Windows

Poznajcie pierwsze smartfony z Windows 10 Mobile i jedną jakże istotną zmianę

Konrad Kozłowski
Poznajcie pierwsze smartfony z Windows 10 Mobile i jedną jakże istotną zmianę
10

Jeżeli oczekiwaliście smartfonów Microsoftu, to podobnie jak ja możecie się srodze zawieść. Poznaliśmy bowiem wygląd i specyfikacje smartfonów jedynie japońskiego, niewielkiego producenta - Freetel. Dwa nowe modele o nazwach Katana 01 i Katana 02 kroczą dotychczasową ścieżką Nokii/Microsoftu stawiaj...

Jeżeli oczekiwaliście smartfonów Microsoftu, to podobnie jak ja możecie się srodze zawieść. Poznaliśmy bowiem wygląd i specyfikacje smartfonów jedynie japońskiego, niewielkiego producenta - Freetel. Dwa nowe modele o nazwach Katana 01 i Katana 02 kroczą dotychczasową ścieżką Nokii/Microsoftu stawiając raczej na sprzęt ze średniej półki.

Oczywiście celem nadrzędnym jest dotarcie do jak największej liczby konsumentów, dlatego Freetel nie porwał się na przedstawienie modeli, które mogłyby w przyszłości rywalizować z flagowymi urządzeniami Microsoftu. At e przecież muszą zostać zaprezentowane w okolicach premiery Windows 10 Mobile, więc przyjdzie nam na nie poczekać co najmniej do jesieni.

Tymczasem poznajmy propozycję firmy Freetel. Katana 01 cechuje się ekranem o przekątnej 4,5 cala przy rozdzielczości 480 na 854 piksele. Wewnątrz znajduje się czterordzeniowy procesor nieznanego nam jeszcze producenta oraz moduł łączności LTE. Całość uzupełniają dwie kamery, przednia i tylna oraz bateria o pojemności 1700 mAh. Jak się zapewne domyślacie Katana 02 jest modelem nieco lepszym i będzie to bez wątpienia widoczne gołym okiem. A wszystko za sprawą 5-calowego ekranu, lecz o rozdzielczości 720p. Reszta specfyikacji prezentuje się bliźniaczo do "zero-jedynki", z tą różnicą, że w środku znajdzie się pojemniejsza, bo oferująca 2600 mAh bateria.

Telefony mają zadebiutować w okolicach września, wkrótce po tym jak dojdzie to wspominanej premiery Windows 10 Mobile. Ceny to odpowiednio około 160 i 240 dolarów. Mówi się o dostępności jedynie na terenie Japonii, co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, ale czujne oko powinno już dopatrzeć się co najmniej jednego detalu, który może okazać się bardzo interesujący.

Dotychczasowa "flaga" obecna na smartfonach z WP7 i "okienko" na telefnach z WP8 zostały zastąpione przez zwykły-niezwykły okrąg, w którym osobiście dopatrywałbym się powiązania z asystentem osobistym w Windows 10 - Cortaną. Freetel musi współpracować z Microsoftem przygotowując swoje nowe produkty, więc taki obrót sprawy nie może być przypadkiem. Zanim jednak stanie się to całkowicie pewne, będziemy musieli zaczekać do zapowiedzi lub przecieków na temat kolejnych smartfonów z Windows 10 Mobile.

Grafiki: PhoneArena.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu