Sztuczna Inteligencja

Zagraj w duecie ze swoim komputerem - to zupełnie nie to, co myślicie

Marcin Hołowacz
Zagraj w duecie ze swoim komputerem - to zupełnie nie to, co myślicie
4

Zagraj jakąś melodię na wirtualnym fortepianie, a aplikacja oparta na open sourceowym frameworku do głębokiego nauczania zagra razem z tobą, i to w dość podobnym stylu. To co otrzymasz z powrotem po uderzeniu w klawisze laptopa, uwzględni twoje tempo i rytm, więc melodyjka wygenerowana przez „AI Duet” nie będzie tylko losowymi dźwiękami.

Yotam Mann to muzyk oraz członek Google's Creative Lab. Stworzona przez niego aplikacja wykorzystuje algorytmy nauczania maszynowego, aby móc skutecznie wkomponowywać się w to co robi człowiek biorący udział w zabawie. Yotam wyjaśnia, że gdyby miał tworzyć swoją aplikację w tradycyjny sposób, musiałby wymyślać naprawdę dużo reguł, z których powstałaby mapa na podstawie której program wiedziałby co ma robić. Niestety w takim wypadku Yotama najprawdopodobniej rozbolałaby głowa i po pewnym czasie musiałby się poddać. Całe szczęście, że mógł wykorzystać sieci neuronowe i wszystko odbyło się zdecydowanie sprawniej.

Muzyczny duet

Wystarczyło wprowadzić do komputera ogromne ilości utworów zagranych przez ludzi, dzięki czemu sam zbudował swoją mapę postępowania, sugerując się korelacją między różnymi nutami i rytmem. Efekt końcowy jest taki, że po wprowadzeniu do aplikacji danych wejściowych w postaci twoich kiepsko zagranych melodii (bądźmy szczerzy), ta zagląda do swojej obszernej mapy połączeń i generuje możliwie najlepiej dopasowaną odpowiedź. Tym oto sposobem możecie stanowić muzyczny duet.

Niby prosta zabawka, a cieszy. AI Experiments to inicjatywa Google, która wykorzystuje wiele aplikacji opartych na sieciach neuronowych. Możemy na przykład zagrać w Quick Draw, gdzie naszym zadaniem jest narysowanie… czegokolwiek, a komputer powie nam jaka była nasza intencja, tzn. co jego zdaniem narysowaliśmy. Jest to możliwe, ponieważ „naoglądał się” tysięcy bazgrołów i z czasem zaczął je rozumieć – trochę jak ludzie z filmu „Matrix”, którzy nie widzą już kodu, tylko blondynki, brunetki itd.

Skoro dostarczając możliwie najwięcej informacji jesteśmy w stanie uzyskać coraz lepsze rezultaty związane z nauczaniem maszynowym, to co gdyby pomysł Elona Muska wszedł w życie i ludzie faktycznie połączyliby się ze sztuczną inteligencją za pomocą dodatkowej warstwy na mózgu. Gdybyśmy przez kilka pokoleń dostarczali jednemu superkomputerowi informacje z życia miliardów ludzi, to co by z tego wyszło? Musimy to kiedyś przetestować.

Sam to sprawdź

Jeżeli temat cię zainteresował, musisz koniecznie wypróbować AI Duet i podzielić się swoimi wrażeniami w komentarzach, a gdybyś nadal czuł niedosyt, do dyspozycji pozostaje cała biblioteka eksperymentów jaką do zaoferowania ma AI Experiments.

Pozostaje jeszcze poczekać na pełnoprawne gry

Ciekawe czy kiedyś powstanie tego typu demonstracja, ale w formie prawdziwej gry AAA, w której wykorzystano takie technologie. Dzięki temu podczas rozgrywki cały świat dostosowuje się do naszych poczynań, a możliwe zakończenia nie są wcześniej przewidzianymi scenariuszami, lecz czymś co jest naprawdę generowane podczas naszej indywidualnej rozgrywki. Może kiedyś będę miał okazję coś takiego wypróbować.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu