Felietony

Nowy Xbox będzie sześć razy mocniejszy, sukcesu to jednak nie gwarantuje

Marcin Kamiński
Nowy Xbox będzie sześć razy mocniejszy, sukcesu to jednak nie gwarantuje
14

Kolejna generacja konsoli Xbox ma oferować sześć razy mocniejszą konfigurację sprzętową niż obecny na rynku Xbox 360. Dowiedzieliśmy się, jeszcze nieoficjalnie, że w roboczo nazwanej konsoli do gier Xbox 720 zamontowany ma być procesor graficzny AMD 6000, zapożyczony z karty Radeon HD 6670. Zagwaran...

Kolejna generacja konsoli Xbox ma oferować sześć razy mocniejszą konfigurację sprzętową niż obecny na rynku Xbox 360. Dowiedzieliśmy się, jeszcze nieoficjalnie, że w roboczo nazwanej konsoli do gier Xbox 720 zamontowany ma być procesor graficzny AMD 6000, zapożyczony z karty Radeon HD 6670. Zagwarantuje on użytkownikom obsługę Direct X 11, pełnego 3D, rozdzielczości HD 1080p, możliwość podłączenia kilku ekranów jednocześnie oraz po prostu dostęp do bardziej zaawansowanych gier.

Nowy zestaw informacji o nadchodzącej konsoli firmy Microsoft opublikował serwis IGN, znany i ceniony wśród miłośników gier komputerowych. Pierwsze szczegóły poznaliśmy odnośnie procesora graficznego, który dzięki wyższej wydajności pozwoli na tworzenie gier o znacznie lepszej grafice, znacznie bardziej skomplikowanym i interaktywnym otoczeniu, bardziej inteligentnymi przeciwnikami i nieznanymi dotąd efektami specjalnymi. Moc przeliczeniowa nowej grafiki jest aż sześć razy wyższa niż karty zamontowanej w Xbox 360, a także o 20% lepsza niż rozwiązania zastosowanego w Nintendo U. Technologia jest zatem już znana, a jej masowa produkcja ma wedle plotek rozpocząć się pod koniec bieżącego roku. Obecnie rynkowa wartość procesora graficznego to ok. 80 dolarów, jednak do czasu premiery konsoli cena ta z pewnością spadnie.

Wyścig technologiczny w przypadku konsol do gier jest niezwykle istotny z punktu widzenia graczy, jednak nie zawsze ma bezpośrednie przełożenie na sprzedaż. Mimo, iż technologicznie PlayStation 3 górowało nad Xbox’em 360 i Nintendo Wii, często znajdowało mniej nabywców niż konkurencyjne urządzenia przez kolejne lata od swojej premiery. Podobnym przykładem na rynku tabletów może być Kindle Fire, który sprzedaje się świetnie, mimo, iż nie oferuje najbardziej wydajnej konfiguracji sprzętowej. Do sukcesu konsoli potrzeba zatem nie tylko szybkiej karty graficznej, lecz także dobrych gier i marketingu, który przekona nas, że wolimy Xboxa od PlayStation lub odwrotnie.

Kiedy konsola Xbox nowej generacji trafi do sprzedaży? Tego oficjalnie nie wiadomo, najprawdopodobniej nie nastąpi to jednak w tym roku. Pisaliśmy już wcześniej, że Sony nie wypuści konsoli PlayStation 4 w roku 2012. Czyżby konkurencyjny Xbox także dopiero przygotowywał się do hucznej premiery, wyznaczonej najwcześniej na rok 2013? Wszystko na to wskazuje, choć zawsze twórcy konsol mogą nas jeszcze zaskoczyć.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

xboxxbox 720