystko przekłada się też na całkiem niezłą wydajność.

Wydajność w grach

Zintegrowany układ graficzny Intel Iris Xe nie zapowiada cudów, ale można na nim spokojnie uruchomić kilka starszych gier, w całkiem przyzwoitej jakości obrazu.

Jak pokazują testy, ASUSowi udało się z tego układu wycisnąć nieco więcej niż konkurencji i nawet jeśli różnica nie jest drastyczna, to i tak jest warta odnotowania. Tu ponownie duże znaczenie ma system chłodzenia.

W grach takich jak Wiedźmin 3 czy Fornite można bez większych problemów uzyskać 30 i więcej klatek na sekundę nawet w rozdzielczości natywnej dla wyświetlacza, czyli 1920x1080 pikseli. Intel Iris Xe spełnia swoje zadanie bardzo dobrze, a przy tym nie ma wielkiego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Dysk SSD

Zastosowany dysk SSD o pojemności 1 TB nie zaskakuje nas niczym nadzwyczajnym, oferuje świetną wydajność we wszystkich scenariuszach testów i z pewnością nie spowalnia pracy komputera. Bardzo solidny nośnik.

ASUS Zenbook Duo UX482 - bateria

Baterii o pojemności 70 Wh z pewnością nie można określić mianem małej. Przy takich rozmiarach notebooka to całkiem spore ogniwo, które powinno zapewnić wiele godzin pracy. W zastosowaniach typowo biurowych z dwoma ekranami, czas działania przekracza 11 godzin. Przy oglądaniu wideo jest niemal 9 godzin, a pod pełnym obciążeniem w grach, już tylko nieco ponad 1,5 godziny. Całkiem nieźle, choć nie rewelacyjnie. Plusem jest jednak fakt, że ładowarka o mocy 65 W pozwala odzyskać energię w czasie ~1,5 godziny.

Test czytelnika (jasność ekranu na 50%, WiFi włączone, odświeżanie strony WWW co 30 sekund) - 11h 27 minut
Test filmowy (jasność ekranu na 50%, WiFi włączone) - 8h 47 minut
Test w grach (jasność ekranu na 50%, Wiedźmin 3) - 1h 35 minut

ASUS Zenbook Duo UX482 - temperatury, hałas, pobór energii

Pomimo całkiem wydajnego chłodzenia procesor w trybie Performance gdy limit TDP rośnie do 28 W, potrafi osiągnąć wysokie temperatury sięgające maksymalnie nawet 94 stopni Celsjusza. Nie jest to mało, ale to skrajny przypadek. Co więcej konstrukcja systemu chłodzenia sprawia, że obudowa nagrzewa się właściwie głównie tylko pod ekranem Screenpad+, więc na komfort korzystania z komputera nie wpływa to w znaczący sposób.

Jeśli chodzi o hałas to przy standardowym użytkowaniu jest całkiem nieźle, wentylator raczej tylko delikatnie szumi i w niczym nie przeszkadza. Nieco gorzej jest pod dużym obciążeniem, tym bardziej, że wentylator jest odsłonięty od góry i dźwięk ma łatwiejszą drogę do naszych uszu. W liczbach bezwzględnych hałas osiąga 44 dB co jest już wartością wyraźnie słyszalną.

Pobór energii to w przypadku tego modelu bardzo ciekawa kwestia. Na zużycie wpływa wiele czynników, jak choćby obecność dwóch ekranów czy dwóch trybów pracy procesora (z TDP ograniczonym do 19 W i 28 W). Wyłączając dodatkowy ekran, obniżając jasność głównego do połowy i ustawiając tryb 19 W można zanotować wartości około 5 W w spoczynku. Pod maksymalnym obciążeniem i ze 100% jasnością obu ekranów będzie to już nieco ponad 50 W.

ASUS Zenbook Duo UX482 - podsumowanie

ASUS Zenbook Duo UX482 to kolejny ciekawy eksperyment tajwańskiego producenta, który w tym roku został jeszcze lepiej dopracowany. Dzięki temu dysponuje lepszym systemem chłodzenia, dodatkowym ekranem odchylanym pod kątem oraz mniejszymi zawiasami. To wszystko przekłada się na mniejszą grubość całej konstrukcji, mniejszą wagę oraz większą ergonomię w porównaniu do zeszłorocznego modelu. Dodatkowo mamy tutaj nową generację procesorów Intela produkowaną w litografii 10 nm, co poprawiło nie tylko zużycie energii, ale przede wszystkim wydajność za sprawą wyższego taktowania.

Ciekawie zaprojektowany system chłodzenia nie należy może do najcichszych rozwiązań na rynku, ale z pewnością można go zaliczyć do skutecznych. W notebookach o tych rozmiarach z czasem skuteczność chłodzenia mocno spada, a wraz z nią taktowanie procesora, co przekłada się na wydajność. Tutaj takich problemów nie ma, choć okupione jest to nieco większym hałasem. Moim zdaniem jest to jednak całkowicie uzasadnione i warto zdecydować się na takie poświęcenie.

Największą zaletą tego komputera ma być dodatkowy ekran Screenpad+, ale trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że jego przydatność wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Owszem są zastosowania, które pozwolą wykorzystać większą przestrzeń roboczą, ale nie powiedziałbym aby był to typowy "game changer" pod względem produktywności. Na pytanie czy warto, każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

ASUS Zenbook Duo UX482

Orientacyjna cena: ~8200 PLN

o
a

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu