Sztuczna Inteligencja

Oto PLLuM. Tak wygląda Sztuczna Inteligencja w polskim wykonaniu

Piotr Kurek
Oto PLLuM. Tak wygląda Sztuczna Inteligencja w polskim wykonaniu
Reklama

PLLuM to polski model sztucznej inteligencji, zaprezentowany właśnie przez Ministerstwo Cyfryzacji. Co potrafi?

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o tym, że pierwsza w Polsce fabryka AI będzie tworzona przez rozbudowę Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Rząd przeznaczył na wsparcie projektu prawie 70 mln złotych. Superkomputer Helios zostanie wzmocniony w znaczne zasoby mocy obliczeniowej i dołączy do europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji. Projekt będzie współfinansowany przez Komisję Europejską. Cyfronet AGH będzie także zaangażowany w prace, które będą rozpoczęte przez Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Konsorcjum PLLuM i Centralnym Ośrodkiem Informatyki, związane z integracją polskiego modelu językowego w usługach publicznych.

Reklama

Teraz Ministerstwo Cyfryzacji chwali się pierwszymi efektami prac nad polską AI prezentując PLLuM (Polish Large Language Model) – czyli rodzinę modeli sztucznej inteligencji pozwalającej przetwarzać i generować teksty w języku polskim.

Polska sztuczna inteligencja już dostępna. Oto PLLuM

PLLuM to dowód na to, że możemy rozwijać nowoczesne technologie na własnych warunkach, w naszym języku, z korzyścią dla obywatelek i obywateli. Tworzymy fundament pod inteligentne usługi publiczne i innowacje, które będą realnym wsparciem zarówno dla administracji, jak i biznesu

– mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Projekt realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji  przez konsorcjum sześciu podmiotów:

  • Politechnika Wrocławska (lider projektu)
  • Instytut Podstaw Informatyki PAN
  • Instytut Slawistyki PAN
  • Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK-PIB)
  • Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI-PIB)
  • Uniwersytet Łódzki

PLLuM będzie stale rozwijany i w przyszłości dostarczyć ma bardziej zaawansowanych rozwiązań dla administracji publicznej. Będzie też wykorzystywany m.in. jako:

  • Wirtualny asystent w mObywatel, który wesprze obywateli i obywatelki w uzyskiwaniu informacji publicznych.
  • Inteligentny asystent urzędniczy, który zautomatyzuje przetwarzanie dokumentów, analizę treści, wyszukiwanie informacji i wsparcie w udzielaniu odpowiedzi na pytania obywateli i obywatelek.
  • Edukacja, ułatwi rozwój aplikacji edukacyjnych, tłumaczeń i pomoc nauczycielom i nauczycielkom w prowadzeniu angażujących lekcji z użyciem najnowszych technologii.

PLLuM jest dostępny na stronie: http://pllum.clarin-pl.eu.

Na pierwsze testy PLLuM nie trzeba było czekać, o czym też świadczą liczne wpisy w mediach społecznościowych. I polska sztuczna inteligencja nie zabłysnęła zbyt dużą inteligencją, co też zapewne nie spodoba się ekipie odpowiedzialnej za rządzenie w naszym kraju. Sporą popularnością cieszą się zrzuty z rozmów z PLLuM, gdzie zadawane są dość proste pytania. To niektóre z nich:

Reklama

Warto prześledzić cały wątek, by znaleźć ciekawe odpowiedzi na pytania związane z obecną polityką rządu ;)

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama