Moje przemyślenia

Analitycy obniżają przewidywania sprzedaży PC na najbliższy rok - to ta era post-pc? Nie.

Szymon Barczak
19

Temat ery post-pc był na Antywebie poruszany już nie raz. Widzimy coraz szybciej rozwijający się rynek mobilny, podczas gdy o PC słychać w mediach naprawdę niewiele. Nie oznacza to jednak wcale, że rynek komputerów osobistych się kurczy. Firma analityczna Gartner co prawda obniżyła przewidywania spr...

Temat ery post-pc był na Antywebie poruszany już nie raz. Widzimy coraz szybciej rozwijający się rynek mobilny, podczas gdy o PC słychać w mediach naprawdę niewiele. Nie oznacza to jednak wcale, że rynek komputerów osobistych się kurczy. Firma analityczna Gartner co prawda obniżyła przewidywania sprzedaży PC na obecny oraz przyszły rok, jednak wciąż wskaźnik ten jest dodatni. Do końca 2011 roku sprzedanych ma być 3,8% więcej komputerów niż rok wcześniej. Czy możemy zatem mówić o erze post-pc?

TechCrunch podaje w najnowszym poście przewidywania Gartnera na temat rozwoju rynku PC. Ta firma analityczna powołując się na różne źródła zakłada, że do końca bieżącego roku swoich nabywców znajdzie 364 miliony komputerów osobistych. To tak jakby jeden na 20 żyjących na świecie ludzi kupił sobie nowy komputer. Czy to naprawdę era post-pc?

Same przewidywania zmniejszyły się w zasadzie nieznacznie. Gartner przewidywał wcześniej, że w stosunku do zeszłego roku, w tym roku sprzedanych zostanie 9,3% komputerów więcej. Teraz zakłada wzrost o 3,8%. Wciąż jednak jest to wzrost, wciąż tych komputerów sprzedaje się prawie 10 razy tyle, ile liczy populacja naszego kraju.

Rozumiem, że niektóre osoby mogły zachwycić się smartfonem czy tabletem, ale trzeba pamiętać, że wciąż są to urządzenia drogie. ASUS Transformer wraz z dockiem kosztuje 2000 złotych, podczas gdy zwykłego netbooka możemy mieć za połowę tej ceny. Poza tym mobilne systemy operacyjne często są uboższe w funkcje, których profesjonalistom, a nawet i zwykłym użytkownikom brakuje.

W najbliższym czasie będę miał przyjemność testować właśnie to połączenie tabletu i netbooka od ASUS-a i postaram się zobaczyć, w jakim stopniu może zastąpić zwykłego netbooka. Nawet jeśli okaże się, że jest taka możliwość, to przypominam, że cena jest dla wielu osób zaporowa.

Nie spodziewajmy się w najbliższym czasie ery post-pc. Nie dajmy się omamić sloganami reklamowymi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

era post PCpost-pc