Polska

Nowa ustawa abonamentowa klepnięta przez Radę Ministrów - to już się dzieje naprawdę

Grzegorz Ułan
Nowa ustawa abonamentowa klepnięta przez Radę Ministrów - to już się dzieje naprawdę
168

Dziś Rada Ministrów debatowała nad projektem zmiany ustawy abonamentowej, która w skrócie - nakłada obowiązek zapłaty za abonament radiowo-telewizyjny wszystkim klientom operatorów kablowych i satelitarnych. Projekt zmiany przygotowany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego został zaakceptowany.

Co to oznacza? Projekt trafi pod głosowanie w sejmie, z uwagi, że rządzący mają większość w sejmie, przejdzie i każdy z klientów operatorów kablowych i satelitarnych będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty za abonament RTV.

Obecni klienci operatorów kablowych i satelitarnych

Jak to będzie wyglądać? Przede wszystkim, operatorzy będą zobowiązani przekazać Poczcie Polskiej, jednorazowo, informację o dotychczasowych swoich klientach, z którymi zawarli umowę.

Przyszli klienci operatorów kablowych i satelitarnych

Co z nowymi klientami? Operatorzy będą zobowiązani przy podpisywaniu nowych umów do poinformowania ich o obowiązku zarejestrowania odbiornika telewizyjnego i o tym, że jego dane zostaną przekazane Poczcie Polskiej, która będzie później egzekwowała płatność za abonament RTV.

W rezultacie, wszyscy obecni i przyszli klienci znajdą się w bazie Poczty Polskiej, jako osoby, które powinny abonament płacić, czy chcą tego czy nie, na podstawie domniemania, że są w posiadaniu odbiornika telewizyjnego, skoro korzystają z płatnej telewizji.

Jaki jest koszt abonamentu RTV?

Ile będzie trzeba płacić? Aktualnie opłata za odbiornik telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł, jeśli będziecie płacić co miesiąc. Za płatność za kilka miesięcy na raz, będzie to niższa opłata. Niemniej płacenie za coś, czego się nie ogląda, nie oszukujmy się, obecnie TVP to telewizja reżimowa, sfokusowana tylko i wyłącznie na partię rządzącą, wzbudzi na pewno mocny sprzeciw społeczności. Mówimy tu o 1/3 gospodarstw w kraju.

Do tej pory, jako projekt zmian można było debatować, protestować, ale jeśli ustawa przeszła przez Radę Ministrów, to już bliski czas na wprowadzenie tego w życie.

Z pewnością ucierpią na tym operatorzy. Znaczna część klientów będzie wolała przejść na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej i wykupienie Netfliksa czy HBO GO, w podobnej cenie, do oglądania najnowszych filmów czy seriali. Tak czy inaczej, cały ten projekt to porażka. Mam nadzieję, że jeszcze ktoś się obudzi zawczasu i tupnie nogą przed wprowadzeniem tego w życie. A tempo jest zabójcze, Rada Ministrów zaproponowała, by ustawa weszła w życie miesiąc po opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Bankier.pl.

Photo: REDPIXEL/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot