Polska

Urzędy będą mogły dzwonić do obywateli, którzy dopiszą się do Rejestru Danych Kontaktowych

Grzegorz Ułan
Urzędy będą mogły dzwonić do obywateli, którzy dopiszą się do Rejestru Danych Kontaktowych
16

E-administracja w Polsce coraz szybciej się rozwija, mamy już sporo e-usług, dostępnych w sieci, dzięki którym możemy wiele administracyjnych spraw załatwić bez konieczności udawania się do urzędu. Niemniej urzędy nie chcą tracić bezpośredniego kontaktu z obywatelami, dlatego Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad kolejnym projektem, który ma to ułatwić - Rejestr Danych Kontaktowych.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało wczoraj, że sejm przyjął propozycje pozwalające na przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych poprzez umożliwienie kontaktowania się urzędów z obywatelami przy użyciu ich adresu e-mail czy numeru telefonu.

W jakim celu? Na przykład, aby przypomnieć obywatelom o zbliżającym się terminie ważności dowodu czy postępie prowadzonej sprawy.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski:

Poprzez umożliwienie bezpośredniego kontaktu administracji z obywatelem, który zostanie powiadomiony telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej o stanie prowadzonej sprawy – w tym np. o niedotrzymaniu terminów – czy też o upływie ważności dokumentów.. Dodatkowa korzyść – w niektórych przypadkach dla obu stron wyeliminowane zostaną koszty związane z prowadzeniem tradycyjnej korespondencji.

W tym celu ma zostać utworzony Rejestr Danych Kontaktowych (RDK), w którym znajdą się dane obywateli, takie jak imię i nazwisko, PESEL, adres e–mail lub numer telefonu.

Kolejną korzyścią, jaką wprowadza przyjęty dziś projekt jest możliwość uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego dzięki odpowiedniej e-usłudze. Już dziś możemy wnioskować online o odpis aktu stanu cywilnego. Jednak w wielu przypadkach na otrzymanie dokumentów musimy poczekać. Po wejściu w życie przygotowanych przez nas zmian – dokumenty dostaniemy „od ręki”.

Do powstającego Rejestru Danych Kontaktowych dostęp uzyskają jedynie uprawnione do tego organy, oprócz urzędów będą to między innymi NFZ, urzędy skarbowe, organy wyborcze, czy Polski Czerwony Krzyż. Mimo, że dopisanie się do RDK ma być dobrowolne, ministerstwo cyfryzacji prognozuje, że do końca marca 2021 roku dopisze się do niego 2 mln obywateli.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu