Internet

Wordpress 5.0 z zupełnie nowym edytorem już jest. Dla twórców to oznacza rewolucję

KK
Konrad Kozłowski
51

WordPress napędza dziś dziesiątki, jeśli nie setki milionów stron internetowych. Nie zgadlibyście jak wiele profesjonalnych witryn ma pod spodem WordPressa, który własnie doczekał się nowiutkiego wydania z numerkiem 5.0.

Do tworzenia treści do sieci już od dawna nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Wiele platform i programów pozwala "składać" strony internetowe i szablony za pomocą klikania i przeciągania elementów, które uzupełniamy własnym tekstem. W efekcie powstają naprawdę ładne, ciekawe i atrakcyjne witryny. Jedną z tych platform jest WordPress, który przygotował zupełnie nowy edytor mający pozwolić jeszcze łatwiejsze kreowanie ładnych wpisów i stron.

Nowy edytor Gutenberg w WordPress 5.0

Nowy edytor o nazwie Gutenberg (wymowne) oparty jest o system bloków. Każdy z nich - zawierający tekst, obraz, plik audio czy wideo, galerię, listę, cytat czy inne media - może być dowolnie usytuowany względem pozostałych. To wszystko odbywa się oczywiście bez napisania choć linijki kodu - jestem bardzo ciekaw, czy w rzeczywistości będzie to tak wyglądać, bo już niejednokrotnie byliśmy zapewniani o skuteczności tego typu rozwiązań.

Każdy ze wspomnianych bloków posiada własne menu kontekstowe z ustawieniami. Znajdziemy tam opcje formatowania, zmiany rozmiaru i kolorów czy tła oraz innych cech bloku. Wszystkiemu towarzyszy przejrzysty interfejs graficzny, w którym nie sposób się pogubić. Poza wpisami i stronami, nowości dotyczą także widżetów, z których tak wiele osób regularnie korzysta. Cieszy mnie możliwość łatwej obsługi embeddowania, czyli zagnieżdżania treści z innych mediów, jak Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, czy Spotify i inne. One również dodawane będą w formie bloków. Co istotne, prawdopodobnie wszystkie z bloków (każdego rodzaju) można dodawać, jako szablony, których będziemy wielokrotnie używać. Po nadaniu nazwy takiemu blokowi będzie on zapisany na później, a my będziemy mogli sięgnąć po niego, gdy tylko zajdzie taka potrzeba - bez każdorazowego tworzenia i formatowania.

Usprawniony został także tryb pełnoekranowy, który pozwala skupić się na treści - z pola widzenia zniknie wtedy cały panel administracyjny WordPressa i inne rozpraszacze. Dzięki temu zyskamy też dodatkową przestrzeń do pracy. Wszystkie przyciski i skróty schowane zostaną w niewielkim rozwijanym menu.

Wcześniejsze treści, klasyczny edytor, zgodność z wtyczkami

Warto nadmienić, że żadne z istniejących na blogu treści nie zostaną w żaden sposób zmienione po aktualizacji WordPressa do wersji 5.0. Nie oznacza to, jakoby nie było możliwe przystosowanie ich do nowych standardów - cała treść może zostać uwzględniona, jako jeden duży blok (tak dzieje się automatycznie), ale dostępna jest opcja konwersji do bloków.

Na koniec kilka informacji dla osób niezainteresowanych nowinkami. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, by w WordPressie 5.0 móc używać starego edytora. Nowa wersja WordPressa powstawała naprawdę długo, więc sporo najważniejszych wtyczek (WPForms i Yoast SEO) są kompatybilne z  najnowszym wydaniem, ale przed wykonaniem aktualizacji upewnijcie się, że żadna z używanych przez Was nie będzie powodowała poważniejszych kłopotów. Sklepy z motywami do WordPressa są również gotowe na nową wersję.

Źródło, obrazki: wpbeginner.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu