Świat

Sklep z dodatkami dla WordPress-owych blogerów

Grzegorz Marczak
Sklep z dodatkami dla WordPress-owych blogerów
14

Wordpress to chyba najbardziej popularny skrypt blogowy, z bardzo liczną i silną grupą developerów piszącą dla niego dodatki i rozszerzenia. Z WP korzystają tak popularne i duże blog jak chociażby Techcrunch czy Mashable - choć zapewne przy tej oglądalności są one mocno poszerzone i przerobione po...

Wordpress to chyba najbardziej popularny skrypt blogowy, z bardzo liczną i silną grupą developerów piszącą dla niego dodatki i rozszerzenia. Z WP korzystają tak popularne i duże blog jak chociażby Techcrunch czy Mashable - choć zapewne przy tej oglądalności są one mocno poszerzone i przerobione po to aby wytrzymać duże obciążenia. Z popularności wordpressa oraz licznych grup użytkowników tego skryptu postanowili skorzystać twórcy serwisu wpplugins.com, tworząc marketplace dla płatnych aplikacji i rozszerzeń do WP.

Przez marketplace w tym przypadku rozumiem możliwość sprzedawania i kupowania dodatków do bloga. Z jednej strony więc mamy developera, który po rejestracji wgrywa swój program i ustala na niego cenę. Z drugiej strony jest klient, który poszukuje płatnych ekstra dodatków do swojego bloga. To czego nie ma w serwisie a moim zdaniem jest opcją niezbędną to możliwość zgłaszania pomysłów na pluginy czy też wręcz szukania developerów mogący napisać rozszerzenie pod nasze potrzeby.

Tuż po starcie w serwisie znajduje się zaledwie kilka płatnych dodatków, ich ceny wahają się w granicach od 3 do 10 dolarów za pobranie. Jest jeszcze opcja wykupienia supportu i aktualizacji ale tutaj kwoty są jakimś nieporozumieniem bo kto będzie płacił 15 dolarów miesięcznie za to, że w razie problemów uzyska (?) szybko pomoc (zrozumiałbym gdyby chodziło o bardzo duże rozszerzenie w stylu integracji z sklepem internetowym). Rozumiem jednak, że ceny zależą od developerów i ich fantazji także nie zwracałbym na nie szczególnej uwagi.

Można zastanawiać się czy będą chętni na płatne rozszerzenie do wordpressa - moim zdaniem tak. Jeśli znalazł bym w tym serwisie niezbędny dla mnie dodatek a alternatywna darmowa wersja nie spełniała by moich oczekiwań to bez wahania wydał bym te 5-10 dolarów. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że developer który stworzył dane rozszerzenie jest już doświadczony, kod jest poprawnie napisany itp. Tego typu informacje z pewnością powinny pojawić się w takim serwisie po to aby ułatwiać ludziom decyzję co do zakupu rozszerzenia o danej osoby.

Czy tego typu serwis ma szanse odnieść sukces? Szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Jak wcześniej wspominałem baza darmowych rozszerzeń do WP jest ogromna. Problem z nią jest jednak taki, że często są to marnej jakość programy, nieaktualizowane, których autor już dawno przestał się nimi zajmować. Nie wiem natomiast jak liczne jest grono osób, które są w stanie zapłacić za dodatki do swojego bloga. Pytanie też czy serwis będzie w jakikolwiek sposób zapewniał nam, że to co kupujemy jest dobre jakości?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

blogiWordPressblogowanie