Polska

Mama rozpyka cię w Fifę, a Twój tata robi questy w Wiedźminie. W co grają osoby 55+?

Kamil Świtalski
Mama rozpyka cię w Fifę, a Twój tata robi questy w Wiedźminie. W co grają osoby 55+?
8

To chyba najlepszy dowód na to, że czas skończyć ze stereotypami dotyczącymi starszych graczy. Ci grają nie tylko w pasjansa!

Gry wideo od lat kojarzą się przede wszystkim z młodym odbiorcą. Dla wielu wciąż stereotypowym graczem jest pryszczaty nastolatek (najlepiej z nadwagą, bo tak od lat w filmach przedstawiane są nerdy i geeki), a badania o których mówi się od lat — i z których wynika, że średni wiek gracza to około 30 lat — niewiele dla nich znaczy. Myśląc o graczach wciąż pomija się w tej osoby w średnim i starszym wieku. A taka grupa ma nawet swoją nazwę: silver gaming — i zalicza się do niej wszystkich w kategorii wiekowej 55+. Regularnie zyskuje na popularności: starsi gracze budują coraz mocniejsze społeczności, a nawet profesjonalne drużyny turniejowe. Co ciekawe — z ostatnich badań wykonanych na zlecenie firmy Intel w którym wzięło udział ponad 1300 respondentów wynika, że ponad połowa graczy (a dokładniej: 58%) w grupie silver gaming to kobiety!

Silver gaming: co wiemy o polskich graczach z kategorii wiekowej 55+?

Z badania wynika, że gracze w wieku 55+ grają nieco rzadziej niż młodsze grupy wiekowe. Raczej nie kategoryzują się też jako gamerzy, mimo wszystko otwarcie wskazują gry wideo jako swoje hobby (aż 1/3 przebadanych) — i twierdzi, że poświęca im dużo czasu. Wśród badanych znaleźli się przede wszystkim gracze, którzy poświęcają tej rozrywce około 7 godzin w tygodniu (21%), ale tych bardziej zaangażowanych — nazywanych heavy userami — poświęcających tej rozrywce 2x więcej czasu także nie zabrakło (9%). 70% wszystkich badanych przyznaje, że gry to dla nich przede wszystkim forma relaksu, a ponadto dobry sposób na trenowanie refleksu i zręczności.

A w co przede wszystkim grają silver gamerzy? Najczęściej są to gry logiczne i edukacyjne (74%), dalej w rankingu znalazły się: przygodówki, sportówki i strzelaniny. Dla wielu to może być niemałym zaskoczeniem, ale pasjans — żartobliwie nazywany ulubioną grą pracowników biurowych — to ulubiona gra tylko 8% badanych. Wśród ulubionych gier wskazywane były serie gier takie jak Wiedźmin (25%), The Sims (22%) oraz Fifa (21%).

Zdecydowana większość silver gamerów (72%) zgadza się ze stwierdzeniem, że „gry rozwijają zręczność i refleks”. Równie ważną motywacją są dla seniorów także poczucie odstresowania i relaks, które wskazało 71% respondentów. Z kolei 67 % graczy 55+ podkreśliło satysfakcję z grania, gdy uda się im przejść trudny poziom lub misję i zdobyć kolejne osiągnięcie.

W Polsce przebadana grupa wiekowa najczęściej gra w trybie single player, a więc w rodzaju rozgrywki przeznaczonej dla jednego gracza, chociaż już 25% badanych przyznało, że w ostatnim tygodniu grało też online z innymi ludźmi.

— czytamy w podsumowaniu badania.

Myślę, że dla wielu te dane mogą okazać się zaskakujące. No bo właśnie: wciąż myślimy stereotypowo, popkultura narzuca nam pewne kierunki i przez powielanie obrazów — dla wielu wciąż gracza to przede wszystkim młody mężczyzna z padem w dłoni, a to już od dawna nie jest prawda. No, o ile w ogóle kiedykolwiek było prawdą.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu