Uncategorized

Steve Jobs nie miał zawału, czyli porażka dziennikarstwa obywatelskiego

Aleksandra Biolik
Steve Jobs nie miał zawału, czyli porażka dziennikarstwa obywatelskiego
15

W zeszły piątek wydarzyło się w sieci coś bardzo znaczącego. Mieliśmy możliwość obserwować pierwszy poważny test dziennikarstwa obywatelskiego. Wszystko za sprawą serwisu CNN o nazwie iReport. Jeden z użytkowników donióśł, że CEO Apple - Steve Jobs został przyjęty do szpitala z rozpoznaniem zawału m...

W zeszły piątek wydarzyło się w sieci coś bardzo znaczącego. Mieliśmy możliwość obserwować pierwszy poważny test dziennikarstwa obywatelskiego. Wszystko za sprawą serwisu CNN o nazwie iReport. Jeden z użytkowników donióśł, że CEO Apple - Steve Jobs został przyjęty do szpitala z rozpoznaniem zawału mięśnia sercowego. Reakcja sieci była natychmiastowa. Historia bardzo szybko się rozeszła, można ją było zauważyć na blogach, w serwisach typu Digg oraz, co jest chyba najistotniejsze dla Apple, na giełdzie. Notowania akcji firmy spadły w przeciągu godziny o prawie 10 punktów.

Sprawą zainteresował się Silicon Alley Insider, który skontakował się z Apple i od rzecznika prasowego, Katie Cotton, uzyskał informację, że Steve Jobs nie miał zawału i nie znajduje się w szpitalu. Artykuł na iReport nie jest już dostępny. CNN usunęło go oraz konto użytkownika, po tym jak SAI wyjaśniło u źródła, co tak naprawdę się stało. Po zdementowaniu tej historii notowania Apple powróciły do pierwotnego poziomu.

Powstaje teraz pytanie albo nawet kilka pytań. Czy dziennikarstwo obywatelskie jest wiarygodne? Czy powinno być z zasady weryfikowane przez tradycyjne dziennikarstwo? Kto odpowiada za opisaną tutaj historię? Użytkownik iReport, o którym nie nie wiemy? CNN, czyli właściciel iReport?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu