Felietony

Może już czas na inny Wykop, bo to, co się teraz dzieje jest dramatem

Grzegorz Marczak

Rocznik 74. Pasjonat nowych technologii, kibic wsz...

186

Przeglądałem ostatnio wykop i naprawdę robi mi się niedobrze jak wiedzę, co tam się wyprawia. Prawicowa i skrajnie prawicowa młodzież absolutnie przejęła kontrolę nad tym, co się w serwisie dzieje. Kompletnie bezrefleksyjne wrzucanie każdego rodzaju treści od JKM, Maxa Kolonko i podobnych, miesza si...

Przeglądałem ostatnio wykop i naprawdę robi mi się niedobrze jak wiedzę, co tam się wyprawia. Prawicowa i skrajnie prawicowa młodzież absolutnie przejęła kontrolę nad tym, co się w serwisie dzieje. Kompletnie bezrefleksyjne wrzucanie każdego rodzaju treści od JKM, Maxa Kolonko i podobnych, miesza się tam z wyzwiskami, straszeniem terroryzmem i uchodźcami.

Chcę być dobrze zrozumiany - nie mam problemu z tym, że ktoś wykopał tekst JKM. Każdy ma takiego bohatera na jakiego zasługuje i jaki jest mu intelektualnie bliski. Tak samo nie mam problemu z ludźmi, którzy boją się uchodźców. Mają do tego prawo.

W całym tym zgiełku wykop jednak kompletnie zgubił normalne treści. Ciekawostki, fajne znaleziska itp. Wykop tonie w treściach, których poziom jest dla wielu nie akceptowalny. Warto też pamiętać, że 90% społeczności internetowej nie angażuje się w ogóle w dyskusje. Szczególnie kiedy sięgają one poziomu, którego nie tolerują. Obecna forma wykopu może więc się odbić czkawką dopiero w dalszej przyszłości.

Ruch to jednak nie wszystko, serwis swoimi treściami po prostu odstrasza, jednocześnie dość jasno komunikując poglądy polityczne i światowe aktywnych użytkowników. Nie taki jest chyba sens istnienia takiego serwisu?

Pamiętam czasy powstania Wykopu, pamiętam jak na początku był to serwis raczej dla geeków technologicznych. Obserwowałem jak się rozwija, nabiera zasięgu, staje się opiniotwórczy i ważny w polskim internecie. Teraz niestety robi się z niego tuba dla krzykaczy nie tylko z jednej opcji, ale też z tym samym światopoglądem.

Jeszcze nie tak dawno "bycie na wykopie" było dla serwisu internetowego swojego rodzaju nobilitacją. Zwiększone zainteresowanie przekładało się na wzmożony ruch i dodatkowo więcej osób przeczytało naszą treść. Dziś już tak nie jest.

Dyktując na ten temat na Facebooku, Przemek Pająk stwierdził, że Wykop to tak naprawdę polski internet w pigułce. Nie chcę w to wierzyć, ale boję się że to może być prawda. Nie chce w to wierzyć, bo zakładam, że niewielu osobom chce się z internetowymi krzykaczami podejmować jakikolwiek dialog.

Niech stary wykop wróci albo ktoś zrobi nowy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot