Konsole

Polskie ceny next-genów ujawnione - kupisz grę na One'a, ale nie będziesz miał na czym zagrać

KK
Karol Kopańko
33

Fala hejtu na Microsoft powoli przetacza się przez Internet. Pojawiało się już nawet wiele głosów jakoby Sony w przedbiegach wygrało nową generację konsol. Trzeba  jednak w tym wszystkim pamiętać o tym, że rzadko  kiedy dzieje się tak, aby samo urządzenie, sprzętowo rozstrzygało na swoją korzyść sza...

Fala hejtu na Microsoft powoli przetacza się przez Internet. Pojawiało się już nawet wiele głosów jakoby Sony w przedbiegach wygrało nową generację konsol. Trzeba  jednak w tym wszystkim pamiętać o tym, że rzadko  kiedy dzieje się tak, aby samo urządzenie, sprzętowo rozstrzygało na swoją korzyść szale zwycięstwa w walce o pieniądze graczy. Właśnie, graczy! To gry, które będą wyróżnikami dla danej platformy zadecydują o sukcesie jednej i porażce drugiej. A już dziś pierwsze tytuły pojawiły się w ofercie polskich sklepów. Jak ma się to do nieobecności Xboxa One w Polsce?

Wczoraj Kamil informował Was o tym, że Xbox One w momencie swojej premiery nie będzie dostępny w Polsce. Ba, nawet jego sprowadzenie z jednego z 21 krajów oficjalnej dystrybucji, nic nie da, gdyż cacko Microsoftu po prostu u nas się nie uruchomi. Kolejnym ciosem zadanym gigantowi z Redmond przez Sony było dzisiejsze potwierdzenie przez Polski oddział Sony, że PS4 będzie u nas dostępne pod koniec 2013 roku, tak samo jak w całej Europie.

Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę jest to cios o dość małym znaczeniu, gdyż rynki środkowej i środkowo-wschodniej Europy nigdy nie były dla producentów targetem numer 1. Mimo wszystko dla Polaków to sprawa dość ważna, aby nie traktować nas jako narodu drugiej klasy – pokazaliśmy to zresztą podczas sporu o Xbox Live.

Ważną rolę w starciu obu konsol odgrywały będą ceny, a te zostały już dziś ujawnione przez polskich dystrybutorów. I tak np. w sklepie Muve PlayStation 4 została wyceniona na 1699 zł, a Xbox One na 400 zł drożej.

Przejdźmy teraz do oferty gier i porównajmy ją na przykładzie sklepu Ultima. W tym przypadku gry niezależnie od platformy kosztują po 249,9 zł. Należy jednak zaznaczyć, że na One’a dostępny jest jak na razie jedynie „Battlefield 4” przeceniony z oficjalnych 279,9 zł, natomiast na PS4 możemy zamówić pre-oreder m.in. „Watch Dogs”, „inFamous Second Son” czy „Assassins Creed 4”.

Ceny te, więc nie odbiegają znacząco od tego, co w lutym tego roku zaproponowała dla swoich flagowych tytułów Sony, czyli gry o cenie sugerowanej w okolicach 280 zł. Wygląda jednak na to, że teraz nie tylko największe hity będą kosztowały tyle w Polsce przyzwyczajonej do niższych cen, a wszystkie gry.

Ciekawie za to prezentuje sprawa związana z ustaleniem premiery Xboxa One w Polsce dopiero w 2014 roku. Z ofert dystrybutorów wynika wręcz, że będziemy mogli kupić sobie daną grę, ale już sprzętu Microsoftu, na którym mogłaby ona zadziałać, nie. Musicie sami przyznać, że wygląda to nieco kuriozalnie i rodzi pole do popisu dla umiejętności grup hakerskich, które (tu mogę się założyć) będą chciały złamać zabezpieczenia nowego Xboxa.

Foto 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu