26

Tańszy Xbox Series S zadebiutuje w sierpniu, z wydajniejszym procesorem niż PS5

Potwierdzają się wcześniejsze doniesienia, jakoby Microsoft szykował dwie wersje konsoli nowej generacji. Poza Xbox Series X, która została już zaprezentowana, w sierpniu oficjalnie poznamy słabszy model, który może przybrać nazwę Xbox Series S.

Xbox Series S z szybszym procesorem niż PS5

Podobno już pierwsze egzemplarze konsoli Xbox Series X, które Microsoft dostarczył deweloperom, miały specjalny tryb pracy, który ograniczał wydajność konsoli do słabszej wersji o kodowej nazwie Lockhart. Różnica w wydajności będzie zapewne znacząca, bo o ile taktowanie procesora jest bardzo podobne i nawet podobno wyższe niż w PS5, o tyle w Xbox Series S znajdziemy mniej pamięci RAM oraz słabszy układ graficzny. Pozostanie za to wsparcie dla ray-tracingu, choć rozdzielczość zostanie w większości gier ograniczona do 1080p albo 1440p.

Według ostatnich plotek Xbox Series X będzie miał do dyspozycji około 13,5 GB pamięci RAM, podczas gdy w modele Series S ma to być zaledwie 7,5 GB. Jeszcze większa różnica jest w wydajności GPU. W tym pierwszym wypadku ma to być nawet 12 TFlopsów, podczas gdy w słabszym wariancie zaledwie 4 TFlopsy. Na początek nowej generacji pewnie jeszcze wystarczy, ale pewnie im więcej gier będzie się pojawiało, tym ustawienia graficzne na starszej konsoli będą musiałby być niższe.

Xbox Series S

To wszystko może jednak zrekompensować cena. Według niektórych źródeł Xbox Series S może kosztować około 200 USD, a ponadto będzie też dostępny w abonamencie razem z Xbox Game Pass. Dzisiaj w takim pakiecie można nabyć Xbox One S All-Digital za 19,99 USD miesięcznie. Xbox Series X w takim wypadku miałby kosztować 399 USD, tyle samo co tańsza odmiana PlayStation 5 bez napędu Blu-ray. Topowa konsola Sony ma zostać wyceniona na 499 USD. To wszystko to jednak w tej chwili tylko plotki. Więcej informacji powinniśmy poznać w sierpniu, kiedy to Microsoft ma oficjalnie przedstawić nam słabszy wariant swojej konsoli.

źródło grafiki: Reddit