Podczas rutynowych badań, naukowcy NASA natrafili na obiekt, o którym zapomniał cały świat. Czekał na odkrycie od końca zupełnie innej epoki.
To były tylko rutynowe badania wykonywane przez NASA, skanujące zmiany w pokrywach lodowcowych. Aż tu nagle dosięgnęła ich przeszłość Stanów Zjednoczonych Ameryki! Trzeba przyznać, że nawet bardzo w temacie, bowiem odkryli relikt czasów Zimnej Wojny.
Odkrycie uwolnione z zapomnienia
Jak mówi Alex Gardner, naukowiec NASA zajmujący się na co dzień kriosferą w laboratorium związanym z silnikami odrzutowymi, badali po prostu pokrywy lodowcowe. Nagle trafili na obiekt, o którym kompletnie niczego na początku nie wiedzieli. Ku ich zaskoczeniu okazała się to być baza wojskowa z czasów Zimnej Wojny.
Grenlandia była wówczas miejscem, gdzie amerykańskie wojsko prowadziło w sekrecie projekt o kryptonimie "Iceworm" (mało oryginalnie, po prostu "lodowy robak"). To właśnie jednostkę z nim związaną, przez przypadek odkryli naukowcy NASA.
Był, a właściwie jak się okazuje, wciąż jest to punkt o nazwie Camp Century. To tutaj pomiędzy 1959 a 1967 rokiem, wojskowi inżynierowie stworzyli bazę skrytą pod ogromnymi ilościami śniegu. Niczym właśnie lodowe robaki, poprowadzili aż 26 podziemnych tuneli, które rozciągały się odległość wielu kilometrów. Mieli tam wszystko, czego potrzeba w normalnej jednostce wojskowej: kuchnię, kaplicę, szpital, kafeterię, pralnię, a nawet fryzjera. Wszystko zasilane energią atomową.
Całość brzmi bardzo uroczo, niemalże jak biwak! Prawdziwa natura bazy była o wiele mroczniejsza, godna epoki szpiegów i zagrożenia nuklearnego. Tak naprawdę, to miała ona stać się ukrytą pod śniegiem jednostką z wyrzutniami rakiet atomowych. Miało ich tam być 600, zarządzanych z 60 punktów kontroli wyrzutni.
"Wykorzystując Camp Century jako model startowy, Projekt Iceworm miał rozbudować dodatkowe dziesiątki tysięcy kilometrów kwadratowych tuneli — o powierzchni trzy razy większej niż Dania (..)", informuje Atomic Heritage Foundation
Jest to relikt po mrocznej historii w adekwatnym miejscu. Ono również może przejść do historii. Naukowcy NASA nie bez powodu kontrolują pokrywy lodowcowe. Zmiany klimatyczne sprawiają, że każdy sobie teraz zadaje pytanie, ile jeszcze czasu zostało?
Źródło: mashable
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu