Poradniki

Nie musisz zostawiać wszędzie w sieci swojego numeru. Aktywuj sobie drugi bezpłatny numer bez rejestracji

Grzegorz Ułan
Nie musisz zostawiać wszędzie w sieci swojego numeru. Aktywuj sobie drugi bezpłatny numer bez rejestracji
19

O aplikacji 2nr pierwszy raz pisałem Wam na początku 2018 roku, wtedy dostępna była tylko na smartfony z Androidem. Przypadkiem trafiłem na nią ponownie, już jest dostępna również na iPhone. Postanowiłem więc sprawdzić, jak to działa obecnie.

Zostawiamy swój numer w różnych serwisach w sieci, począwszy od najpopularniejszej poczty Gmail, gdzie od jakiegoś czasu numer telefonu przy zakładania konta jest wymagany po różnego rodzaju sklepy internetowe, ogłoszenia, Allegro czy OLX. To powoduje, że z czasem tracimy kontrolę nad tym, gdzie, komu i kto korzysta później z tych numerów, a jak kończy się to wydzwanianiem telemarketerów, tak naprawdę nie wiemy kogo za to obwiniać.

Rozwiązaniem tego problemu może być aplikacja mobilna 2nr - Darmowy Drugi Numer, która pozwala na dodanie do niej trzech darmowych numerów w polskiej numeracji i odbieranie na nich SMS-ów i połączeń.

Jeden z twórców 2r Sebastian Fronc tak opisywał nam dwa lata temu tę aplikację:

Aplikacja została stworzona w celu ułatwienia dostępu do dodatkowego numeru telefonu przy jednoczesnym zachowaniu pełnej anonimowości np. w Internecie lub przy zamawianiu usług przez telefon kiedy wymagane jest podanie numeru telefonu.

Rozwiązanie na pewno jest udogodnieniem dla użytkownika, który potrzebuje dodatkowy numer telefonu, ale nie jest obejściem przepisów, ponieważ tak jak Pan zauważył, konieczna jest rejestracja SIM, a nie samego numeru telefonu. Nasza usługa nie jest z definicji usługą w pełni telekomunikacyjną, a identyfikatorem użytkownika jest adres IP, tak jak w przypadku wszystkich usług internetowych.

Jest to polski zakres numeracyjny pozyskany od UKE, więc osoby dzwoniące na te numery płacą za połączenia zgodnie z posiadaną taryfą od swojego operatora, więc połączenia realizowane są z nielimitowanych pakietów minut do sieci komórkowych.

Jak rozwiązanie sprawuje się teraz, po dwóch latach od jego udostępnienia?

Wirtualny numer na iPhone

Zacznijmy od iPhone, z którego na co dzień korzystam. Po uruchomieniu aplikacji od razu możemy wygenerować sobie do trzech bezpłatnych numerów. Ważne są przez 7 dni, ale można ją wydłużać poprzez wysłanie na niego SMS-a. Do tego w ustawieniach każdego z nich możemy określić, w które dni tygodnia i w jakich godzinach ma być aktywny.

W zasadzie jednak, mimo że to świetna opcja jest zupełnie nieprzydatna, bo akurat na iOS nie działa na zamkniętej aplikacji. Sprawdziłem wysyłanie wiadomości SMS na ten wirtualny numer, dochodzą, ale tylko gdy aplikacja działa w tle. Podobnie jest z połączeniami telefonicznymi, można się bez problemu połączyć z tym numerem, jakość rozmowy bez zarzutu, ale tylko gdy „ubijemy” aplikację rozmówca odbija się od poczty głosowej, a my nie dostajemy ani żadnego powiadomienia, ani nagranie nie jest zapisywane w zakładce poczty.

Tak więc użytkownicy iPhone muszę się obejść ze smakiem, przydatność tej aplikacji jest znikoma w takim wydaniu, no może przyda się podczas przygodnych kontaktów i szybkiej rozmowy z poznaną właśnie osobą w jakimś z serwisów randkowych. Można też skorzystać z niej podczas zakładania konta do przepisania kodu z SMS-a na stronach internetowych, które wymagają numeru telefonu przy rejestracji.

Wirtualny numer na Androidzie

Jeśli natomiast korzystacie ze smartfona z Androidem na pokładzie lub macie takowy nieużywany w szufladzie, z powodzeniem możecie skorzystać z pełnej funkcjonalności tej aplikacji.

Zainstalowałem ją na smartfonie Motorola One, który wykorzystuję do testowania aplikacji czy gier na Androida, nie ma karty SIM, łączę się w nim z siecią tylko po WiFi.

Po wylosowaniu numeru, możemy nadać mu nazwę i określić jego aktywność w tygodniu oraz w jakich porach dnia można na niego dzwonić. Sprawdziłem wszystkie opcje związane z wysyłaniem na niego wiadomości SMS i rozmowami telefonicznymi, zarówno z uruchomioną w tle aplikacją i jak zamkniętą. Momentalnie reaguje na przychodzące wiadomości i połączenia, jakoś połączenia jest bez zarzutu - po prostu działa.

Strona główna 2r
Aplikacja do pobrania z Google Play
Aplikacja do pobrania z App Store

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu