Telekomy

Play wyłącza roaming krajowy w centrum Poznania

Grzegorz Ułan
Play wyłącza roaming krajowy w centrum Poznania
19

Dostaliśmy dziś komunikat od Play informujący, że od połowy listopada operator ten stopniowo będzie wyłączał roaming krajowy - na początek w centrum Poznania.

Co to oznacza dla klientów Play? Ni mniej ni więcej, na przełomie I i II kwartału 2019 roku, w centrum Poznania nie będziecie mogli korzystać już z zasięgu partnerów roamingowych Play, jedynie z zasięgu własnego Play.

Dynamiczna rozbudowa sieci stacji bazowych Play następuje na terenie całego kraju, w niektórych miejscach już się zakończyła, oferując ciągły zasięg i wysokiej jakości usługi na dużych obszarach. Jednym z takich miejsc jest centrum Poznania, gdzie w ramach pilotażu w połowie listopada rozpocznie się proces wyłączania wsparcia roamingu krajowego.

Jednocześnie na blogu Play pojawił się film rzecznika Play, w którym podczas przejażdżki rowerowej pokazywał dokładne lokalizacje testów. Zaczął od ścisłego centrum Poznania, skąd dojechał do Starego Browaru, gdzie w teście prędkości osiągnął prędkość pobierania w sieci własnej Play na poziomie 80 Mb/s (w całym Poznaniu średnia prędkość Play wynosi 20 Mb/s). Rzecznik Play skończył wyliczanie na Ostrowie Tumskim, zaznaczając, że testy nie dosięgną takich miejsc jak Ogród Botaniczny, czy okolic stadionu Lecha Poznań, przynajmniej w pierwszej fazie testów.

Pilotaż w centrum Poznania został poprzedzony wielomiesięcznym procesem rozbudowy, optymalizacji i testów sieci. Sukcesywne wyłączenie roamingu krajowego w centrum Poznania nie będzie zauważalne dla klientów pod warunkiem, że ich smartfon ustawiony jest na automatyczny wybór sieci.

Już teraz Marcin Gruszka radzi poznaniakom przełączenie w ustawieniach smartfonów na łączenie się z siecią automatycznie, aby w przyszłym roku mogliby w ogóle korzystać z sieci w ścisłym centrum Poznania.

Według komunikatu Poznań to dopiero początek procesu. Po udanych testach zostaną wybrane kolejne miejscowości, gdzie zasięg sieci własnej jest już na tyle zadowalającym poziomie, by wyłączyć w nich roaming krajowy.

Ciekawa i niespodziewana decyzja, zobaczymy jak to się będzie przekładało w praktyce na wygodę i korzystanie tylko z zasięgu Play przez ich klientów. Start już za miesiąc w Poznaniu.

Źródło: inf. prasowa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu