Świat

Alexa zmieniła sposób kalkulacji statystyk

Grzegorz Marczak
Alexa zmieniła sposób kalkulacji statystyk
18

Serwis Alexa.com poprawił (według twórców) swój sposób mierzenia statystyk dla stron internetowych. Do chwili obecnej jedynym źródłem mierzenia i kalkulacji statystyk był toolbar Alexy, który przekazywał informacje o tym, na jakich stronach i jak często bywają użytkownicy tego dodatku. Wiaryg...

Serwis Alexa.com poprawił (według twórców) swój sposób mierzenia statystyk dla stron internetowych.

Do chwili obecnej jedynym źródłem mierzenia i kalkulacji statystyk był toolbar Alexy, który przekazywał informacje o tym, na jakich stronach i jak często bywają użytkownicy tego dodatku.

Wiarygodność danych i rankingu tworzonego w ten sposób była często podważana przez autorów stron internetowych (dochodziło do takich absurdów jak informacja o tym, że youtube swoim zasięgiem jest większy niż google).

Od dziś Alexa ogłosiła, że nie bazuje już tylko na jednym źródle danych, jakim był toolbar, nie podaje jednak, czym są te „inne źródła”. Oczywiście konsekwencją dodania większej ilości źródeł są dość duże i czasem drastyczne zmiany w wynikach rankingu.Przejrzałem na szybko wyniki paru polskich blogów (tych które kiedyś sprawdzałem) – i niestety nie łapią się one do TOP 100,000 i w związku z tym alexa nie pokaże nam już swoich wykresików. Podejrzewam, że sytuacja ta dotyczy znacznej większości polskich blogów (w tym również mojego bloga).

Tendencje zmian w rankingu zauważył i podsumował Techcrunch – Otóż według TC blogi zajmujące się technologią i internetem „mocno spadły” w statystykach alexy na rzecz blogów poruszających tematykę polityczną (i pewnie ogólnie społeczną)

W oficjalnej informacji możemy przeczytać, że to nie koniec zmian – i że w przeciągu najbliższych miesięcy będą implementowane kolejne poprawki, które mają na celu podnieść jakość danych prezentowanych przez Alexa.

Ps. Napiszcie czy zauważyliście jakieś zmiany odnośnie waszych serwisów - a jeśli tak to jakie?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

statystykialexa