Internet

Nawet 20 lat więzienia za piractwo - takie kary przewiduje Malezja po zmianie prawa

Kamil Świtalski
Nawet 20 lat więzienia za piractwo - takie kary przewiduje Malezja po zmianie prawa
3

Malezja to niezwykle malowniczy kraj. Ale to także kraj, gdzie prawo nie pozostawia złudzeń odnośnie swojego podejścia do piractwa. Właśnie zaostrzono tam kary za łamanie praw autorskich. I porównując je z obowiązującymi u nas lokalnie potencjalnymi konsekwencjami - tamtejsze wyglądają niezwykle poważnie. Bo grzywna może być najmniejszym problemem tamtejszych piratów.

Nowe kary za piractwo w Malezji. Nawet 20 lat więzienia i kilka tysięcy dolarów grzywny

Kary za udostępnianie i pobieranie pirackich treści od lat są mniej lub bardziej dotkliwe w różnych miejscach świata. Ale właśnie: udostępnianie plików, pobieranie plików, współdzielenie plików. Prawo związane z piractwem jest dość przestarzałe - i nie uwzględnia nowych opcji z cyfrowego świata, takich jak streaming. A jak pokazują ostatnie lata także na polskim poletku, nielegalne streamy stanowią ogromny problem. Dlatego też zmiany w tamtejszym prawodawstwie mają uszczelnić reguły dotyczące m.in. streamingu. I to dość dosadnie - bo nawet osoby oferujące urządzenia streamingowe i usługi szkodzące właścicielom praw autorskich mogą otrzymać grzywnę o wartości blisko 10 tys. złotych oraz do 20 lat pozbawienia wolności. Mało? No to dodajcie do tego, że odpowiedzialnych może być znacznie więcej - jak informuje Engadget, obwiniane mogą być też całe firmy, które brały udział w procederze pirackiego streamowania — albo przynajmniej tolerowały ten proces. I tak długo jak menadżerowie nie będą potrafili wykazać że nie mieli o tym pojęcia i zrobili co tylko w ich mocy by do naruszeń nie doszło, mogą także zostać uznani za winnych przestępstwa.

Brzmi to dość poważnie i... z perspektywy polskiego kodeksu - wręcz kuriozalnie. Nie mam najmniejszego pojęcia jak wielka jest skala piractwa i jak wielki to problem w Malezji, ale kary które przewiduje nowe prawo wydają się być niezwykle surowe. Zwłaszcza w kontekście tych nieszczęsnych pracowników wyższego szczebla, którzy mogą mieć

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu