Moje przemyślenia

Tak wygląda prototyp iPada z 2002 roku. Czy pomoże on Apple'owi w wojnie patentowej?

32

Co było pierwsze: iPhone czy iPad? Odpowiedź na to sparafrazowane pytanie wydaje się być oczywista i, co się właśnie okazało, błędna. W materiałach dowodowych przekazanych do sądu z okazji prowadzenia wojny patentowej przez firmy Apple z Samsungiem znaleziono bowiem zdjęcia prototypowego iPada, któr...

Co było pierwsze: iPhone czy iPad? Odpowiedź na to sparafrazowane pytanie wydaje się być oczywista i, co się właśnie okazało, błędna. W materiałach dowodowych przekazanych do sądu z okazji prowadzenia wojny patentowej przez firmy Apple z Samsungiem znaleziono bowiem zdjęcia prototypowego iPada, który mógłby obchodzić w tym roku swoje dziesiąte urodziny. To nie błąd - wygląda na to, że Jony Ive pracował nad iPadem pod czujnym okiem Steve'a Jobsa na długo przed premierą pierwszego iPhone'a.

Serwis Network World opublikował archiwalne zdjęcia urządzenia, które do złudzenia przypomina połówkę MacBooka, tyle że plastikową a nie aluminiową, i z ekranem dotykowym zamiast klawiatury. Nigdzie nie widać ani znanego z wszystkich Gadżetów przycisku "początek", ani 30-stykowego złącza dokującego. Są za to te same zaokrąglenia obudowy oraz czarne marginesy oddzielające ekran dotykowy od krawędzi urządzenia, o które od dłuższego czasu toczy się bój pomiędzy firmami Apple i Samsung.

Załączone poniżej fotografie mają pochodzić z okresu pomiędzy 2002-2004 rokiem. Jasno z tego wynika, że to nie iPhone "był pierwszy", lecz właśnie 10-calowy tablet z logo nadgryzionego jabłka. Na jednym ze zdjęć widzimy nie tylko iGadżet, lecz również trzymającego go w ręku projektanta Jony'ego Ive'a i szkic załączony do jednego z tysięcy wniosków patentowych giganta z Cupertino.

Pojawienie się tych zdjęć nasuwa kilka pytań. Dwoma najciekawszymi zdają się być: czy widoczny na nich model jest działającym urządzeniem (a nie atrapą), a jeśli tak, to jaka była specyfikacja techniczna iPada z 2002 roku? Obawiam się, że na najważniejsze pytanie nigdy nie usłyszą odpowiedzi, dlatego spytam o to Was. Jak myślicie, dlaczego Apple nie wypuścił na rynek widocznego powyżej iPada przed iPhonem? Co mogło pójść nie tak?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu