Ciekawe strony

AltoMail, inne spojrzenie na klienta pocztowego

Grzegorz Ułan
AltoMail, inne spojrzenie na klienta pocztowego
19

Autorem tego wpisu jest Mateusz Antczak. Komunikacja w dzisiejszych czasach to nieodłączny kawałek życia każdego człowieka. Pomimo wielkiego natarcia przez portale społecznościowe takie jak Facebook, najlepszym sposobem do komunikacji jest nadal email. Każdy z nas, posiada nierzadko kilka kont po...

Autorem tego wpisu jest Mateusz Antczak.

Komunikacja w dzisiejszych czasach to nieodłączny kawałek życia każdego człowieka. Pomimo wielkiego natarcia przez portale społecznościowe takie jak Facebook, najlepszym sposobem do komunikacji jest nadal email. Każdy z nas, posiada nierzadko kilka kont pocztowych, dzięki czemu możemy dedykować konta odpowiednim zadaniom np. do pracy, do szkoły, czy dla przyjaciół. Na rynku jest wiele klientów pocztowych, lepszych i gorszych. Dotychczas byliśmy zmuszeni korzystać z nie zawsze spersonalizowanego i łatwego klienta, ale nadszedł czas na AltoMail'a.

AltoMail jest to pięknie graficznie przedstawiony interfejs klienta pocztowego, który rzuca inne światło na korespondencję email. To przemyślane i genialnie stworzone narzędzie, do prostej obsługi poczty. Łatwy i zrazem ładny interfejs ułatwia i umila pracę z naszą korespondencją.

Stosy

AltoMail wprowadził zupełnie nowe rozwiązanie jakim jest organizacja poczty na tzw. „stosy.” Stosy, są to wiadomości powiązane tematycznie, tego samego nadawcy lub tego samego odbiorcy. Stosy wyświetlane są w pierwszym oknie po uruchomieniu klienta pocztowego, dzięki czemu mamy do nich dostęp natychmiast po zalogowaniu. Domyślnie, mam dostęp do siedmiu stosów, między innymi stos załączników, zdjęć, poczty oznaczonej gwiazdką, powiadomień społecznościowych, newsy itd. AltoMail posiada również możliwość sortowania stosów według ich aktualności, co oznacza, że stosy najbardziej aktualne wyświetlane będą jako pierwsze.

Klient pocztowy AltoMail daje na również możliwość stworzenia własnych spersonalizowanych stosów. Stosy możemy stworzyć według trzech kryteriów: adresata, odbiory oraz słów kluczowych. Dzięki temu rozwiązaniu możemy stworzyć własne stosy, odpowiednio zorganizowane i spersonalizowane, które będą sposobem na łatwy i intuicyjny dostęp do naszej poczty.

Łączenie kont pocztowych

AltoMail daje nam również możliwość połączenia kilku kont pocztowych w jedno wspólne konto. Dzięki czemu wiele kont pocztowych może zostać obsłużonych przez jeden login, jak i jednego klienta pocztowego. Nie jest to nowość w klientach pocztowych, lecz prezentowanie poczty jest zupełnie inne niż w dotychczas nam znanym konkurencyjnych klientach pocztowych. Dzięki panelowi po lewej stronie okna mamy dostępu do wszystkich zintegrowanych kont pocztowych, za pomocą jednego kliknięcia. Podczas przeglądania wiadomości możemy wybrać opcję wyświetlania wszystkich wiadomości lub wiadomości z konkretnego konta pocztowego.

Aktualnie mamy możliwość podłączenia kont pocztowych takich wydawców jak Aol, Gmail, Yahoo oraz iCloud. Pomimo, iż łączenie wielu kont w jedno nie jest nowością, to w Alto organizacja oraz graficzne przedstawienie emaili jest zupełnie inne, bardziej intuicyjne.

Ludzie w AltoMail

Innowacją wprowadzoną do AltoMail'a jest możliwość połączenia klienta pocztowego z portalami społecznościowymi. Klient pocztowy Alto daje nam możliwość podłączenia takich kont pocztowych jak Facebook, Twitter oraz LinkedIn. Dzięki połączeniu konta pocztowego z portalami społecznościowymi, mamy możliwość przeglądania portalowych aktualności z poziomu klienta pocztowego, w tym przypadku w zakładce „Ludzie”. Jednak mamy pewne ograniczenie, nie mamy możliwości komentowania, lajkowania i udostępniania aktualności z poziomu AltoMail'a.

W zakładce „Ludzie” w AltoMail'u mamy również dostęp do naszej książki adresowej. Książka adresowa wygląda dość specyficznie jest to przewijana lista po lewej stronie okna – tak samo prezentowana jest skrzynka odbiorcza. Podstawowy, nie rozwinięty kontakt posiada avatara, nazwę oraz adres email, jednak rozwinięcie kontaktu powoduje wyświetlenie wielu innych informacji. AltoMail w kontaktach prezentuje nam informacje o portalach społecznościowych kontaktu, ostatnich statusach, oraz o wspólnych portalowych znajomych z kontaktem. Również rozwinięty kontakt posiada informacje o ostatniej korespondencji, przesłanych załącznikach oraz zdjęciach. Podejrzewam, że z czasem narzędzie to poda nam jeszcze więcej przydatnych informacji.

Małe, ale warte uwagi rozwiązanie

Jednym z lepszych rozwiązań tego narzędzia jest zastosowanie możliwości zostawienia poczty „na później”. Zostawienie poczty „na później” spowoduje wyświetlenia wiadomości na samej górze listy maili w skrzynce wraz z informacją o pozostawieniu jej na później. Możliwość ta zapobiegnie zapominaniu o różnego rodzaju zadaniach i rzeczach do zrobienie, rozwiązanie to nie rzadko przyda się m.in. w pracy.

Kolejnym z dobrych rozwiązań AltoMail'a jest dotychczas niespotykana przeglądarka zdjęć z załączników. Przeglądarka ułatwia nam przeglądanie dołączonych zdjęć, dzięki czemu praca z załącznikami staje się jeszcze łatwiejsza i szybsza. Dotychczas w klientach zdjęcia w ogóle nie były otwierane lub otwierane w nowej karcie, jednak zastosowanie przeglądarki zdjęć, zmienia pracę ze zdjęciami z załączników na jeszcze łatwiejszą i bardziej przystępną.

Małe wady... to się naprawi:)

Pomimo wielu zalet narzędzie to również posiada i małe wady. Jedną z wad jest brak polskich znaków w wiadomościach, spowodowane jest to innym kodowaniem znaków w Stanach Zjednoczonych. Jednak ta wada powinna ulec, podczas wprowadzania narzędzia na polski rynek. Brak polskich znaków jak na razie jest to bardzo utrudniająca życie wada i korzystanie z tego narzędzia do korespondencji jest jak na razie nie wskazane.
Kolejną małą wadą z jaką się spotkałem to błędy podczas wysyłania wiadomości z załącznikami. Błąd ten, jest dość irytujący i nierzadko uniemożliwia pracę. Prawdopodobnie spowodowane jest to błędem podczas załączania plików.

Kolejną i zarazem ostatnią wadą jest czas namysłu narzędzia. Podczas pobierania wiadomości i kontaktów z Gmail'a narzędzie potrzebowało bardzo dużo czasu na przetworzenie tych informacji. Po czasie ciągle pobierając się poczta, zaczynała być lekko odstraszająca i irytująca, jednak wszystko zadziałało poprawnie. Biorą pod uwagę aspekt, że narzędzie to jest jeszcze w fazie testów, na błędy te należy przymknąć oko i poczekać do czasu ich naprawienia.

Podsumowując AltoMail jest to piękny klient pocztowy, który rzuca całkiem nowe światło na korespondencję email. Nowe rozwiązania dają nam możliwość jeszcze lepszego zarządzania naszą pocztą i utrzymanie konta w czystości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GmailAOLwebmail