Bank

Coś się ruszyło w temacie przenoszenia rachunków bankowych pomiędzy bankami w Polsce

Grzegorz Ułan
Coś się ruszyło w temacie przenoszenia rachunków bankowych pomiędzy bankami w Polsce
5

Krajowa Izba Rozliczeniowa, co kwartał dzieli się statystykami przy przenoszeniu rachunków bankowych pomiędzy bankami, jednak dopiero pogląd roczny pokazuje, jak to naprawdę wygląda aktualnie w Polsce.

Od dłuższego czasu przenoszenie rachunków bankowych w Polsce odbywa się przy pomocy systemu Ognivo, dzięki któremu po stronie klienta pozostaje jedynie złożenie odpowiedniego wniosku o przeniesienie rachunku do innego banku, a resztą, czyli wszelkimi formalnościami z tym związanymi zajmuje się już sam bank, do którego chcemy się przenieść. Cała procedura trwa do kilku dni i odbywa się bez udziału klienta.

Takie podejście powinno sprawić, że liczba przenoszonych rachunków powinna znacząco wzrosnąć, a nic takiego się nie wydarzyło, do zeszłego roku.

W 2018 roku Polacy złożyli 24 211 wniosków o przeniesienie rachunku, najwięcej w II i I kwartale, odpowiednio 8 614 i 7 419. Coś jednak drgnęło i to mocno od samego początku 2019 roku, kiedy ta liczba przenoszonych rachunków wzrosła do 10 676, a w drugim kwartale prawie 16 tysięcy. Łącznie w 2019 roku przeniesiono 49 824 rachunków, czyli dwa razy więcej niż w całym 2018 roku.

Nie jest to jeszcze ten sam poziom, co w przypadku przenoszeń numerów pomiędzy operatorami komórkowymi (gdzie mamy podobną procedurę), których co kwartał jest blisko lub ponad 0,5 mln, ale widocznie się coś zaczęło dziać w tym temacie. Co ciekawe nie widać tu wpływu nowości w bankowości internetowej, którą wprowadziło już kilka banków, a dzięki której możemy w naszym głównym serwisie transakcyjnym podglądać stan rachunków w innych bankach - w IV kwartale 2019 roku było mniej więcej tyle samo przenosin, co w III, czyli jeszcze przed zmianami.

Źródło: KIR.
Photo: Vladru/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu