Telekomy

Orange też podsumował 2018 rok - mają już prawie 11 tys. stacji bazowych, większość z agregacją

Grzegorz Ułan
Orange też podsumował 2018 rok - mają już prawie 11 tys. stacji bazowych, większość z agregacją
17

Ostatnio sporo się mówi o rozbudowie sieci naszych telekomów, a to w kontekście zbliżającego się wdrożenia nowej technologii 5G. W zeszłym tygodniu swoją siecią chwalił się Play, teraz zobaczmy liczby pomarańczowego operatora.

Dla przypomnienia, Play raportował w zeszłym tygodniu posiadanie na koniec 2018 roku 7003 nadajników własnych, przy czym na najbliższe 3 lata zapowiedzieli postawienie kolejnych 2500 nadajników tak, aby na koniec 2021 roku dysponować liczbą 9500 nadajników własnych.

Ile ma w takim razie Orange? Orange na koniec 2018 roku miał łącznie 10 871 stacji bazowych, udostępniających technologię 4G LTE. Na 66% z nich działa agregacja dwóch pasm, a na 10% z nich agregacja 4 pasm. Najbardziej wypasioną stacją Orange jest ta przy Pl. Politechniki w Warszawie, uruchomiono na niej 4 pasma i modulację 256 QAM i MIMO 4×4. Dzięki takiej konfiguracje możliwy byłby na niej transfer danych rzędu 900 Mb/s, oczywiście w warunkach laboratoryjnych.

Rekord transferu danych z jednej tylko stacji wyniósł 360 terabajtów (stacja w Śremie w Wielkopolsce, wyposażona w 4 sektory, z uruchomionymi na niej 3 częstotliwościami 4G LTE – 800, 1800 i 2600 MHz), a ogólna liczba przetransferowanych danych przez cały rok wyniosła 680 petabajtów danych, czyli prawie tyle samo, co klienci Play w 2017 roku. W zeszłym roku klienci Play przetransferowali aż 846 petabajtów danych, czyli 34% więcej niż rok temu. Klienci Orange z kolei, zwiększyli transfer danych o 50% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Dzięki refarmingowi, o którym pisałem Wam w połowie listopada, Orange znacznie powiększył pojemność sieci, dzięki dokładaniu systemów do stacji bazowych, w zeszłym roku ich liczba powiększyła się o 45%.

Na ponad 45% wzrost liczby systemów 4G LTE największy wpływ miał refarming częstotliwości. Jego prowadzenie w minionym roku było dla nas bardzo ważne i z tego co mówią koledzy zajmujący się siecią, będziemy go prowadzić także w kolejnym. Jeżeli chcecie przeczytać więcej szczegółów zajrzyjcie do tekstu: „Wyciskamy” sieć mobilną. Nie powinno więc dziwić, że najbardziej dynamicznie rosła liczba miejsc, gdzie funkcjonowało 4G LTE w paśmie 2100 MHz, które odpalaliśmy właśnie dzięki refarmingowi. Na drugim miejscu były „systemy” obsługujące częstotliwość 2600 MHz.

Stacje bazowe to nie tylko transfer danych. Orange podzielił się także liczbą rozmów, klienci Orange przeprowadzili ich łącznie w 2018 roku aż 68 mld minut oraz liczbą SMS-ów, których wysłali w liczbie 12 mld.

Co dalej? Oczywiście 5G, i tu Orange pracuje już intensywnie nad przygotowaniem się do udostępniania tej nowej technologii.

Bez wątpienia drugim tematem przewodnim w naszej sieci mobilnej było 5G. W marcu zaprezentowaliśmy razem z Nokią trial i program 5G, przewidując pierwsze testy w 2019 roku. Zabraliśmy się jednak do pracy i już we wrześniu mogliśmy pokazać Wam pierwszą stację bazową 5G działającą poza laboratorium. Kolejnym etapem gliwickich testów było odpalenie stacji komercyjnej, zgodnej z opublikowaną w połowie roku fazą standardu 5G – Rel 15.

Źródło: Blog Orange.
Photo: Gutzemberg/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu