Najnowsze technologie wkroczyły do niemal każdego zakątka naszej codzienności. Jest tyle czynności, które dziś mają się nijak do tego, jak wykonywaliśmy je kiedyś. Zmiany sięgają także sektora finansowego, który w ciągu ostatnich dwóch dekad zmienił się nie do poznania. Warto też wspomnieć, że Polska jeśli chodzi o nowe rozwiązania płatnicze i ich wdrożenia jest liderem na skalę Europejską, bardzo dobrze rozwija się też u nas branża FinTech-owych startupów.
Rkantor.com - prosty i funkcjonalny system do transakcji walutowych
Dynamiczny rozwój branży płatniczej i finansowej dotyczy to także kategorii walutowej, gdzie pojawiają się coraz ciekawsze i wygodniejsze narzędzia. Rkantor.com należy właśnie do nich, pozwalając na obniżanie kosztów operacji i komfortowe zarządzanie transakcjami.
Rynek kantorów internetowych rozwija się dynamicznie - wartość na poziomie 30 miliardów złotych w 2015 roku i prawdopodobna wartość na koniec tego roku wynosząca do 40 miliardów złotych, to doskonałe potwierdzenie potencjału, który drzemie w tej branży.
Żonglerka walutami w internecie dla wielu osób może wydać się jednak skomplikowana. Kupowanie i sprzedawanie, subkonta, rozeznanie w spreadach walutowych. To wszystko dla przeciętnego użytkownika internetu może wydawać się skomplikowane. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy to na przykładzie systemu, jaki oferuje Rkantor.com
Dodam, że nigdy wcześniej nie korzystałem z usług kantoru internetowego ani też nie mam z nimi żadnych doświadczeń. Do testu przystępuję więc jako całkowity “świeżak”.
Pierwsze kroki
Do założenia konta w Rkantor.com wymagane jest wypełnienie zaledwie 3 pól - podajemy naszego e-maila i hasło oraz opcjonalnie kod polecający, jeśli takowy posiadamy. Wtedy do naszej skrzynki wpada wiadomość z linkiem aktywacyjnym - i gotowe. Następnie musimy dokonać aktywacji naszego konta poprzez SMS i potem testowy przelew bankowy (jesteśmy za rączkę prowadzeni przez cały proces).
Po aktywacji i pierwszym logowaniu wybieramy, czy jesteśmy zainteresowani wymianą i operacjami walutowymi jako osoba fizyczna, jednoosobowa działalność gospodarcza, firma czy nawet firma zajmująca się prowadzeniem fizycznego kantoru.
Ja dla moich potrzeb wybrałem rejestrację jako osoba fizyczna. Jak prawie każdy posiadam zobowiązania we frankach, do tego często podróżuję i często potrzebuję różnych walut.
Jakie transakcje możemy przeprowadzić w systemie Rkantor.com?
Rejestrując się jako osoba fizyczna, najbardziej jestem zainteresowany kupnem waluty oraz spłatą kredytu hipotecznego tak, aby zminimalizować wpływ różnic kursowych na ogół moich środków. Wszyscy wiemy o co chodzi, prawda? W różnych bankach różnica między kursem kupna a sprzedaży jest różna. Dochodzi do tego, że na jednej spłacie raty kredytowej różnice te mogą osiągać wartość nawet kilkuset złotych (wszystko zależy od wielkości kredytu, waluty i banku, w jakim mamy kredyt).
Sprzedaż i zakup waluty
To jedno z podstawowych zastosowań tego typu systemów. W przypadku Rkantor.com taka transakcja jest jednak rozbudowana o dwie ciekawe opcje. Możemy:
- kupić walutę po obecnym, wskazanym kursie
- wybrać kurs, po jakim chcemy kupić walutę i określić do kiedy ważne jest zlecenie
- kupić walutę po kursie “nie gorszym niż” - jest to opcja pozwalająca nam określić widełki dla kursu zakupu waluty, łącznie z podaniem daty ważności zlecenia
Bardzo przydatna opcja szczególnie wtedy, gdy planujemy większe zakupy waluty, na przykład na potrzeby spłacania kredytu lub przed wyjazdem za granicę. System sam czuwa nad kursem i w momencie, kiedy osiągnie ona podane przez nas kryteria dokonuje się transakcja.
Transakcja sprzedaży i zakupu waluty wygląda w systemie dokładnie tak samo i posiada dokładnie takie same opcje. Oczywiście ważne jest, aby posiadać przy zakupie środki na koncie w Rkantor.com. Wpłaty na konto możemy dokonać poprzez klasyczny przelew bankowy lub w oddziale współpracującego z kantorem Raiffeisen Polbanku.
Sprzedaż i zakup waluty z odroczoną płatnością
To jedna z najważniejszych cech oferty Rkantor.com. Po zleceniu i potwierdzeniu transakcji mamy bowiem dwa dni robocze na uregulowanie wpłaty, co może być kluczowym rozwiązaniem dla firm współpracujących z zagranicznymi partnerami. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by skorzystać z opłacalnego kursu w danej chwili, a dopiero później dostarczyć środki na wymianę. A co w sytuacji, gdy korzystny z naszego punktu widzenia będzie kurs na bardzo konkretnym poziomie?
Wtedy warto skorzystać z innej, bardzo przydatnej funkcji tego systemu. Co istotne, jest ona zupełnie darmowa. O czym mowa? O alertach SMS, czyli najbardziej niezawodnemu sposobowi powiadamiania - taka wiadomość dotrze na nasz telefon nawet przy minimalnym zasięgu w telefonie komórkowym. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest zlecenie oczekujące, które będzie realizowane samoczynnie, bez naszego udziału, gdy tylko kurs waluty osiągnie ustalony poziom. W naszej gestii pozostaje jedynie ustalić kwotę i interesującą nas walutę.
Cała transakcja z odroczoną płatnością przebiega w sposób analogiczny jak przy zakupie i sprzedaży walut. Pojawia się jedynie dodatkowe pole w którym określamy, czy data płatności nastąpi jeden czy dwa dni po realizacji zlecenia.
Automatyczne spłacanie rat kredytów walutowych
To opcja, z której każdy “frankowicz” powinien korzystać na bieżąco. Poprzez korzystny kurs wymiany naprawdę można zaoszczędzić parę złotych na każdej spłacie kredytu. Nawet jeśli te kwoty przy niskich ratach nie będą oszałamiające, to zawsze są to pieniądze zaoszczędzone, a nie wydane na bankowy spread.
Jak zaplanować takie spłaty w systemie Rkantor.com? Wystarczą 3 kroki. Wprowadzamy dane o naszym kredycie (nazwa banku, nr konta, kwotę, termin spłaty itp.), a następnie system przygotowuje dla nas harmonogram spłat z informacją do kiedy i jaką kwotą musimy zasilić nasz systemowy portfel. Możemy nawet aktywować opcję przypominania o zasilaniu poprzez powiadomienie SMS.
Jakie są korzyści z takiego rozwiązania i jak to działa? Aby być dokładnym zacytuję tutaj opis:
Data zasilenia portfela jest wyliczana na podstawie kalendarza i uwzględnia wszystkie dni wolne od pracy. Jeżeli data spłaty kredytu w banku przypada na dzień D (tylko dni robocze), środki na rachunku Rkantor.com powinny się znaleźć najlepiej w D-2 (2 dni robocze wcześniej), jednak nie później niż D-1 (1 dzień roboczy wcześniej, ale przed godziną 13:00). Po tym terminie rata kredytu nie zostanie spłacona. Jeżeli posiadasz kredyt w banku, w którym Rkantor.com ma konto, to zakupu waluty dokonujemy dla Ciebie w dniu spłaty raty, po kursie otwarcia Rkantor.com. Jeżeli jest to inny bank, walutę kupujemy na 2 dni robocze przed datą spłaty kredytu, po kursie otwarcia Rkantor.com z tego dnia.
W przypadku, kiedy kurs w dniu zakupu wzrósł o więcej niż 10% w stosunku do kursu z dnia złożenia zlecenia, system poinformuje nas o tym poprzez SMS. W przypadku, kiedy okaże się, że trzeba dopłacić pieniądze do naszej raty, musimy to zrobić samodzielnie. W przypadku nadwyżki, zostanie ona oczywiście na naszym koncie Rkantor.com.
Wypłaty pieniędzy z Rkantor.com
Wypłata naszych pieniędzy z systemu może odbyć się na bardzo wiele sposobów. Tutaj twórców systemu możemy śmiało pochwalić za przyłożenie się do tej części działalności kantoru online. Do wyboru mamy bowiem:
- przelewy PLN
- przelewy walutowe
- przelewy na e-mail - podajemy e-mail odbiorcy przelewu oraz jego imię i nazwisko. Jeśli odbiorca posiada konto w Rkantor.com pieniądze pojawią się u niego
- natychmiast. W innym przypadku otrzyma instrukcję jak odebrać przelew.
- wypłaty w Raiffeisen Polbank - darmowa wypłata środków w placówce banku.
- wypłaty w bankomatach - możemy wypłacić 2000 PLN lub równowartość tej kwoty w walucie w każdym bankomacie w sieci EURONET. Wypłaty dokonujemy
- za pomocą kodu SMS generowanego przez system.
To na co warto zwrócić uwagę to, że przelewy są darmowe do 14 banków współpracujących. Czas oczekiwania - od 5 minut do godziny. Dodatkowo system oferuje przelewy zagraniczne do 245 banków na świecie w stałych cenach, niezależnie od przelewanych kwot.
A gdy ktoś ma żyłkę do transakcji walutowych jest jeszcze giełda
Giełda walutowa w Rkantor.com jest dostępna dla użytkowników 24 godziny przez siedem dni w tygodniu. System nie pobiera prowizji od transakcji między użytkownikami, co jest zapewne dobrym bodźcem na start. Wymieniać się na giełdzie możemy aż 10 parami walut i to bez konieczności zakładania kont walutowych w bankach. Ważne jest też, że podczas transakcji wymiany stosowane są kursy bezpośrednie bez dodatkowych przewalutowań do polskiej waluty, czyli PLN.
Giełda w systemie Rkantor.com oferuje nam takie możliwości jak automatyczne kojarzenie zleceń, szybkie i proste zlecenia zakupu i sprzedaży oraz zlecenia oczekujące, gdzie określamy wartość kursu, po której chcemy kupić lub sprzedać walutę. Możemy też dla bezpieczeństwa naszych pieniędzy ustawić widełki na dolną i górną granicę kursu, po której będziemy przeprowadzać transakcje.
Podsumowanie
Rkantor.com oferuje naprawdę prosty i mocno ascetyczny interfejs. Początkowo wygląda to na system design odstający od współczesnych standardów. W tym przypadku wygrywa jednak prostota transakcji. Większość formularzy została skonstruowana tak, aby podawać jedynie niezbędne do przeprowadzenia transakcji dane. Do tego praktycznie każde pola posiada opis i pomoc kontekstową, także naprawdę trudno jest się tutaj zgubić - nawet jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z kantorami online. Wystarczy, że korzystaliśmy wcześniej z bankowości internetowej i na pewno poradzimy sobie z transakcjami walutowymi w tym systemie.
To do czego mógłbym się przyczepić, to ułożenie i stylistyka głównego panelu użytkownika. Wprawdzie istnieją opcje konfiguracji, ale nadal ilość informacji podawana na wejściu jest dość duża i może to odstraszyć użytkownika, który pierwszy raz ma do czynienia z takim systemem. Ascetyczny wygląd, który dziś na pewno nie przeszkadza w funkcjonowaniu systemu, niedługo też będzie trzeba odświeżyć - żeby nie robił wrażenia archaicznego, co może się różnie kojarzyć użytkownikom.
Podsumowując, Rkantor.com oferuje prosty i spójny system pozwalający na sprawne i szybkie transakcje walutowe, łącznie z oszczędnościami przy spłatach rat kredytowych. Jeśli mieliście wcześniej obawy przed tego typu rozwiązaniami, to zachęcam was do przetestowania.
-
Artykuł powstał we współpracy z Rkantor.com
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu