Felietony

Wróciłem do Ubuntu! - czyli jak zwiększyć natywną rozdzielczość ekranu w netbooku na Ubuntu 12.04

Grzegorz Ułan
Wróciłem do Ubuntu! - czyli jak zwiększyć natywną rozdzielczość ekranu w netbooku na Ubuntu 12.04
46

Jako zagorzałego fana Ubuntu dość mocno zmartwiły mnie wydania tego systemu, począwszy od wersji 11.10. Mianowicie dysponuje netbookiem Samsung N210 z ekranem 10 cali. Wiadomo, że przy tak małej, natywnej dla niego rozdzielczości - 1024x600, nie sposób wygodnie pracować na tym systemie. Do wers...


Jako zagorzałego fana Ubuntu dość mocno zmartwiły mnie wydania tego systemu, począwszy od wersji 11.10. Mianowicie dysponuje netbookiem Samsung N210 z ekranem 10 cali. Wiadomo, że przy tak małej, natywnej dla niego rozdzielczości - 1024x600, nie sposób wygodnie pracować na tym systemie.

Do wersji 11.04 w prosty sposób można było zwiększyć rozdzielczość skryptem wykorzystującym program xrandr - newrez.

Wraz z wydaniem wersji 11.10, Ubuntu wprowadził jakieś zmiany w serwerze Xorg lub był to po prostu problem z grafiką Intela, już nieważne, straciłem w każdym razie mnóstwo czasu na rozwiązanie tego problemu, bezskutecznie. Jeszcze w zeszłym roku próbowałem ten system w różnych konfiguracjach, zawsze ten sam problem. Rozdzielczość ekranu się zmieniała jednak myszka działa tylko w obrębie tej natywnej.

Od tego czasu netbook służył mi już tylko do testów Windows 8 i rzadkich powrotów do Ubuntu 11.04. Nowe wydanie Ubuntu 12.04 również nie rozwiązało tego problemu.

Znudzony jednak ciągłymi niespodziankami na Windows 8, nagłe zrywanie połączenia bluetooth z myszką, ociężałość, restarty z niebieskim ekranem - "coś poszło nie tak" itp. sprawiły, iż znowu mocno zatęskniłem za Ubuntu. Zdecydowałem się na Ubuntu 12.04, by z jego poziomu popróbować różnych rozwiązań, których pojawiło się w Internecie więcej w międzyczasie.

Z forum Ubuntu trafiłem na stronę z tym błędem na Launchpad. Problem identyczny, zgłoszony jeszcze w zeszłym roku. Rozwiązanie znalazł dopiero w kwietniu tego roku Marc Deslauriers, dodając repozytorium z odpowiednim patchem.

Po kilku próbach, update, upgrade itp. udało się. By wyeliminować i szybko skorzystać z tej łatki, polecam wcześniej wprowadzić w terminalu komendy, które zaktualizują nasz system do bieżących aktualizacji.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

Po restarcie dodajemy wspomniane repozytorium i powtarzamy komendy.

sudo apt-add-repository ppa:mdeslaur/testing
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

Po wszystkim możemy już korzystać w pełni ze skryptu newrez, wrzucić go do skryptów ładowanych wraz ze startem systemu lub jeśli chcemy sporadycznie z niego korzystać polecam dodać go do menu kontekstowego w Ubuntu. Po uruchomieniu skryptu wystarczy wprowadzić pierwszą wartość (optymalna jest 1280, czasem też wpisuję większe), druga zostanie dobrana automatycznie.

Na koniec, jeśli korzystacie z Windowsa 7 lub 8 i macie podobny problem, wystarczy w rejestrze systemu odnaleźć Display1_DownScalingSupported i zamienić we wszystkich odnalezionych pozycjach wartość z 0 na 1.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

intel atom