Płatności i bankowość

38% Polaków uważa, że gotówka nigdy nie zniknie z obiegu

Grzegorz Ułan
38% Polaków uważa, że gotówka nigdy nie zniknie z obiegu
Reklama

Płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce, bardzo dobrze przyjmujemy też nowinki z nimi związane, takie jak BLIK, Android Pay czy płatności HCE. Niemniej według badania IBRiS na zlecenie Banku Millennium, Polacy nie wyobrażają sobie, aby gotówka miałaby kiedykolwiek zniknąć z obiegu.

Na pytanie, kiedy w Polsce zniknie gotówka, 38,1% badanych odpowiedziało, że nigdy, 10% natomiast daje jej 10 lat na to. Odsetek ten rośnie nieznacznie w dalszej perspektywie czasu. Warto jednak zaznaczyć tu jeszcze, że najczęściej to osoby starsze w wieku z przedziału 50-60 lat uważają, że gotówka nie zniknie nigdy.

Reklama

Tomasz Pol, dyrektor Departamentu Marketingu Bankowości Detalicznej w Banku Millennium:

Wyniki badania pokazują, że psychologiczna bariera przed płaceniem wirtualnymi metodami jest w Polakach wciąż silna. Szybko jednak rośnie liczba zwolenników płatności telefonem – BLIK-iem i wirtualnymi kartami w bankowych aplikacjach mobilnych. Sądzę, że w najbliższym czasie płatności mobilne będą się rozwijać jeszcze szybciej. Sprzyjać temu będzie innowacyjność polskiego sektora bankowego, inicjatywy podejmowane przez rząd, rozwój cyfrowej administracji i digitalizacja kolejnych dziedzin życia. Nawet jeśli gotówka nie zniknie z obiegu, duża część osób wyjmie ją z portfela i przełoży do telefonu.

A jakie są najbardziej popularne metody płatności? Okazuje się najchętniej płacimy kartą płatniczą zwykłą, przy której zatwierdzamy płatność PIN-em, na drugim miejscu jest karta zbliżeniowa, a na trzecim miejscu dopiero gotówka. Obecnie płatności tak reguluje 19% badanych, jednak za 10 lat gotówkę wybierać będzie już tylko 13% z nich. Tak więc za 10 lat płatności mobilne powinny wyprzedzić gotówkę, za to zupełnie nie wierzymy w płatności urządzeniami ubieralnymi, czy to zegarkami czy biżuterią.

--
Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Banku Millennium w dniach 27 listopada – 1 grudnia 2017 r. na reprezentatywnej, 1000-osobowej, ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 18 do 60 lat deklarujących posiadanie konta bankowego. Technika badawcza: CATI.

Źródło: inf. prasowa

Photo: kalinovsky/Depositphotos.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama