Świat

Najpotężniejsze firmy świata według Forbesa. Gdzie Microsoft, a gdzie Google?

Kamil Mizera
Najpotężniejsze firmy świata według Forbesa. Gdzie Microsoft, a gdzie Google?
9

Jak co roku Forbes opublikował swój ranking najpotężniejszych i najbogatszych firm świata. Forbes Global 2000 to doskonały sposób na zorientowowanie się, które firmy przodują na naszym globie. Oczywiście, nie zabrakło również firm z szeroko pojętej kategorii nowych technologii. Na którym miejscu ran...

Jak co roku Forbes opublikował swój ranking najpotężniejszych i najbogatszych firm świata. Forbes Global 2000 to doskonały sposób na zorientowowanie się, które firmy przodują na naszym globie. Oczywiście, nie zabrakło również firm z szeroko pojętej kategorii nowych technologii. Na którym miejscu rankingu plasują się dobrze nam wszystkim znane marki, jak Apple czy Google oraz jak wypadły w stosunku do roku poprzedniego?

Jeżeli przeszło Wam przez myśl, że Apple to największa i napotężniejsza firma świata, to się zaskoczycie (lub nie). Pierwsze miejsce rankingu Forbesa zajmuje firma z Chin: ICBC (pozostałe miejsca na podium zresztą też należą do Chin). Jednak nie daleko pada jabłko od pierwszego miejsca. Apple zajmuje 15 miejsce w rankingu i ze wszystkich popularnych firm technologicznych plasuje się najwyżej. Co jednak ciekawe, Apple zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem wartości rynkowej. Mniej jednak wesołą wiadomością dla inwestorów firmy może być fakt, że w generalnym rankingu Forbesa firma zajmuje tę samą pozycje, co w roku ubiegłym.

 

Ale oczywiście jedno Apple wiosny nie czyni, więc przyjrzyjmy się jego największym konkurentom. Jak chociażby Samsungowi. Firma ta zajęła wysokie, 22 miejsce w rankingu Forbesa. Co ciekawe, Samsung odnotował spadek z miejsca 20tego.

 

Google z kolei zajęło tym razem miejsce 52 (rok temu: 68). Spora różnica w stosunku do Apple, przynajmniej na liście. Bo pod względem wartości rynkowej Google zajmuje miejsce 3, więc niezbyt odległe od jednego ze swoich głównych konkurentów.

 

Zobaczmy, co słychać w Microsofcie. Firma ta zajęła tym razem 32 miejsce. To ogromny postęp w stosunku do zeszłego roku, gdy uplasowała się na miejscu 41. Microsoft może pochwalić się jeszcze 4 pozycją pod względem wartości rynkowej.

A oto kilka innych, znanych firm i ich miejsca w rankingu:

  • IBM: 35
  • HP: 80
  • Facebook: 510
  • Lenovo: 566
  • Nokia: 631
  • Yahoo!: 715
  • Asus: 968
  • Twitter: 1645
  • LinkedIn: 1701
  • Acer: 1946

Oczywiście, to tylko mały przekrój. Ranking Forbesa, jak jego sama nazwa wskazuje, zawiera 2000 firm. Jeżeli więc interesują Was inne firmy ze świata nowych technologii lub też światów paralelnych, to zachęcam do zapoznania się z całością rankingu.

Przy jego okazji nie można nie wspomnieć o Polsce. Niestety, nie doszukamy się tutaj żadnych firm na miarę Google. Zobaczcie zresztą sami:

Wróćmy jeszcze na chwilę do naszych “ulubionych” firm. Jak widać, Apple plasuje się wśród nich na pozycji lidera. Ale znamienne jest, że o ile inni konkurencji w rankingu rosną, o tyle Apple od zeszłego roku swojej pozycji nie zmieniło. Oczywiście, lepiej, żeby nie zmieniało, niż żeby miała ona być niższa. Warto również brać poprawkę na fakt, że wszelkiej maści rankingi nie muszą o niczym przesądzać. Pokazują one jednak pewne trendy, które dla Google czy Microsoftu są bez wątpienia zwyżkowe. O dziwo, dla Samsunga nieszczególnie. Podsumowując, choć Apple jest na przedzie stawki, to już czuje na plecach oddech swoich konkurentów w postaci Samsunga, Microsoftu czy Google.

Podziękowania za podesłanie linka wędrują do Konrada Papalskiego.

Photo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu