Startups

Zicherka.pl czyli miejsce dla każdego ślązaka.

Grzegorz Marczak
6

Zicherka.pl to nowy polski startup stworzony dla społeczności śląskiej. Jak wiemy Ślązacy są bardzo "zwartą" społecznością i jak mało który region w Polsce są bardzo solidarni. Wydaje się więc, że serwis ten ma szansę na zintegrowanie internetowej społeczności Ślązaków. Dla wszystkich nie Śląza...


Zicherka.pl to nowy polski startup stworzony dla społeczności śląskiej. Jak wiemy Ślązacy są bardzo "zwartą" społecznością i jak mało który region w Polsce są bardzo solidarni. Wydaje się więc, że serwis ten ma szansę na zintegrowanie internetowej społeczności Ślązaków.

Dla wszystkich nie Ślązaków (jestem pół Ślązakiem więc mi łatwiej) rozszyfruję nazwę serwisu - Zicherka to po śląsku agrafka, moim zdaniem bardzo ciekawie wymyślona nazwa.

Przechodząc do oferty programowej agrafki trzeba przyznać, że już na starcie serwis oferuje dość sporo funkcjonalności (właściwie wszystko co powinien posiadać rasowy serwis społecznościowy, a nawet więcej). Mamy więc w serwisie miejsca, opisy wydarzeń na Śląsku, galerie, możliwość opisania imprez na których się było, forum, komentarze itp.


Zicherka - ludzie


Oprócz standardowego zestawu funkcjonalności autorzy postarali się o parę "smaczków", które nie zawsze goszczą na tego typu serwisach.

Pierwszą z takich ciekawostek jest wspólny kalendarz nasz i naszych znajomych - bardzo pomocna rzecz w przypadku, kiedy umawiamy się na wspólne imprezowanie, lub kiedy chcemy sprawdzić gdzie wybierają się nasi znajomi.

Kolejną ciekawostką jest wprowadzenie (początki) personalizacji informacji zawartych w serwisie, jeśli odpowiednio szczegółowo wypełnimy nasz profil użytkownika serwis zasugeruje nam miejsca, grupy i wydarzenia, które potencjalnie mogą nas zainteresować.

Graficznie serwis wykonany jest w miarę przyzwoicie - to znaczy mi grafika nie przeszkadza, to do czego można by sie przyczepić to wyszukiwarka wydarzeń, która aż się prosi aby ją przenieść w okolice prawego rogu nagłówka strony. W chwili obecnej zajmuje ona centralne miejsce na stronie, tam gdzie powinna być informacja "do czego służy ten serwis".

Zicherka jest startupem funkcjonalnie kompletnym, ze sporymi szansami na sukces. Tutaj jednak należy zadać sobie pytania co w przypadku takiego serwisu oznacza sukces? - bo prawdopodobnie nie będzie to popularność mierzona w setkach tysięcy użytkowników i milionach odsłon (a może się mylę).


Zicherka - wydarzenia

Jeśli moje założenia są prawdzie zastanawiam się jaki jest plan na rozwój takiego serwisu - czy będzie to pójście w ślady wrocek.pl i współpraca z regionalnym portalem lub gazetą?

Opcja numer 2, w szanse której tak naprawdę wierzę, to szybkie sklonowanie serwisu i stworzenie sieci serwisów regionalnych.

Wiemy z zapowiedzi, że gazeta.pl planuje zrobić taką sieć serwisów na bazie wrocka, ale póki co gazeta jest zajęta generowaniem coraz to nowszych serwisów z tak zwaną "nie wymagającą myślenia" informacją.

Na horyzoncie pojawia się również konkurencja w postaci weblisko.com czyli serwisu, który będzie tworzył miejsce dla lokalnych społeczności - w tej chwili w planach jest pokrycie 16 polskich miast (autorzy obiecali mi przesłać trochę informacji wraz z kilkoma obrazkami serwisu jeszcze w tym miesiącu).

Patrząc na Zicherka zauważam, że wprawdzie ilość startupów w Polsce w porównaniu do tego co działo się jeszcze nie dawno zmalała, ale za to rośnie ich jakość - i oby tak dalej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu