Od jakiegoś czasu w Chrome Web Store dostępna jest funkcja, która, wydaje mi się, dotąd była niedoceniania. A tymczasem może ona przynieść korzyści tak użytkownikom przeglądarki, jak i również twórcom samych rozszerzeń i aplikacji. Możemy wykorzystywać zatem tę platformę jako formę komunikacji. I bynajmniej nie mam tutaj na myśli platformy komentarzy, a coś o wiele bardziej funkcjonalnego i użytecznego.
Funkcja prezentuje się dość niepozornie. Na podstronie z aplikacją lub rozszerzeniem należy zwrócić uwagę na kartę zatytułowaną „Wsparcie”. Jest to miejsce przeznaczone do szeroko pojętego kontaktu z twórcami. Teoretycznie rolę tę mogły pełnić komentarze, ale nie da się ukryć, że nie były są satysfakcjonujące oraz oferowały ograniczone możliwości.
Wsparcie to tak naprawdę trzy kategorie zgłoszeń: pytania, sugestie i problemy.Chyba nie muszę tłumaczyć, do czego służy każda z nich. Użytkownicy mają do dyspozycji formularz – właściwie nie różniący się zbytnio od tego służącego do zostawiania komentarzy. Każda opublikowana wypowiedź może być zalążkiem dyskusji, bo inni użytkownicy mogą udzielać na nią odpowiedzi. To oczywiście również miejsce, gdzie twórcy mogą odpisywać swoim użytkownikom. Całość nie jest jakimś technologicznym ósmym cudem świata, ale wydaje się być przemyślana i sensowna.
Warto zauważyć, że nie wszystkie aplikacje dysponują tym modułem. Jego aktywacja najwyraźniej zależy od twórców. Jeżeli posiadają oni własny system zgłaszania błędów, supportu i pomocy technicznej, na karcie wsparcia wyświetlony zostanie jedynie link prowadzący do zewnętrznego serwisu.
Te subtelne dodatkowe moduły w Chrome Web Store nie napawają zbytnim optymizmem. Platforma aplikacji i rozszerzeń dla Chrome wydaje się zapuszczona. Dawno nie pojawiło się tutaj nic sensownego i godnego uwagi. Deweloperzy kładą znacznie większy nacisk na platformy mobilne i to zdecydowanie widać. Tylko co w takim razie z Chrome OS, dla którego ten sklep jest właściwie niezbędny? Stąd zapewne pomysł Google’a, by powoli spajać ze sobą świat Chrome’a i Androida.
Więcej z kategorii Chrome:
- Przesiadka z Maka na Windowsa w 2021 stała się znacznie łatwiejsza
- Chrome na Androida z funkcją wygodnego zapisywania artykułów na później
- Chrome 88 już dostępny. Przeglądarka usuwa Flasha i wyłącza linki FTP
- Wygodny dostęp do haseł w Chrome: synchronizacja nie będzie już wymagana
- Szybkie akcje to najlepsze, co spotkało Chrome - musicie je poznać