Microsoft

Rozszerzenia dla Outlook.com to naprawdę świetna wiadomość

Konrad Kozłowski
10

Microsoft kontynuuje otwieranie przed deweloperami swoich usług i po upublicznieniu API dla Office'a 365 nadszedł czas na webową wersje Outlooka, choć nie tylko. Na efekty prac przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale z całą pewnością to najlepsze co mogło spotkać usługę pocztową Microsoftu. Oczywiśc...

Microsoft kontynuuje otwieranie przed deweloperami swoich usług i po upublicznieniu API dla Office'a 365 nadszedł czas na webową wersje Outlooka, choć nie tylko. Na efekty prac przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale z całą pewnością to najlepsze co mogło spotkać usługę pocztową Microsoftu.

Oczywiście można dziś powiedzieć, że Microsoft zaspał i próbuje dogonić konkurencję. Google już od dłuższego czasu oferuje rozszerzenia w swoich usługach - Gmailu, Dysku i Dokumentach, dzięki czemu niezależni deweloperzy mogą w pewnym stopniu wyręczyć Google w zwiększaniu ich możliwości i robić to takim tempie, w jakim Google z pewnością by nie robiło. To samo czeka teraz usługi Microsoftu, bo oprócz Outlook.com, rozszerzenia i aplikacje będą mogły być wykorzystywane podczas pracy z webowymi wydaniami PowerPointa czy Excela.

Przyszłoroczne wydanie najnowszej wersji pakietu Office będzie więc jednym z najważniejszych wydarzeń dla firmy z Redmond. Oprócz nowości szykowanych przez Microsoft nowości, o wachlarzu funkcji nowego Office'a decydować będą rozszerzenia i dodatki przygotowywane przez firmy trzecie. Do tej pory to Microsoft musiał uwzględniać kolejne usługi integrując je z aplikacjami Office'a, a już niedługo każdy zainteresowany taką integracją będzie mógł ją zaimplementować we własny sposób.

Wracając jednak do przeglądarkowego wydania aplikacji, warto nadmienić o tym, na co faktycznie będą mogły wpłynąć tworzone przez deweloperów rozszerzenia. Niezwykle obiecująco brzmią zapowiedzi współpracy z kalendarzem oraz takim elementem jak formularz komponowania nowej wiadomości w Outlooku. Jakiś czas temu przeniosłem planowanie swojego dnia z Kalendarza Google do tego od Microsoftu i te zapowiedzi bardzo mnie cieszą. Pojawienia się pierwszych rozszerzeń możemy spodziewać się dopiero na wiosnę, a więc te kilka miesięcy powinno wystarczyć na przygotowanie przydatnych dodatków, bo tworzyć je deweloperzy mogą już od dzisiaj. Będą one działać od razu po zalogowaniu na konto i w każdej z przeglądarek bez potrzeby instalacji dodatkowych pluginów

Grafika.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu