Internet

Agnieszczak: czekaja ich 2-3 lata ciężkiej pracy , Gola : o2 znalazło złotego grala, Żak : wygranym tej transakcji jest TVN

GM
Grzegorz Marczak
24

Temat połączenia WP i o2 mimo iż na chwilę ucichł w mediach to dla mnie jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku w Polskim internecie. Zapytałem kilka osób z branży jak w ich oczach wygląda ten deal (wybrałem do publikacji te komentarze,które poza gratulacjami wnoszą coś więcej), co on o...

Temat połączenia WP i o2 mimo iż na chwilę ucichł w mediach to dla mnie jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku w Polskim internecie.

Zapytałem kilka osób z branży jak w ich oczach wygląda ten deal (wybrałem do publikacji te komentarze,które poza gratulacjami wnoszą coś więcej), co on oznacza i jakie dają szanse połączonym siłom o2 i WP. W grupie tej zabrakło reprezentantów domów mediowych, których opinia tak naprawdę może być kluczowa. Nie spodziewam się jednak usłyszeć całej prawdy i tylko prawdy dlatego ich opinię zostawię sobie na drugą część :)

Rafał Agnieszczak

Fotka.pl / Społeczności

Odważna ucieczka do przodu ze strony o2. Teraz czekają ich 2-3 lata ciężkiej pracy aby faktycznie połączyć oba podmioty i zobaczyć efekty połączenia. Niewiadomą jest natomiast to, jak zareaguje rynek reklamowy i jak bedzie wyglądała sytuacja portali jako takich w przyszłości.

Maciej Żak

Dyrektor inwestycyjny Intel Capital

Zaskoczenia brak. Rynek spodziewał sie takiego scenariusza. Dla kolegów z O2 sadze, ze to niezła transakcja. Po wielu próbach sprzedażny O2 wreszcie udało im się coś kupić. Co więcej maja mocne wsparcie inwestora finansowego. To jest transakcja na 3-4 lata. Wiele wyzwań dla grupy zarządzającej aby uzasadnić przyszłą wycenę. Dla mnie największym wygranym tej transakcji jest TVN, bo pokazuje jak świetnie sprzedał Onet rok temu, a największym przegranym Gazeta.pl, bo mimo bardzo dobrej oferty dla użytkowników nie będzie w stanie walczyć o adekwatne budżety reklamowe z dwoma ogromnymi portalami.

Bartek Gola

Inwestor, Partner zarządzający SpeeUP Venture Capital Group

o2 znalazło złotego grala jaką jest umiejętność budowania bardzo rentownej firmy opartej praktycznie wyłącznie na modelu reklamowym. Firmy z jasną strukturą właścicielską, ze specyficzną kulturą organizacyjną.

WP jest inne. Z pewnością jest tam więcej "tłuszczyku". Zakładam, że management o2 liczy na "proste rezerwy". Z drugiej strony połączenie kultur tych firm jest wyzwaniem.

Druga rzecz, na która jakoś nie zwraca się uwagi do rola inwestora finansowego jakim jest Innova Capital, która jak rozumiem finansuje w dużej mierze to przejęcie.

Ciekaw jest jakie są dalsze plany bo, przecież fundusz PE nie jest inwestorem branżowym. Ciekaw jestem co będzie kolejnym ruchem. Pewnie powróci scenariusz IPO.

Michał Jaskólski

VP of Product, Co-owner Grupa Nokaut S.A.

Tendencje do konsolidacji przy tego rodzaju biznesach są naturalne, bowiem korzyści z tego są oczywiste. Połączenie - jeśli do niego dojdzie, bowiem musi je jeszcze zaakceptować UOKiK - znacząco zmieni układ sił na rynku i zmobilizuje wszystkich liczących się graczy do działania. Można spodziewać się przejścia do portali kolejnych postaci znanych z prasy, radia czy telewizji, a także niektórych znanych blogerów. Dobrym przykładem jest tu przejście Tomasza Grynkiewicza z Gazety Wyborczej do serwisu BizTok należącego do O2 w kwietniu tego roku, czy też niedawne odejście Davida Pogue z The New York Times do Yahoo. Spodziewam się też prób uzupełniania portfolio produktowego portali o popularne serwisy ecommerce lub też tworzenia we współpracy z nimi nowych produktów związanych z zakupami w sieci.

Artur Kurasiński

Bloger, przedsiębiorca, startuper,

W branży plotkowano od dawna od tym dealu - zakup WP przez o2 jest z punktu widzenia "tlenowców" logicznym pójściem za ciosem po porażce z prospektem emisyjnym. Dla założycieli o2 zakup WP to krok do wejścia na giełdę i częściowy bądź całkowity "wyjściu".

Osobiście ciekawi mnie jak zbudowany będzie wehikuł Innova Capital / o2 pod kątem udziałów, założeń inwestycyjnych i zapisów - ale tego się pewnie dowiemy kiedy (jeśli) nowy, wzmocniony podmiot ruszy na giełdę.

Bardzo ciekawe będzie co się stanie z WP po przejęciu - jak zmieni się struktura, struktura i ile osób zostanie zwolnionych z WP (nie jest tajemnicą, że Orange ze swoją "francuską mentalnością" nie był najlepszym podmiotem do pilnowania wydatków i umiejętnego zarządzania firmą wielkości WP. Stawiam na przejście na model "tlenowy" czyli budowanie niskimi kosztami efektywnych struktur "zabijając" projekty, które się nie sprawdzają.

Wreszcie i najważniejsze z punktu widzenia biznesowego - konglomerat WP/o2 wskoczy na drugie miejsce Megapanelu PBI/Gemius deklasując Onet, Facebooka czy Yotube. Jakie konsekwencje to będzie miało dla wyników sprzedaży nie trzeba chyba tłumaczyć

Osobiście cieszę się, że Michał Brański, Krzysiek Sierota i Jacek Świderski przez ponad 10 lat budowali firmę, która teraz jest nie tyle zdolna wchłonąć konkurencję ale i zagrać na nosie "zagranicznemu desantowi" w postaci części serwisów Google czy samego Facebooka. Polska firma zagrała na nosie gigantom. Chwalmy i wspierajmy takie rodzime spółki ponieważ budują one naszą branżę i rynek.

Bardzo jestem ciekaw co w obliczu takiego ruchu zrobi Interia i Gazeta.pl - szczególnie ta druga od jakiegoś czasu szykowała się do skoku na czołowe miejsce w Megapanelu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu