Polska

Od przyszłego roku nie będzie trzeba składać rocznego zeznania PIT-37 i PIT-38

Grzegorz Ułan
10

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od przyszłego roku będzie można skorzystać z nowego sposobu rozliczenia z fiskusem w postaci nowej usługi "Twój e-PIT".

Wprawdzie już teraz możemy zlecić Urzędowi Skarbowemu wypełnienie za nas rocznego zeznania podatkowego PIT, składając wniosek PIT-WZ, ale od przyszłego roku proces ten ma być jeszcze bardziej uproszczony.

Podatnik, po zalogowaniu się do portalu podatkowego (wymagany będzie do tego profil zaufany eGO lub kwalifikowany podpis elektroniczny) będzie mógł sprawdzić już gotowy i wypełniony przez US PIT-37 albo PIT-38.

Minister finansów Teresa Czerwińska:

Od 15 lutego przyszłego roku taka wypełniona deklaracja będzie już czekała na portalu podatkowym. Jeżeli się zaloguje, to będzie mógł uzupełnić ulgi, odliczenia i innego typu ulgi i można go wydrukować lub nie, i przesłać do urzędu skarbowego. Jeśli nie podejmie żadnych działań, to z dniem 30 kwietnia PIT zostanie rozliczony.

Co w przypadku, gdy wolimy nadal sami się rozliczyć się na papierowej wersji zeznania? Nadal będzie można takowy przygotować i wypełniony dostarczyć osobiście do urzędu lub wysłać poleconym. Tak złożone zeznanie będzie brane pod uwagę w pierwszej kolejności, jedynie w przypadku, gdy żadne inne nasze zeznanie nie dotrze do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia, wysłanie będzie to wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową.

Należy pamiętać, że nawet ten wypełniony już PIT, będziemy mogli poprawiać, dodać organizację, dla której chcemy przekazać na 1% podatku czy uzupełnić o przysługujące ulgi.

Na nowym rozwiązaniu skorzystają na pewno osoby, które nie korzystają z odliczeń, a jedynie przepisują dane z PIT-u od pracodawcy, ci od przyszłego roku nie będą musieli już tego robić. Zmiany te wymagają jeszcze odpowiednich nowelizacji obowiązujących ustaw, z czym nie powinno być problemu, skoro już i tak obecnie US może za nas wypełnić za nas nasz PIT.

Źródło: Business Insider Polska.
Photo: bzyxx/Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu