Nauka

Zastąpi reklamówkę, żyje i... możesz to zjeść. Połączenie karkołomne, ale działa!

Jakub Szczęsny
Zastąpi reklamówkę, żyje i... możesz to zjeść. Połączenie karkołomne, ale działa!
Reklama

Grzyby — niepozorne organizmy, które zwykle kojarzymy z lasem lub kuchnią, zyskują nowe, niesamowite zastosowanie. Naukowcy ze szwajcarskiego Federalnego Laboratorium Materiałoznawstwa i Technologii odkryli sposób na przekształcenie grzybni w innowacyjny materiał, który może zmienić oblicze przemysłu. Wartościowe właściwości biologiczne grzybni mogą znaleźć zastosowanie w produkcji biodegradowalnych toreb, emulsji jadalnych oraz sensorów wilgoci.

Co ważne, potencjał odkrycia może być znacznie większy. Grzyby mogą również stać się podstawą do opracowania nowych, proekologicznych rozwiązań dla przemysłu spożywczego i tekstylnego. W jaki sposób?

Reklama

Badania nad nowym materiałem prowadzą dr Gustav Nyström i Ashutosh Sinha. Ich celem było opracowanie substancji, która nie tylko będzie przyjazna dla środowiska, ale także stanie się wszechstronnym narzędziem w różnych dziedzinach przemysłu. Wybór padł na grzyby split-gill, które rosną na martwym drewnie i wytwarzają dwie kluczowe makrocząsteczki. Pierwsza z nich gromadzi się na granicach między cieczami, a druga to niezwykle długie nanowłókno o imponującej wytrzymałości. Mikroskopijne struktury na nim zbudowane mogą być wykorzystywane nie tylko w produkcji bioplastików, ale również w tworzeniu ultralekkich materiałów izolacyjnych, które mogą zastąpić tradycyjne pianki poliuretanowe.

Jadalne emulsje

Jednym z najbardziej obiecujących zastosowań opracowanego materiału są jadalne emulsje. Dzięki swojej strukturze, włókna grzybni działają jak naturalne emulgatory, które można bezpiecznie spożywać. Tego typu emulsje mogą znaleźć zastosowanie w konserwacji żywności, poprawie jej tekstury, a także w kosmetykach. Co więcej, ich biodegradowalność sprawia, że mogą być stosowane bez obaw o wpływ na środowisko. Naukowcy z EMPA testują już różne formuły, które mogłyby znaleźć zastosowanie w napojach izotonicznych, sosach oraz jako składniki naturalnych kremów nawilżających.

Zespół badaczy stworzył na kanwie tego odkrycia również cienką folię o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie. Dzięki reakcji na wilgoć folia ta może pełnić funkcję czujnika, który można osadzać w środowiskach naturalnych. Biodegradowalność czujników sprawia, że po zakończeniu cyklu życia mogą one ulec rozkładowi, nie pozostawiając żadnych szkodliwych odpadów. Możliwości zastosowania takiej folii są szerokie — od monitorowania wilgotności w uprawach rolnych, przez kontrolę poziomu wilgoci w magazynach żywności, po zastosowanie w odzieży sportowej, gdzie czujniki mogłyby reagować na pot użytkowników.

Kompostowalne torby na odpady

Badacze sugerują, że nowy materiał może również znaleźć zastosowanie w produkcji toreb na odpady. Zamiast tradycyjnych plastikowych worków, które pozostają w glebie przez dekady, grzybniowe odpowiedniki mogłyby rozkładać się wraz z zawartością. Odpady z plastiku są obecnie poważnym problemem ekologicznym. Co więcej, istnieje możliwość wzbogacenia takich toreb o mikroorganizmy przyspieszające proces kompostowania, co jeszcze bardziej zmniejszy ich wpływ na środowisko.

Czytaj również: Wybierasz się na grzyby? Nie zapomnij zainstalować tych aplikacji!

 

Potencjał grzybni wydaje się nieograniczony. Biodegradowalne materiały, jadalne emulsje i czujniki wilgoci to zaledwie pierwsze pomysły badaczy. Zespół z EMPA nie kryje, że kolejnym krokiem będzie opracowanie nowych form grzybniowych materiałów, które mogą znaleźć zastosowanie w medycynie, przemyśle farmaceutycznym oraz w produkcji odzieży. Wyobraźmy sobie opatrunki medyczne, które nie tylko są biodegradowalne, ale również zawierają naturalne antybiotyki pochodzące z grzybni. Wypada tylko życzyć powodzenia!

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama