Apple

Apple Music ze wsparciem dźwięku przestrzennego i bezstratną jakością już w czerwcu - i to bez dodatkowych kosztów

Kamil Świtalski
Apple Music ze wsparciem dźwięku przestrzennego i bezstratną jakością już w czerwcu - i to bez dodatkowych kosztów
1

Apple Music już w czerwcu zaoferuje bezstratną jakość. Oto wszystko co wiemy o nowym wcieleniu usługi!

O Apple Music oferującym lepszą jakość plotkowało się już od kilku tygodni. Usługa miała pojawić się wraz z nowym modelem słuchawek AirPods Pro. Trudno jeszcze wykluczyć że tak będzie, ale choć o nowych słuchawkach Apple nie szepnęło ani słowa, to firma oficjalnie zapowiedziała już swoją muzyczną usługę w wyższej jakości. I to bez dodatkowych opłat.

Bez wielkiej pompy — bo najzwyczajniej w świecie za pośrednictwem wiadomości prasowej, Apple ogłosiło wyższą jakość dla usługi Apple Music. Ta ma oficjalnie zostać uruchomiona już za kilka tygodni — w czerwcu tego roku. Firma obiecuje, że już na starcie użytkownicy otrzymają dostęp do tysięcy utworów ze wsparciem dźwięku przestrzennego — wśród nich m.in. produkcje J Balvina, Ariany Grande czy Maroon 5. To będzie jednak raptem wycinek biblioteki, ale w bezstratnej jakości można będzie słuchać ponad 75 milionów utworów. Wszystkie będą przygotowane z użyciem kodeka ALAC (Apple Lossless Audio Codec), co pozwoli zachować sensowny rozmiar oraz nie pomijać żadnego bita z oryginału. Firma obiecuje, że wszyscy użytkownicy będą mogli usłyszeć dokładnie ten utwór, który artyści przygotowali w studiu — prawdopodobnie nie ma w tym krzty przesady. Problem polega na tym, że niewielu użytkowników ma sprzęt który pozwoli im docenić te niuanse. Dla audiofilów Apple przygotowało jeszcze wyższą jakość, którą nazwało Hi-Resolution Lossless, oferującą do 24 bitów w 192 kHz. Warto jednak mieć na uwadze, że by móc się nią cieszyć niezbędny będzie zewnętrzny DAC. Jakością muzyki można będzie zarządzać w ustawieniach — tam też każdy będzie miał szansę wybrać jakość w zależności od typu połączenia z internetem, z którego aktualnie korzysta.

Brzmi to atrakcyjnie, a Apple obiecuje regularne aktualizacje katalogów o kolejne utwory. Zarówno te wspierające dźwięk przestrzenny, jak i bezstratną jakość. Niestety — ten pierwszy pozostaje na wyłączność użytkowników słuchawek AirPods Pro oraz AirPods Max, korzystających z iPhone'a 7 (lub nowszego), albo jednego z ostatnich modeli tabletu Apple. Więcej na ten temat przeczytacie na oficjalnej stronie pomocy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu