Felietony

Czy kontynuacja polskiego serialu Netfliksa jest potrzebna? Powstaje 2. sezon 1983

Konrad Kozłowski

Pozytywnie zakręcony gadżeciarz, maniak seriali ro...

2

Drugi sezon polskiego serialu Netfliksa 1983 jednak powstanie. Scenarzysta Joshua Long pracuje już nad scenariuszem, a Agnieszka Holland zapowiada swój brak udziału w kręceniu kontynuacji.

Netflix nie wycofał się z nakręcenia kontynuacji 1983, ale najwyraźniej wszyscy musieli ochłonąć po premierze 1. sezonu, który podzielił widzów. Nie brakowało krytycznych komentarzy, na które scenarzysta i reżyserki musieli zareagować. Brak prędkiej decyzji o powrocie na plan mogło sugerować, że szanse na powstanie 2. sezonu są naprawdę małe, ale od czasu do czasu docierały do nas doniesienia, że plan zakłada realizację co najmniej dwóch dodatkowych serii.

Agnieszka Holland nie wróci na plan 1983

Bez wątpienia względem premierowego sezonu jest co poprawiać. Najwięcej uwagi powinno poświęcić się dialogom, gdyż te tłumaczone z języka angielskiego brzmiały po polsku dziwnie, nieswojo, a czasem nawet były błędne. Poza tym, na co zwraca uwagę Agnieszka Holland w rozmowie z Onetem, w serialu znalazło się zbyt wiele wątków, nie dano im szansy do końca wybrzmieć, przez co część widzów pogubiła się podczas seansu. Co ciekawe, reżyserka wspomniała także o budżecie, który miał być niewystarczający na produkcję tego typu. To zaskakujące informacje, bo wcześniej słyszeliśmy, że Netflix przygotował na realizację serialu odpowiednią ilość gotówki, a aktórzy byli zadowoleni między innymi z wolniejszego tempa pracy w porównaniu z typowymi polskimi produkcjami.

Wiemy, że Agnieszka Holland nie powróci na plan 2. sezonu 1983, ale trójka pozostałych reżyserek prawdopodobnie będzie uczestniczyć w procesie powstawania nowej serii. Ta będzie kręcona na podstawie scenariusza Josha Longa, który odpowiadał za cały scenariusz pierwszego sezonu i był także jednocześnie showrunnerem - być może właśnie przytłoczenie było powodem pośpiechu i/lub niedbałości przy niektórych aspektach serialu?

Jak zaznaczyłem w swojej recenzji, nie uznałem 1983 za najgorszy serial Netfliksa. Daleko mu do takich i prawdę mówiąc jestem zadowolony, że drugi, a być może nawet kolejne sezony powstaną. Wykreowany i stworzony przez ekipę świat bardzo mi się spodobał, podobnie jak niektóre postacie. Owszem, dało się czasem wyczuć dziwną atmosferę w serialu, która mieszała się z odpowiednim klimatem i tempem, dlatego przy drugim podejściu może być już tylko lepiej. Prawda?

Jestem otwarty na drugi i trzeci sezon 1983

Historia, którą poznaliśmy dzięki 1983 zdecydowanie zasługuje na kontynuację. Otwarte zakończenie sezonu jest zgodne (jeśli tak to można ująć) z polityką Netfliksa, który oczekuje od swoich współpracowników, że każdy projekt, który trafia na stół może zaistnieć tylko wtedy, gdy twórca przedstawi pomysły na większy, bardziej skomplikowany świat, w którym akcja będzie mogła rozgrywać się dłużej, niż na przestrzeni jednego sezonu. Joshua Long potwierdził to w rozmowie z Antyweb, mówiąc że w głowie i na tablicach rozpisane już są plany kolejnych wydarzeń, które moglibyśmy zobaczyć w serialu.

Zakładając, że 2. sezon 1983 otrzymałby odpowiedni budżet, a scenarzysta lub scenarzyści otrzymali właściwą ilość czasu na dopracowanie historii i dialogów, to serial może powrócić do łask wielu widzów, nawet jeśli ci zrażeni byli poziomem debiutanckiej serii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu