Bezpieczeństwo w sieci

SMS z numeru 798 030 846 to NIE JEST oszustwo! Zrób to, gdy go dostaniesz

Patryk Koncewicz
SMS z numeru 798 030 846 to NIE JEST oszustwo! Zrób to, gdy go dostaniesz
0

Prokuratura Regionalna w Łodzi i Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości chcą ustalić listę pokrzywdzonych przez fałszywych brokerów.

W ostatnich dniach wielokrotnie ostrzegaliśmy przed fałszywymi SMSami od oszustów, którzy czyhają na moment nieuwagi i ostrzą sobie zęby na Wasze pieniądze. Tym razem jednak wiadomość, która przyjdzie z numeru 798 030 846, nie powinna zostać zignorowana. To komunikat od prokuratury i służby cyberbezpieczeństwa, związany z ze śledztwem prowadzonym przeciwko oszustom.

Polecamy na Geekweek: Ten eksperyment odpowie na jedno z najgłębszych pytań dotyczących wszechświata

Kampania informacyjna przeciwko fałszywym brokerom

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało na oficjalnej stronie o rozpoczęciu nowej kampanii informacyjnej, związanej z działalnością sześciu platform inwestycyjnych – RoyalZysk, Topeu, Primeu, Kraj Maklerów, Masl oraz Be22. Przeciwko tym podmiotom prowadzone jest postępowanie dot. podejrzenia zaistnienia czynu z art. 258§1 k.k.

Źródło: Depositphotos

Jak podaje biuro, proceder polegał na zamieszczaniu w internecie ogłoszeń dotyczących możliwości dokonania inwestycji celem uzyskania „szybkich i dużych zysków”. Niestety jak to zwykle bywa w przypadku inwestycyjnych „pewniaków”, za ofertą kryła się pułapka. Osobom, które dokonały wpłaty środków, zakładano konta na fałszywych giełdach, gdzie ofiary mogły obserwować sztucznie rosnące zyski. Dodatkowo skuszeni szybkim zyskiem klienci instalowali za poleceniem konsultantów oprogramowanie umożliwiające zdalny dostęp do komputerów i urządzeń mobilnych, przez co fałszywi brokerzy mogli dokonywać nieautoryzowanych operacji, wiążących się z obciążeniem finansowym – np. zawieranie pożyczek czy dokonywanie przelewów.

Prokuratura Regionalna w Łodzi i Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości chcą ustalić listę pokrzywdzonych przez powyższe firmy. Dlatego też w najbliższych dniach roześle wiadomości SMS pochodzącej z numeru +48 798 030 846 do osób zidentyfikowanych jako potencjalne ofiary. Ci, którzy otrzymali wiadomość, proszeni są o jak najszybszy kontakt z zarządem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Łodzi pod adresem oszustwa.inwestycyjne@cbzc.policja.gov.pl.

Stock image form Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news