Android

Android 12 sprawi, że praca na podzielonym ekranie będzie wygodniejsza

Krzysztof Rojek
Android 12 sprawi, że praca na podzielonym ekranie będzie wygodniejsza
10

Już w tym roku do Androida trafi funkcja, dzięki której multitasking na podzielonym ekranie będzie znacznie wygodniejszy.

Jeżeli ktoś używa smartfona do czegoś więcej niż tylko oglądanie filmów czy przeglądanie social mediów, zapewne nie raz używał trybu podzielonego ekranu. W ten sposób jest bowiem wygodniej korzystać np. z dwóch źródeł, czy też porównywać informację. Jednak do tej pory, żeby uruchomić ten tryb trzeba było się w Androidzie nieco nagimnastykować, jeżeli UI producenta tego w żaden sposób tego nie ułatwiało. W kolejnej wersji systemu Android ma się to jednak zmienić, na co zapewne wiele osób czeka.

Android 12 pozwoli uruchamiać dwie aplikacje jednym kliknięciem

Według danych 9to5Google, twórcy Androida pracują właśnie ulepszoną wersją multitaskingu na podzielonym ekranie. Nie trzeba będzie jak obecnie wybierać każdej aplikacji z osobna i przechodzić do trybu podzielonego ekranu. W Androidzie 12 ma istnieć bowiem funkcja "Apps Pair".Jest ona podobna do rozwiązania, które mają już u siebie niektórzy producenci UI. Polega ona na tym, że użytkownicy mogą tworzyć pary aplikacji uruchamiane jednym kliknięciem. Taka para od razu będzie się uruchamiać na podzielonym ekranie, znacznie przyspieszając pracę.

Przyznam się, że jest to jedna z funkcji, na którą najbardziej czekam w nowym systemie. Dlaczego? Ano dlatego, że wielokrotnie łapałem się na tym, że szybciej i wygodniej jest mi operować pomiędzy dwiema aplikacjami korzystając z gestu "powrotu" (przesunięcie po belce na dole aplikacji), zamiast bawić się w odpalanie i ustawianie podzielonego ekranu. Jestem ciekaw, czy nowa funkcja systemu jest odpowiedzią na rosnącą popularność składanych telefonów, u których taki sposób multitaskingu ma najwięcej sensu.

Korzystacie czasem z podzielonego ekranu?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu