83

Asus wprowadza netbooka lekkiego jak MacBook Air za mniej niż 700 zł!

Zapraszam do przeczytania gościnnego wpisu Jana Woźniaka Asus sunie do przodu. Jakiś czas temu pisałem o tym, że Intel pokazał światu Ultrabooki, a jako pierwszego z nich Asusa UX21 – laptopa cienkiego, lekkiego i niezwykle podobnego do MacBook’a Air firmy Apple. Wtedy twierdziłem, że urządzenia różni jedynie system, a notebook Asusa jest tylko plagiatem. Jednak […]

Zapraszam do przeczytania gościnnego wpisu Jana Woźniaka

Asus sunie do przodu. Jakiś czas temu pisałem o tym, że Intel pokazał światu Ultrabooki, a jako pierwszego z nich Asusa UX21 – laptopa cienkiego, lekkiego i niezwykle podobnego do MacBook’a Air firmy Apple. Wtedy twierdziłem, że urządzenia różni jedynie system, a notebook Asusa jest tylko plagiatem. Jednak niektórzy czytelnicy Antyweba, na którym opublikowałem swój tekst, skrytykowali mnie mówiąc, że gdyby ktoś opatentował układ pedałów w samochodach to każde auto musiałoby mieć inny i stanowiło by to problem dla kierowców.

Gdy przemyślałem sprawę, doszedłem do wniosku, że nawet do bólu podobny układ wejść, design i kształt urządzenia nie muszą z urządzenia czynić kopii, plagiatu gdyż to właśnie w tym kierunku zmierza przemysł komputerów mobilnych. Specjaliści twierdzą, że to właśnie cienkie notebooki i tablety stanowią przyszłość tego rynku. Tak więc wkrótce wszystkie firmy zaprezentują płaskie notebooki, jak to zapowiedział Intel.

Dziś nie znamy jeszcze innych Ultrabooków, ale Asus pokazał kolejny supercienki netbook – ASUS Eee PC X101, który także jest uderzająco podobny do MacBook’a Air. Zasadniczo urządzenie ma mieć dwie wersje. Jedna z nich to sprzęt z systemem Windows 7 Starter i dyskiem twardym 250 GB, drugi natomiast z systemem MeeGo (forma linuxa z prznaczeniem na netbookiem i tablety) i dyskiem 8 GB SSD. Poza tym netbook będzie zawierał procesor Intel Atom N435, 1 GB pamięci RAM DDR3, dwa gniazda USB 2.0, czytnik kart MicroSD, także kamerkę do wideorozmów przez internet. Wszystko to ma pozwolić na niezwykle szybki start systemu i długi czas pracy baterii.

Wiadomo już, że ASUS Eee PC X101 trafi do Polski w ostatnim kwartale bierzącego roku. W zależności od wybranej wersji zapłacimy 639 zł za urządzenie z systemem MeeGo i dyskiem SSD lub 719 zł za system Windows i tradycyjny dysk. Ceny są bardzo przystępne i z całą pewnością bedą mogły konkurować z MacBook’iem Air. Mam jednak kilka wątpliwości. Po pierwsze zastanawiam się czy system MeeGo zaspokoi potrzeby użytkowników? Po drugie czy za mniej niż 700 złotych uda się wyprodukować dobrej jakości sprzęt? A przede wszystkim zastanawiam się czy przyszłość przenośnych komputerów stanowią właśnie cienkie i lekkie netbooki?