Zagraj jakąś melodię na wirtualnym fortepianie, a aplikacja oparta na open sourceowym frameworku do głębokiego nauczania zagra razem z tobą, i to w dość podobnym stylu. To co otrzymasz z powrotem po uderzeniu w klawisze laptopa, uwzględni twoje tempo i rytm, więc melodyjka wygenerowana przez „AI Duet” nie będzie tylko losowymi dźwiękami.
Zagraj w duecie ze swoim komputerem - to zupełnie nie to, co myślicie
Yotam Mann to muzyk oraz członek Google's Creative Lab. Stworzona przez niego aplikacja wykorzystuje algorytmy nauczania maszynowego, aby móc skutecznie wkomponowywać się w to co robi człowiek biorący udział w zabawie. Yotam wyjaśnia, że gdyby miał tworzyć swoją aplikację w tradycyjny sposób, musiałby wymyślać naprawdę dużo reguł, z których powstałaby mapa na podstawie której program wiedziałby co ma robić. Niestety w takim wypadku Yotama najprawdopodobniej rozbolałaby głowa i po pewnym czasie musiałby się poddać. Całe szczęście, że mógł wykorzystać sieci neuronowe i wszystko odbyło się zdecydowanie sprawniej.
Muzyczny duet
Wystarczyło wprowadzić do komputera ogromne ilości utworów zagranych przez ludzi, dzięki czemu sam zbudował swoją mapę postępowania, sugerując się korelacją między różnymi nutami i rytmem. Efekt końcowy jest taki, że po wprowadzeniu do aplikacji danych wejściowych w postaci twoich kiepsko zagranych melodii (bądźmy szczerzy), ta zagląda do swojej obszernej mapy połączeń i generuje możliwie najlepiej dopasowaną odpowiedź. Tym oto sposobem możecie stanowić muzyczny duet.
Niby prosta zabawka, a cieszy. AI Experiments to inicjatywa Google, która wykorzystuje wiele aplikacji opartych na sieciach neuronowych. Możemy na przykład zagrać w Quick Draw, gdzie naszym zadaniem jest narysowanie… czegokolwiek, a komputer powie nam jaka była nasza intencja, tzn. co jego zdaniem narysowaliśmy. Jest to możliwe, ponieważ „naoglądał się” tysięcy bazgrołów i z czasem zaczął je rozumieć – trochę jak ludzie z filmu „Matrix”, którzy nie widzą już kodu, tylko blondynki, brunetki itd.
Skoro dostarczając możliwie najwięcej informacji jesteśmy w stanie uzyskać coraz lepsze rezultaty związane z nauczaniem maszynowym, to co gdyby pomysł Elona Muska wszedł w życie i ludzie faktycznie połączyliby się ze sztuczną inteligencją za pomocą dodatkowej warstwy na mózgu. Gdybyśmy przez kilka pokoleń dostarczali jednemu superkomputerowi informacje z życia miliardów ludzi, to co by z tego wyszło? Musimy to kiedyś przetestować.
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=0ZE1bfPtvZo[/embed]
Sam to sprawdź
Jeżeli temat cię zainteresował, musisz koniecznie wypróbować AI Duet i podzielić się swoimi wrażeniami w komentarzach, a gdybyś nadal czuł niedosyt, do dyspozycji pozostaje cała biblioteka eksperymentów jaką do zaoferowania ma AI Experiments.
Pozostaje jeszcze poczekać na pełnoprawne gry
Ciekawe czy kiedyś powstanie tego typu demonstracja, ale w formie prawdziwej gry AAA, w której wykorzystano takie technologie. Dzięki temu podczas rozgrywki cały świat dostosowuje się do naszych poczynań, a możliwe zakończenia nie są wcześniej przewidzianymi scenariuszami, lecz czymś co jest naprawdę generowane podczas naszej indywidualnej rozgrywki. Może kiedyś będę miał okazję coś takiego wypróbować.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu