Polska

Z aplikacji mObywatel korzysta już 300 tysięcy Polaków. Ma być więcej, zapowiada minister cyfryzacji

Grzegorz Ułan
Z aplikacji mObywatel korzysta już 300 tysięcy Polaków. Ma być więcej, zapowiada minister cyfryzacji
5

Już nie tylko administracja czy Poczta Polska będzie honorować w Polsce weryfikację tożsamości aplikacją mObywatel, ale i koleje, na początek PKP Intercity, o czym informowaliśmy Was kilka dni temu. Ambicje Ministerstwa Cyfryzacji są jednak większe.

Dziś na jednym z peronów na dworcu Warszawa Wschodnia minister cyfryzacji Marek Zagórski i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, oficjalnie poinformowali o dołączeniu PKP InterCity do sieci akceptacji potwierdzania tożsamości aplikacją mObywatel.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski:

Pasażerowie, którzy są użytkownikami naszej aplikacji od dawna czekali na ten moment. Mamy nadzieję, że za przykładem PKP Intercity pójdą inne firmy kolejowe i nie tylko. Polacy coraz chętniej korzystają z nowych technologii i oczekują, że będą mogli z nich korzystać wszędzie tam, gdzie to możliwe.

Konduktorzy PKP InterCity podczas kontroli biletów imiennych będą jedynie porównywali czy imię i nazwisko pasuje do danych wyświetlonych w aplikacji mObywatel w zakładce mTożsamość, czyli nie będzie weryfikacji aplikacją mWeryfikator. Te same zasady mają obowiązywać przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk:

Do podróży pociągiem wystarczy teraz jedynie telefon z aplikacją mObywatel i elektroniczną wersją biletu. To kolejne udogodnienie dla pasażerów, które może przyczynić się do dalszego wzrostu popularności kolei w Polsce.

Przy okazji dowiedzieliśmy się też, że aktualnie z aplikacji mObywtel korzysta już 300 tysięcy użytkowników, a liczba ta rośnie dynamicznie, z tego względu rosną też oczekiwania Polaków, co do liczby miejsc akceptujących taką formę weryfikacji tożsamości. Ministerstwo Cyfryzacji będzie więc zachęcać więcej firm do dołączenia do tej istniejącej już sieci akceptacji.

Wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów to najlepsza reklama dla każdej firmy. Dlatego zachęcamy hotele, wypożyczalnie sprzętu, siłownie, baseny, ale i kina czy teatry do korzystania z naszej aplikacji i pochwalenia się tym - powiedział minister cyfryzacji. - Aby to ułatwić przygotowaliśmy specjalne naklejki – „Tu możesz użyć aplikacji mObywatel”. W niemal każdym sklepie przy kasie podobne informują nas o tym, że możemy zapłacić kartą, a na siłowni – że możemy użyć karty lojalnościowej. Dołączmy do nich informację o honorowaniu mObywatela. Zachęcamy właścicieli hoteli, sklepów, wypożyczalni, aby także z nich skorzystali. Na naszej stronie znajdą wersję gotową do druku. Wystarczy wydrukować i nakleić.

Z aplikacji mObywatel można korzystać na smartfonach z Androidem i iOS, do autoryzacji niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego, a ten założony ma już 4 mln Polaków.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu