Polska

Polskie Produkty Przyszłości!

Marcin M. Drews
Polskie Produkty Przyszłości!
8

Nie jest tak, że polska myśl techniczna to tylko latryna za stodołą z wyciętym w drzwiach serduszkiem. W kraju dzieje się wiele, ale rzadko komukolwiek chce się temu przyjrzeć. Innowacje, wynalazki, nowatorskie rozwiązania nie pasują do ogólnonarodowego ducha tumiwisizmu i przekonania, że wysługujem...

Nie jest tak, że polska myśl techniczna to tylko latryna za stodołą z wyciętym w drzwiach serduszkiem. W kraju dzieje się wiele, ale rzadko komukolwiek chce się temu przyjrzeć. Innowacje, wynalazki, nowatorskie rozwiązania nie pasują do ogólnonarodowego ducha tumiwisizmu i przekonania, że wysługujemy się tylko wielkim zachodnim korporacjom. A tymczasem...

W miniony poniedziałek wręczono nagrody laureatom XVI edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Gala odbyła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

PPP to inicjatywa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jedna z wielu w kraju skupiona na wspieraniu innowacyjnych produktów i technologii.

Konkurs (...) jest okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności innowacyjnych produktów. Stanowi również narzędzie służące zmianie postaw i świadomości w zakresie potrzeby wdrażania innowacji i korzyści wynikających ze współpracy sektora B+R i biznesu. Adresatami przedsięwzięcia, w którym udział jest bezpłatny, są naukowcy i wynalazcy reprezentujący innowacyjne przedsiębiorstwa i ośrodki naukowo-badawcze. (źródło)

PPP organizowany jest corocznie od 1997 roku. Od 2002 roku organizacją konkursu, nad którym honorowy patronat sprawuje Minister Gospodarki, zajmuje się PARP. Na przestrzeni 16 lat zgłoszono ponad 700 innowacyjnych projektów z różnych dziedzin techniki, głównie z obszaru medycyny, farmacji, energetyki, mechaniki, elektroniki i chemii.

Spośród nich nagrodzono 40 projektów i przyznano 75 wyróżnień. Szereg produktów, stworzonych na bazie prac konkursowych, odniosło sukces na rynku krajowym, część z nich stała się także cenionymi artykułami eksportowymi. Swoimi walorami przyczyniają się do poprawy warunków życia społeczeństwa i ułatwiają funkcjonowanie w obszarach dotychczas niedostępnych.

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest przedstawienie nowego, innowacyjnego wyrobu lub technologii w jednej z czterech kategorii:
• wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej,
• technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej,
• wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej,
• technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej.

W tym roku przyznano cztery nagrody (w każdej kategorii) oraz cztery wyróżnienia, z czego trzy dla wyrobów przyszłości w fazie przedwdrożeniowej.

Bodaj najciekawszym produktem (znacie moją słabość) okazał się GRYF® - mały robot do rozpoznania stworzony przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP (nagrodzony w kategorii  wyrobu przyszłości w fazie wdrożeniowej). Ten automat ma już na swoim koncie pokaźną liczbę wyróżnień na całym świecie!

Robot PIAP GRYF® jest innowacyjnym i zaawansowanym technologicznie zdalnie sterowanym urządzeniem przeznaczonym do szybkiego rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych oraz do przeprowadzania tam różnego rodzaju interwencji. Powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz służb specjalnych na małe wielozadaniowe roboty do rozpoznania. Urządzenie to ma za zadanie wspomagać pracę ww. służb w działaniach antyterrorystycznych i antykryzysowych. Robot został zaprojektowany tak, aby mógł skutecznie zastępować człowieka przy niebezpiecznych zadaniach, zmniejszając tym samym zagrożenie dla jego życia i zdrowia.

fot. www.antyterroryzm.com

 Zastosowanie robota ma ścisły związek z ochroną środowiska naturalnego w przypadku wystąpienia katastrof komunikacyjnych i przemysłowych. Celem użycia robota jest rozpoznanie zagrożonego terenu w sytuacjach wysokiego ryzyka dla życia i zdrowia ludzi, zwiększając bezpieczeństwo oraz efektywność i komfort pracy interweniujących funkcjonariuszy jednostek służb specjalnych. Robot pozwala na manipulowanie przedmiotami i przewożenie czujników specjalnych, np. czujnika skażeń chemicznych, radiologicznych, wykrywaczy oparów i śladowych ilości materiałów wybuchowych, wykrywaczy narkotyków i środków odurzających, pakietów medycznych, środków ratowniczych, kamery na podczerwień, bioradaru itp.

Robot PIAP GRYF® przy zbliżonej funkcjonalności jest urządzeniem o mniejszych gabarytach i mniejszej wadze od robotów dostępnych na rynku. Robot ten ma cechy użytkowe co najmniej takie jak konkurencja, a w niektórych przypadkach przewyższające. Podstawową zaletą wyróżniającą robota jest jego cena, która jest ponaddwukrotnie mniejsza od dowolnego z konkurentów o zbliżonych funkcjonalnościach.

Jeśli natomiast chodzi o technologię przyszłości w fazie wdrożeniowej, nagrodę zgarnął... fotel! A dokładnie rzecz ujmując, technologia ULTRALIGHT SEAT, oparta na nowej konstrukcji narzędzi, pozwala na wysokowydajną produkcję lekkich, bezżebrowych foteli i miejsc do siedzenia dla pojazdów komunikacji zbiorowej.

Forma wtryskowa posiada rodzinę wymiennych wkładek formujących górną część siedzenia wraz z uchwytem lub wymiennych wkładek formujących większe części siedzeń. Wszelkie części form są tak wykonane, aby można było je szybko wymienić bez zbędnej straty czasu. Dzięki takiemu działaniu można szybko otrzymać nowy produkt o innych cechach designu przy zachowaniu powtarzalności i szybkości produkcji, które decydują o niskich kosztach. Ostatecznie o niskich kosztach technologii ULTRALIGHT SEAT przesądza brak konieczności wytwarzania indywidualnych form dla zindywidualizowanych produktów.

Jakkolwiek skomplikowanie to brzmi, ważny jest efekt - przy zastosowaniu takiej technologii można obniżyć koszta remontu i użytkowania autobusów miejskich, podmiejskich i turystycznych.

Redukcja masy foteli pasażerskich umożliwia redukcję masy pojazdu, co pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa w pojeździe. Ciężkie baterie akumulatorów w pojazdach o napędzie hybrydowym wymuszają konieczność minimalizowania masy innych elementów pojazdu.

W chwili obecnej sprzedawane są partie pilotażowe produktów serii ULTRALIGHT dla wybranych klientów. Na rynku USA (Chicago, San Diego, Nowy York, Filadelfia) produkty te zostały wdrożone w tym roku. Rozpoczęcie produkcji w skali przemysłowej na rynek europejski planowane jest na rok przyszły.

Pełna lista laureatów

Wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej

Nagroda

WYSOKOENERGETYCZNY KWASOWY AKUMULATOR WĘGLOWO-OŁOWIOWY
Instytut Chemii Przemysłowej, Warszawa; Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego

Wyróżnienia

MODUŁOWY MULTIPLATFORMOWY SYSTEM PRZECHOWYWANIA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH W MIASTACH
Hydromega Sp. z o.o., Gdynia; Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, Poznań

AUTOMATYCZNY BIODETEKTOR TOKSYCZNOŚCI OGÓLNEJ WODY – ABTOW
Uniwersytet Śląski, Katowice; Abtow Biotechnology Sp. z o.o., Katowice

URZĄDZENIE DO REHABILITACJI KOŃCZYNY GÓRNEJ – PICTOR
Terma Sp. z o.o., Gdańsk

Technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej

Nagroda

YARROWIA TECHNOLOGY – PRZEMYSŁOWY PROCES NAMNAŻANIA DROŻDŻY
SKOTAN SA, Katowice

Wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej

Nagroda

PIAP GRYF® MAŁY ROBOT DO ROZPOZNANIA
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, Warszawa

Wyróżnienie

LINIA TOROIDALNYCH ZBIORNIKÓW HIT DO SAMOCHODOWYCH INSTALACJI LPG
ELPIGAZ Sp. z o.o., Gdańsk

Technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej

Nagroda

TECHNOLOGIA WYTWARZANIA FOTELI I MIEJSC SIEDZĄCYCH DLA POJAZDÓW KOMUNIKACJI ZBIOROWEJ ULTRALIGHT SEAT
STER Sp. z o.o., Poznań

Na podst. oficjalnych materiałów PARP

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

technologiePARPwynalazki