Artykuł sponsorowany

Najważniejsza usługa, którą trzeba mieć w domu

Kamil Świtalski
Najważniejsza usługa, którą trzeba mieć w domu
Reklama

Nasz świat w ostatnich dwóch dekadach niezwykle ewoluował. Rzeczy, które jeszcze w 2000 roku brzmiały jak wizja z filmu sci-fi, teraz są rzeczywistością. Większość dorosłych to tzw. cyfrowi emigranci, ale kolejne pokolenie urodziło się w erze, która jest 100% cyfrowa. Teraz nie zaglądamy do sieci — jesteśmy połączeni z internetem non-stop. Nie zawsze potrzebujemy do tego komputera — wystarczy telefon, tablet, konsola, czy telewizor . 

Internet nie jest już tylko ciekawostką i rozrywką, do której zaglądamy w wolnym czasie czy dlatego, by się odprężyć. Stał się narzędziem, bez którego nie wyobrażamy sobie już życia. To tutaj robimy zakupy, szukamy informacji, za jego pośrednictwem kontaktujemy się z rodziną i przyjaciółmi czy zdobywamy wiedzę. Dla wielu jest on także narzędziem pracy. Pandemia zmusiła do pracy i nauki zdalnej, które bez dostępu do wysokiej jakości łącza internetowego są właściwie niemożliwe.

Reklama

W pierwszych dniach po światowym lockdownie statystyki związane z obciążeniem sieci porażały. Giganci ograniczali swoje usługi jak tylko się dało (stąd, m.in. gorsza jakość multimediów w serwisach streamingowych), a operatorzy internetowi informowali o dużo większym niż dotychczas ruchu. W sieci stacjonarnego internetu Orange był to wzrost na poziomie 40 procent — wszystko z dnia na dzień. Dla części użytkowników przeskok ten był naturalny, inni odkrywali wówczas nowe światy. Praca zdalna i zamknięcie w domu wykształciło w nich nowe nawyki. Na efekty nie trzeba było długo czekać: 72% Polaków już teraz deklaruje, że nawet kiedy będą mogli wrócić do klasycznych zakupów bez obawy o zdrowie swoje i swoich najbliższych — nie planują rezygnować z kupowania w sieci*. I mam tu na myśli te produkty, które do tej pory kupowali stacjonarnie.


Ale przecież internet to nie tylko praca, ale także rozrywka. Coraz mniej użytkowników decyduje się na zakup czy wypożyczenie nośników z filmami — zamiast tego wybierają serwisy streamingowe i cyfrowe wersje filmów oraz seriali. Zamiast spotkań na drugim końcu świata, komunikatory z opcją wideorozmów — a jak się okazało, te super sprawdzają się także w przypadku imprez w zamknięciu czy nawet... sesji RPG! Gry wideo to kompletnie inna bajka — ale kanapowa kooperacja to gatunek wymierający. Tryb gorących krzeseł ochładza się wprost proporcjonalnie do rozwoju sieci i rozgrywki online — a każdy gracz doskonale wie, że bez wysokiej jakości połączenia taka zabawa nie ma sensu. Lagi skutecznie odstraszają od zabawy — i zamiast zabawy są nerwy i irytacja. Niskie pingi także składają się na wyższy komfort — i powinno na nim zależeć każdemu, nieważne czy jest profesjonalistą czy hobbystycznie odpala mainstreamowe produkcje by zrelaksować się po ciężkim dniu.

Poszukiwania odpowiedniego łącza internetowego potrafiły być kłopotliwe. Przez lata rynek ten zmienił się nie do poznania — opcji jest znacznie więcej. Od kilku lat jednak najlepszym rozwiązaniem pozostaje światłowód. Światłowody nie bez powodu określane są mianem technologii przyszłości. Przewody wykonane z przeźroczystego włókna szklanego i tworzyw sztucznych pozwalają na przesyłanie danych bez zakłóceń, problemów przy silnych wiatrach i burzy, z większą częstotliwością i prędkością światła. Do tego są lepsze dla środowiska: internet światłowodowy wymaga znacznie mniej energii, bo do jednego urządzenia można podłączyć więcej odbiorców. Dane w tym zakresie są wyłącznie szacunkowe — ale mówi się, że oszczędność z porównaniem do tradycyjnych kabli miedzianych jest ośmiokrotnie większa, zaś z porównaniem do rozwiązań mobilnych — pięciokrotnie większa.


Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że konstrukcja oparta o włókno szklane pozwala przetrwać przewodom nawet tysiące lat — tutaj wszystko zależy jednak od szczelności warstwy izolacyjnej, która chroni je przed wilgocią, powietrzem i zanieczyszczeniami. Światłowody od Orange, który ma największą w Polsce sieć, docierają już do ponad 4,6 milionów mieszkań i domów Nie tylko w dużych miastach, ale także poza nimi — ale wszystkie one mają wspólny mianownik. A mianowicie: wysoką jakość i szybkość — mowa tutaj o wariancie 300 Mb/s, 600 Mb/s oraz 1Gb/s. Dla wszystkich pamiętających raczkujące stałe łącza, przepustowość łącz, problematyczność i obowiązujące wówczas ceny — takie rozwiązanie brzmi jak z filmu sci-fi!

Polscy klienci mogą cieszyć się domowym internetem światłowodowym do 1Gb/s — co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim — natychmiastowy dostęp do danych. Przy pełnej prędkości łącza dokumenty ważące 1 GB pobierzemy w... osiem sekund. To właśnie szybkie i stabilne łącze pozwala nam na dostęp do najwyższej jakości multimediów w przypadku streamingu, bezproblemową rozgrywkę sieciową czy też brak jakichkolwiek problemów przy rozmowach online. Warto też mieć na uwadze, że wybierając któryś z dostępnych wariantów bierzemy go nie tylko dla jednego urządzenia, a całego pakietu sprzętów. A w czasach gdy do sieci podłączamy coraz więcej urządzeń (a niebawem będzie ich prawdopodobnie jeszcze więcej) — nie pozostaje to bez znaczenia.

Reklama

Bo przecież podłączamy nie tylko komputer (który dla większości pozostaje głównym narzędziem pracy i nauki z domu), ale także smartfony, tablety, konsole do gier, telewizory, a nie jest wcale wykluczone że także cały zestaw domowego AGD czy innych elementów wyposażenia tzw. smart home. Warto więc wziąć to pod uwagę, by każdy z użytkowników mógł cieszyć się najwyższą jakością i nie musiał godzić się na żadne kompromisy. A dzięki Smart Wi-Fi od Orange — to możliwe. Inteligentny system dopasuje się do otoczenia i zapewni najwyższą jakość w całym domu. Czasy w których dwa pokoje dalej zamiast pięciu kresek zasięgu były tylko dwie z nim nie istnieją!


Reklama

Zrywający internet, problemy z połączeniem, strony i usługi ładujące się znacznie dłużej niż powinny — wszyscy znamy te problemy. I nie ma się co oszukiwać: kiedy musimy się z nimi zmagać, to wszystkie te aktywności wykonywane z domu stają się dużo bardziej kłopotliwe i pozwolą zrazić do siebie nawet najbardziej cierpliwych użytkowników. Dlatego nie ma na co czekać: dokładną mapę zasięgu Orange i dostępu do światłowodów sprawdzicie na specjalnie przygotowanej stronie internetowej, zaś wszystkie najnowsze oferty na internet światłowodowy w Orange znajdziecie tutaj. Firma regularnie przygotowuje oferty specjalne w skład których wchodzą nie tylko lepsze stawki przy łączeniu rozmaitych usług, ale także bonusy jak np. przyspieszenie niższych opcji prędkości łącz światłowodowych do 1 Gb/s na dwa miesiące na próbę. Sprawdźcie sami!

* Sondaż ogólnopolski 4P; 25-27.03.2020, N=1010

Materiał powstał przy współpracy z Orange

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama