Lenovo

Przegląd laptopów Lenovo do około 4000

MS
Mateusz Stach
28

Mamy już poradnik podpowiadający jakie laptopy wybrać w różnych przedziałach cenowych. Patrząc na reakcje oraz zastanawiając się nad tym, jak mogłyby wyglądać kolejne edycje doszedłem do wniosku, że warto zrobić kilka osobnych i dzięki temu bardziej czytelnych tekstów. Wśród nich przegląd laptopów Lenovo IdeaPad

Okazało się też, że chcąc nie chcąc, właściwie w każdej kategorii polecanych laptopów wśród propozycji znalazły się notebooki Lenovo. Nie powinno to dziwić, gdyż każda z serii ma coś do zaoferowania w swojej klasie. Bez względu na to, czy wspominamy o biznesie i ThinkPadach, graczach i Legionach czy uniwersalnych maszynach z rodziny IdeaPad. Na początek więc chciałbym się skupić na laptopach należących do najpopularniejszego przedziału cenowego od niemal 2000 do nieco ponad 4000 PLN. Dobrą okazją jest to prezentacja najnowszej serii IdeaPad z dwudziestką w oznaczeniu. Szeroki wybór modeli takich jak IdeaPad 320, 520, 720, 320s, 520s i 720s sprawia, że są duże szanse, iż któryś z nich trafi w gusta osoby zastanawiającej się właśnie nad wyborem swojego nowego komputerowego kompana. Notebooki z literką „s” w oznaczeniu wyróżniają się smukłą stylistyką, co czyni je jeszcze bardziej zgrabnymi. Oto przegląd laptopów Lenovo IdeaPad.

Wymienione laptopy łączy eleganckie i spójne wzornictwo, dostępność różnych wersji kolorystycznych (stonowanych i bardziej żywych) oraz nastawienie na zapewnienie najważniejszych funkcji. Nie znajdziemy tu dotykowych ekranów spotykanych w serii Yoga, ale za to otrzymujemy matowe matryce, chroniące nasze oczy przed zmęczeniem od nadmiaru refleksów świetlnych. Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych modeli zauważmy, że w ich nazwach na końcu mogą pojawić się oznaczenia literowe, pozwalające odgadnąć, jaki w środku kryje się procesor. Zazwyczaj będą to IKB lub IKBR, oznaczające najnowsze dwu- lub czterordzeniowe procesory Intel Core z rodzin Kaby Lake lub Kaby Lake R. W serii 320 pojawiają się jednak jeszcze IAP z procesorami Intel Pentium oraz ABR i AST oznaczające procesory AMD.

Lenovo IdeaPad 320 i IdeaPad 320s

Seria 320 składa się z klasycznych laptopów o bardzo atrakcyjnym stosunku ceny do możliwości. Do wyboru mamy tu modele o najpopularniejszej przekątnej ekranu 15,6 cala lub większe, 17,3-calowe. Ta ostatnia pozycja skierowana jest do osób, które kosztem mobilności wybierają wielkość ekranu. Przy rozdzielczości HD+ wyświetlane na nim elementy będą też odpowiednio duże dla osób ze słabszym wzrokiem. Matryca w modelu IdeaPad 320-15 ma zazwyczaj rozdzielczość Full HD pozwalającą uzyskać wyższą ostrość obrazu w filmach czy też zmieścić więcej elementów jednocześnie na ekranie. Obudowy laptopów serii 320 wykonane są z trwałego tworzywa sztucznego.

Wygodne klawiatury posiadają odrębny blok numeryczny ułatwiający wstukiwanie dużych ilości cyferek. Uwagę zwraca obecność napędu optycznego. Dzięki niemu notebooki IdeaPad 320 są idealnym wyborem dla osób używających np. z filmów na DVD, czy często korzystających ze swoich bogatych zbiorów płyt. Odpowiednio wydajne procesory zapewniają płynne wykonywanie takich czynności jak prace biurowe, czy przeglądanie internetu nawet z dużą ilością otwartych kart jednocześnie. Warianty z niezależnymi kartami graficznymi NVIDIA pozwalają pomyśleć także o rozrywce przy grach komputerowych.

Rodzina 320s to mniejsze i smuklejsze odpowiedniki opisywanych powyżej modeli. Do wyboru mamy trzy wielości 13,3, 14 oraz 15,6 cala. Wszystkie one mają mniej niż 20 mm grubości oraz ważą mniej niż 2 kg. Prymusem jest tu zwłaszcza IdeaPad 320s-13 ważący zaledwie 1,2 kg i mierzący jedyne 17 mm wysokości. Tak zredukowane wymiary wymusiły rezygnację z czytnika płyt czy klawiatury numerycznej. Ale w zamian zwracają uwagę bardzo smukłe boczne ramki ekranu. Lekkość tych laptopów sprawia, że można je nosić ze sobą codziennie bez obaw o ból pleców. By wyróżniały się w kawiarniach czy bibliotekach, Lenovo oferuje je w kilku wariantach kolorystycznych. W zależności od modelu, obudowa może mieć elegancki odcień szarości, srebra, złota, czerwieni lub bieli.. Głośniki Harman i system Dolby Audio zapewniają odpowiednią jakość dźwięku i pozwalają dostosować go w zależności od sposobu wykorzystania do prowadzenia rozmów czy seansów filmowych. Pomimo zgrabnych konstrukcji, we wnętrzach IdeaPadów serii 320s znajdziemy nowoczesne i wydajne procesory Intela. Można też wybrać opcję dodatkowego układu graficznego NVIDIA, zwiększającego możliwości komputerów w grach.

Lenovo IdeaPad 520 i ideaPad 520s

Lenovo IdeaPad 520 to laptop 15,6-calowy mający większe możliwości od swojego kuzyna z serii 320. Tym razem do stworzenia ładnie zaokrąglonej obudowy użyto m.in. aluminium i można wybrać, jaki będzie miała kolor. Dostępne barwy to złoto, brąz i szary. Duży i wygodny touchpad towarzyszy klawiaturze z blokiem numerycznym. Przy okazji płytki otrzymały podświetlenie z możliwością regulacji. Jest to szalenie uniwersalny laptop, mogący służyć zarówno do pracy, jak i wykorzystania w domu. Czytnik linii papilarnych pozwala używać odcisku palca zamiast hasła, co przyspiesza proces logowania. Jest i napęd optyczny. Bez względu na to, czy oglądamy film z płyty, czy może korzystamy z YouTube, o doznania multimedialne zadbają głośniki Harman z technologią Dolby Audio oraz matowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD, wykonany w technologii IPS zapewniającej szerokie kąty widzenia. Wysoką wydajność zapewniają wyselekcjonowane procesory intel Core i5 lub i7, zintegrowane lub niezależne karty graficzne i w wielu konfiguracjach dyski SSD.

Mniejszy brat o równie prestiżowej prezencji nazywa się IdeaPad 520s. Tu również obudowa jest solidna i metalowa, jednak bardziej płaska. Laptopa śmiało możemy zabierać w trasę, gdyż jest on lekki (1,6 kg) i potrafi wytrzymać na baterii powyżej sześciu godzin. Ile dokładnie, to już zależy od tego jak bardzo będziemy bo wykorzystywać, ale może to być nawet kilkanaście godzin. 14-calowy ekran Full HD IPS, podobnie jak w serii 320s, został otoczony dosyć wąskimi ramkami. Nie ma napędu optycznego, ale wśród złączy znajdziemy nowoczesne USB typu C. Jest też podświetlana klawiatura i czytnik linii papilarnych.

Lenovo IdeaPad 720 i ideaPad 720s

W serii 720 mamy kolejnego laptopa 15,6 cala. W nim jednak zrezygnowano już z wsparcia dla starszych rozwiązań, jak DVD, na rzecz nowoczesnego, zgrabnego wyglądu z ekranem o bardzo wąskich ramkach. Widać postęp w stosunku do omawianej wyżej serii 520. Jest to komputer nie tylko stylowy, ale i wydajny. Oprócz procesorów Intel wyposażone są one karty graficzne AMD Radeon RX oraz dyski SSD wykorzystujące najnowocześniejszy interfejs PCIe NVMe.

13 i 14-calowe IdeaPady 720s są ukoronowaniem całej tej serii. Można w nich spotkać najlepsze rozwiązania z omawianych wyżej modeli oraz wiele więcej. Zwróćmy uwagę chociażby na superszybkie dyski SSD PCIe NVMe możliwość wyboru matrycy UHD o doskonałej jakości obrazu, czy obecność złącza Thunderbolt 3. W wariancie 14-calowym możemy wybrać dodatkową wydajną kartę graficzną NVIDIA. Jego mniejszy brat stawia na maksymalizację mobilności. Waga 1,14 kg i grubość poniżej 14 mm mówią same za siebie. Co ciekawe, mieści on też bardzo dobry zestaw głośnikowy, sygnowany przez JBL.

Jak widać, bogactwo notebooków w serii IdeaPad pozwala dokonać wyboru precyzyjnie pod swoje wymagania. Może to być laptop większy i wygodniejszy w obsłudze w domu lub mniejszy, doskonale nadający się do noszenia na co dzień. Oferowaną funkcjonalność możemy też dostosować do planowanego budżetu, lecz nawet modele serii 720 nieznacznie przekraczają 4000 zł. Cechą wspólną jest na pewno udana stylistyka i wygodna klawiatura, a wyróżnić się pozwalają dostępne różne warianty kolorystyczne obudów.

-

Materiał powstał we współpracy z firmą Lenovo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu